Mój Reporter: Kto musi posiadać kasę fiskalną?

  Mój Reporter: Kto musi posiadać kasę fiskalną?

  MOKR

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Mój Reporter: Kto musi posiadać kasę fiskalną?
  1/2
  przejdź do galerii

  ©arc.

  Nie zawsze kupując towar albo idąc do lekarza dostaję paragon? Dlaczego? Czy nie każdy sprzedawca powinien mieć kasę fiskalną? - pyta nasz Czytelnik z Katowic.
  Problem wyjaśnia Joanna Kruz, rzecznik prasowy Urzędu Kontroli Skarbowej w Katowicach:

  Zgodnie z nowymi przepisami każdy przedsiębiorca, który uzyska obrót z działalności na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych większy niż 20 tys. zł, utraci prawo do zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży przy użyciu kasy rejestrującej.


  Każdy przedsiębiorca, który prowadzi działalność już od kilku lat, a we wrześniu 2012 r. przekroczył limit (40 tys. zł) obrotów realizowany na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, jeszcze w 2012 r. został zobowiązany do ewidencjonowania sprzedaży przy użyciu kasy rejestrującej. Oznacza to, że po upływie dwóch miesięcy - licząc od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło w ciągu roku podatkowego przekroczenie kwoty obrotów w wysokości 40 tys. zł - podatnik utracił prawo do zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży przy użyciu kasy rejestrującej.

  Podajmy przykład. Przedsiębiorca prowadzący od kilku lat sklep spożywczy w centrum miasta, który w zeszłym roku (we wrześniu 2012) uzyskał obrót realizowany na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych większy niż 40 tys. zł, to podatnik był zobowiązany do zakupienia kasy fiskalnej i ewidencjonowania każdej sprzedaży, a w konsekwencji wydawania każdemu klientowi paragonu fiskalnego od 1 grudnia 2012 r. Zmiana przepisów w zakresie obowiązku ewidencjonowania sprzedaży przy użyciu kasy fiskalnej od 1 stycznia 2013 r., nie wpływa na zmianę sytuacji ww. przedsiębiorcy. Miał on obowiązek ewidencjonowania każdej transakcji od grudnia 2012 i nadal zobowiązany jest prowadzić ewidencję przy użyciu kasy fiskalnej.

  Z kolei przedsiębiorca kontynuujący działalność gospodarczą, który w roku ubiegłym nie przekroczył limitu obowiązującego do zwolnienia ze stosowania ewidencji przy użyciu kasy fiskalnej, a w tym roku jeżeli kwota obrotu z działalności na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych przekroczy 20 tys. zł, to podatnik traci prawo do ww. zwolnienia po upływie 2 miesięcy następujących po miesiącu, w którym podatnik przekroczył obrót realizowany na rzecz ww. osób w kwocie 20 tys. zł.

  Kolejny przykład. Obroty roczne właściciela sklepu obuwniczego w 2012 r. wyniosły 19 tys. zł. Od tego roku postanowił otworzyć dwa kolejne punkty sprzedaży obuwia, galanterii a także odzieży. Jeżeli obrót realizowany na rzecz osób fizycznych przekroczy w lutym 2013 r. 20 tys. zł, to będzie zobowiązany do zakupienia kasy fiskalnej i ewidencjonowania każdej transakcji najpóźniej od 1 maja br.

  I jeszcze jeden przykład. - Prowadzę działalność sezonową tzw. małą gastronomią i w zeszłym roku przekroczyłam kwotę 20 tys. zł. Czy w związku z powyższym jestem zobligowana do zakupu kasy fiskalnej? - spytała nasza Czytelniczka.


  Z przepisów wynika, że tak. W przypadku przedsiębiorców, którzy przekroczyli w 2012 roku nowy, niższy limit (czyli 20 tys. zł) - zwolnienie z obowiązku ewidencjonowania na kasie fiskalnej wygasa z dniem 1 marca 2013 r.


  Czyli w przypadku naszej czytelniczki będzie ona zobligowana do zakupu kasy fiskalnej i ewidencjonowania sprzedaży towarów już za pośrednictwem kasy fiskalnej już od 1 marca 2012 r.


  Inaczej będzie w przypadku osób, których obroty w 2012 roku wyniosły 18 tys. zł - z takiego obowiązku są zwolnieni do czasu przekroczenia kwoty obrotu 20 tys. zł w 2013 roku.  CZYTAJ KONIECZNIE:
  Interwencje Mojego Reportera Dziennika Zachodniego KLIKNIJ TUTAJ

  *Michał Smolorz nie żyje ZDJĘCIA I WIDEO Z POGRZEBU
  *Dramatyczny pożar kościoła w Orzeszu-Jaśkowicach [UNIKATOWE ZDJĘCIA I WIDEO]
  *Ogólnopolski Ranking Szkół Ponadpodstawowych 2013 SPRAWDŹ NAJLEPSZE LICEA I TECHNIKA
  *Horoskop na 2013 rok ZOBACZ, CO MÓWIĄ KARTY

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama