Stary browar znika z pejzażu Bielska-Białej. Nieodwołalnie

  Stary browar znika z pejzażu Bielska-Białej. Nieodwołalnie

  Jacek Drost

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Jeden z częściowo rozebranych budynków browaru

  Jeden z częściowo rozebranych budynków browaru ©Jacek Drost

  Założony w 1875 roku przez fabrykanta urządzeń zgrzebnych Adolfa Mänhardta i piwowara Ferdynanda Wilhelma Mähnela bielski browar u zbiegu ulic Cieszyńskiej i Browarnej powoli znika z krajobrazu miasta. Właściciel już częściowo wyburzył jeden z budynków, ale to dopiero przygrywka do tego, co ma się zacząć.
  Jeden z częściowo rozebranych budynków browaru

  Jeden z częściowo rozebranych budynków browaru ©Jacek Drost

  - Szkoda, że nie uda się zachować tego obiektu. Przecież to kawał historii naszego miasta. Wprawdzie przez ostatnie lata popadająca w ruinę nieruchomość straszyła mieszkańców i przyjezdnych, ale co zabytek, to zabytek - mówi Ewa Klimek, mieszkająca w pobliskim osiedlu Michałowicza.

  Oprócz wątpliwych walorów estetycznych w ostatnim czasie budynki po browarze stwarzały także poważne zagrożenie, bo m.in.
  z elewacji odpadał tynk, a niektórym obiektom groziło zawalenie. Dlatego właściciel nieruchomości, spółka Comfor-time, która buduje apartamentowce w Szczecinie, Łodzi i Międzyzdrojach, zdecydowała się na rozbiórkę oraz uporządkowanie i zabezpieczenie terenu.

  - Ze względu na zły stan techniczny częściowo rozebraliśmy już jeden budynek - przyznaje Dariusz Przybylski, project manager w Comfortime.

  Pozostałe zostały zabezpieczone przed tym, by nie mogły się do nich dostać osoby niepożądane - okna zostały zamurowane lub zasłonięte płytami, pojawiły się zamknięte na cztery spusty bramy i tabliczki ostrzegające przed wchodzeniem na teren, a całość monitoruje firma ochroniarska, bo w przeszłości bywało, że w pobrowarnych budynkach meliny urządzali sobie bezdomni i narkomani.

  Przybylski podkreśla, że do tej pory firma Comfortime była mocno zaangażowana w inne swoje inwestycje w Szczecinie i Łodzi, więc niejako mniej przykładała się do nieruchomości w Bielsku-Białej.

  - Jednak w tym roku bardziej chcielibyśmy się skupić na Bielsku-Białej - mówi Przybylski. Dodaje, że spółka ma kilka pomysłów, jak wykorzystać nieruchomość u zbiegu ul. Cieszyńskiej i Browarnej, ale żaden nie został w stu procentach zaakceptowany. Jeden zakłada, że w miejscu browaru powstanie budynek mieszkalno-usługowy, drugi przewiduje wybudowanie tylko obiektu usługowego, jest także opcja, że teren zostanie sprzedany (jakiś czas temu spółka wystawiła nieruchomość na sprzedaż, cena w maju ubiegłego roku wynosiła 7,2 miliona złotych).

  - Ten rok powinien być przełomowy dla tej nieruchomości. Ostateczne decyzje zapadną prawdopodobnie w pierwszej połowie roku - podkreśla Przybylski.
  *Michał Smolorz nie żyje ZDJĘCIA I WIDEO Z POGRZEBU
  *Dramatyczny pożar kościoła w Orzeszu-Jaśkowicach [UNIKATOWE ZDJĘCIA I WIDEO]
  *OgólnopolskiRanking Szkół Ponadpodstawowych 2013 SPRAWDŹ NAJLEPSZE LICEA I TECHNIKA
  *Horoskop na 2013 rok ZOBACZ, CO MÓWIĄ KARTY

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama