Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koleje Śląskie żegnają swego byłego prezesa Marka W.

Michał Wroński
Marek W., były prezes Kolei Śląskich
Marek W., były prezes Kolei Śląskich ARC Dziennik Zachodni
Były prezes Kolei Śląskich definitywnie żegna się ze spółką. Marek W. podpisał z firmą porozumienie o rozwiązaniu stosunku pracy z dniem 28 lutego. Zgodnie z umową otrzyma (prócz normalnej pensji za styczeń i luty) ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy oraz dodatkowo wynagrodzenie za marzec. Na jakim stanowisku zatrudniony jest Marek W., po tym jak w grudniu złożył dymisję z funkcji prezesa? Uwaga, uwaga!

- Do czasu wygaśnięcia umowy o pracę pozostaje na stanowisku prezesa, choć oczywiście nie wykonuje tej funkcji - wyjaśnia Maciej Zaremba, rzecznik Kolei Śląskich.

Przypomnijmy, że Marek W. był prezesem Kolei Śląskich od kwietnia 2011. Związany był ze spółką umową o pracę oraz aktem powołania. Po tym, jak na początku grudnia media ujawniły, że zataił toczącą się wobec niego sprawę karną, prezes złożył dymisję na ręce marszałka województwa. Natychmiast przedstawił jednak zwolnienie lekarskie, co ograniczyło możliwość zmiany lub rozwiązania stosunku pracy.

Tocząca się wobec Marka W. sprawa karna dotyczyła okresu, gdy kierował spółką Kopex Leasing Service. Zdaniem śledczych naraził on firmę na straty w wysokości ponad 1,6 miliona złotych. W poniedziałek Sąd Rejonowy Katowice-Zachód uznał Marka W. winnym "nadużycia zaufania w obrocie gospodarczym" oraz wyrządzenia "szkody majątkowej o wielkich rozmiarach". Wobec byłego szefa Kolei Śląskich została orzeczona kara dwóch lat więzienia w zawieszeniu na 5 lat, 100 tysięcy złotych grzywny, a także 7-letni zakaz pełnienia funkcji kierowniczych oraz zasiadania w zarządach i radach nadzorczych spółek prawa handlowego i innych podmiotów gospodarczych.

Co kryje się pod ostatnim zapisem? Gdzie były prezes będzie mógł, a gdzie nie znaleźć pracy na kierowniczych stanowiskach, bądź w zarządzie, czy radzie nadzorczej?

Krzysztof Zawała, rzecznik Sądu Okręgowego w Katowicach wyjaśnia, że tak sformułowany zakaz dotyczy wszystkich spółek prawa handlowego i podmiotów gospodarczych, niezależnie od tego, kto jest ich właścicielem. A zatem nie tylko publicznych, lecz również prywatnych i spółdzielczych. O ile jednak w przypadku spółek prawa handlowego sprawa jest oczywista (istnieje bowiem stosowny kodeks, gdzie można je wszystkie znaleźć), to zapis o "innych podmiotach gospodarczych" pozostawia pewne pole do wątpliwości.

- Definicji tego pojęcia jest przynajmniej kilka. Najogólniej można jednak powiedzieć, że chodzi o podmioty nastawione na działalność zarobkową - mówi sędzia Zawała.


*Michał Smolorz nie żyje ZDJĘCIA I WIDEO Z POGRZEBU
*Dramatyczny pożar kościoła w Orzeszu-Jaśkowicach [UNIKATOWE ZDJĘCIA I WIDEO]
*Ogólnopolski Ranking Szkół Ponadpodstawowych 2013 SPRAWDŹ NAJLEPSZE LICEA I TECHNIKA
*Horoskop na 2013 rok ZOBACZ, CO MÓWIĄ KARTY

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!