Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stary browar znika z pejzażu Bielska-Białej. Nieodwołalnie

Jacek Drost
Jeden z częściowo rozebranych budynków browaru
Jeden z częściowo rozebranych budynków browaru Jacek Drost
Założony w 1875 roku przez fabrykanta urządzeń zgrzebnych Adolfa Mänhardta i piwowara Ferdynanda Wilhelma Mähnela bielski browar u zbiegu ulic Cieszyńskiej i Browarnej powoli znika z krajobrazu miasta. Właściciel już częściowo wyburzył jeden z budynków, ale to dopiero przygrywka do tego, co ma się zacząć.

- Szkoda, że nie uda się zachować tego obiektu. Przecież to kawał historii naszego miasta. Wprawdzie przez ostatnie lata popadająca w ruinę nieruchomość straszyła mieszkańców i przyjezdnych, ale co zabytek, to zabytek - mówi Ewa Klimek, mieszkająca w pobliskim osiedlu Michałowicza.

Oprócz wątpliwych walorów estetycznych w ostatnim czasie budynki po browarze stwarzały także poważne zagrożenie, bo m.in. z elewacji odpadał tynk, a niektórym obiektom groziło zawalenie. Dlatego właściciel nieruchomości, spółka Comfor-time, która buduje apartamentowce w Szczecinie, Łodzi i Międzyzdrojach, zdecydowała się na rozbiórkę oraz uporządkowanie i zabezpieczenie terenu.

- Ze względu na zły stan techniczny częściowo rozebraliśmy już jeden budynek - przyznaje Dariusz Przybylski, project manager w Comfortime.

Pozostałe zostały zabezpieczone przed tym, by nie mogły się do nich dostać osoby niepożądane - okna zostały zamurowane lub zasłonięte płytami, pojawiły się zamknięte na cztery spusty bramy i tabliczki ostrzegające przed wchodzeniem na teren, a całość monitoruje firma ochroniarska, bo w przeszłości bywało, że w pobrowarnych budynkach meliny urządzali sobie bezdomni i narkomani.

Przybylski podkreśla, że do tej pory firma Comfortime była mocno zaangażowana w inne swoje inwestycje w Szczecinie i Łodzi, więc niejako mniej przykładała się do nieruchomości w Bielsku-Białej.

- Jednak w tym roku bardziej chcielibyśmy się skupić na Bielsku-Białej - mówi Przybylski. Dodaje, że spółka ma kilka pomysłów, jak wykorzystać nieruchomość u zbiegu ul. Cieszyńskiej i Browarnej, ale żaden nie został w stu procentach zaakceptowany. Jeden zakłada, że w miejscu browaru powstanie budynek mieszkalno-usługowy, drugi przewiduje wybudowanie tylko obiektu usługowego, jest także opcja, że teren zostanie sprzedany (jakiś czas temu spółka wystawiła nieruchomość na sprzedaż, cena w maju ubiegłego roku wynosiła 7,2 miliona złotych).

- Ten rok powinien być przełomowy dla tej nieruchomości. Ostateczne decyzje zapadną prawdopodobnie w pierwszej połowie roku - podkreśla Przybylski.


*Michał Smolorz nie żyje ZDJĘCIA I WIDEO Z POGRZEBU
*Dramatyczny pożar kościoła w Orzeszu-Jaśkowicach [UNIKATOWE ZDJĘCIA I WIDEO]
*OgólnopolskiRanking Szkół Ponadpodstawowych 2013 SPRAWDŹ NAJLEPSZE LICEA I TECHNIKA
*Horoskop na 2013 rok ZOBACZ, CO MÓWIĄ KARTY

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!