Śląski Park Nauki w Bytomiu?

  Śląski Park Nauki w Bytomiu?

  Magda Nowacka-Goik

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Powraca problem lokalizacji Śląskiego Parku Nauki. Mimo że były marszałek Adam Matusiewicz powołał oficjalnie Śląski Park Nauki w Parku Śląskim w Chorzowie, to przeciwnicy tej decyzji są przekonani, że sprawa nie jest jeszcze przesądzona. I postanowili wystąpić z petycją do urzędu marszałkowskiego.
  - Ten pomysł, który został już wpisany do rejestru kluczowych projektów, moim zdaniem można jeszcze zmienić - mówi Dawid Grabowski z bytomskiego stowarzyszenia Oddolnego Nurtu Aktywnych.

  Stowarzyszenie postanowiło zawalczyć o to, aby siedzibą Śląskiego Parku Nauki stał się obiekt przemysłowy. A najlepiej, aby była to Elektrociepłownia Szombierki w Bytomiu. Społecznicy założyli już specjalną stronę na Facebooku "Tak dla centrum nauki w obiekcie przemysłowym". Na razie akcję poparło ponad 200 osób.

  - Naszym zdaniem, przy podejmowaniu decyzji o lokalizacji tak ważnej i rozwojowej instytucji, należy brać pod uwagę nie tylko lokalizację czy względnie niskie koszty budowy, lecz przede wszystkim jej wpływ na realną zmianę sytuacji miasta czy miast, w którym centrum będzie zbudowane - mówi Grabowski. Nie ukrywa, że dla Bytomia byłaby to wielka szansa.

  - Bytom wymaga pilnej reakcji prorozwojowej, wobec tego, że tak bardzo się kurczy. Centrum nauki tutaj umiejscowione mogłoby się stać źródłem pozytywnych impulsów - dodaje.

  Petycja już powstaje. Ale inicjatorzy nie myślą w niej tylko o Bytomiu. Mają bowiem pomysł, aby wykorzystać jeszcze Sosnowiec i Mysłowice na lokalizację tematycznych filii planowanej instytucji.

  Może lokalizację da się zmienić, zwłaszcza że wojewódzki konserwator zabytków wpisał EC Szombierki na listę zabytków. Decyzja uprawomocni się za dwa tygodnie.

  - Prowadzimy rozmowy z władzami Bytomia i urzędem marszałkowskim na temat przyszłości Szombierek - mówi Jacek Ławrecki, rzecznik firmy Fortum, właściciela EC.

  Dodaje, że chodzi o wypracowanie takiego rozwiązania, dzięki któremu obiekt zachowa swoją wartość historyczną i będzie jak najlepiej służył mieszkańcom Śląska.

  - Wśród pomysłów, które padają podczas rozmów, pojawiła się też koncepcja umiejscowienia tu Śląskiego Parku Nauki - przyznaje. Na razie w EC część sal wynajmowanych jest na pomieszczenia biurowe różnym firmom. - Obecnie nie ma produkcji, ale są gotowe kotły, które latem mogą być wykorzystywane - dodaje Jacek Ławrecki.
  *Michał Smolorz nie żyje ZDJĘCIA I WIDEO Z POGRZEBU
  *Dramatyczny pożar kościoła w Orzeszu-Jaśkowicach [UNIKATOWE ZDJĘCIA I WIDEO]
  *OgólnopolskiRanking Szkół Ponadpodstawowych 2013 SPRAWDŹ NAJLEPSZE LICEA I TECHNIKA
  *Horoskop na 2013 rok ZOBACZ, CO MÓWIĄ KARTY

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Zdjęcie autora komentarza
   Powodzenia

   Beuthen

   Zgłoś naruszenie treści / 34 / 29

   Bardzo mocno trzymam kciuki za tę inwestycje. Wszystkie miasta ościenne coś mają, a Bytom się wali. Proszę was, odłóżcie na bok prywatne interesy i uczciwie spójrzcie: czy jest miasto w okolicy...rozwiń całość

   Bardzo mocno trzymam kciuki za tę inwestycje. Wszystkie miasta ościenne coś mają, a Bytom się wali. Proszę was, odłóżcie na bok prywatne interesy i uczciwie spójrzcie: czy jest miasto w okolicy które ma się gorzej?zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama