Fotografie z czasów I wojny światowej. Zobacz reprinty...

  Fotografie z czasów I wojny światowej. Zobacz reprinty [HISTORIA DZ]

  Tomasz Borówka

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  "Ilustrowany Kuryer Wojenny" z 19 marca 1916 r. Samoloty i okręt podwodny - złowrogie symbole postępu w zabijaniu. Te supernowoczesne
  1/8
  przejdź do galerii

  "Ilustrowany Kuryer Wojenny" z 19 marca 1916 r. Samoloty i okręt podwodny - złowrogie symbole postępu w zabijaniu. Te supernowoczesne wówczas rodzaje broni odebrały życie wielu tysiącom ludzi, ale wojny nie wygrały. ©Zbiory Biblioteki Śląskiej

  Dziś reprodukujemy strony "Ilustrowanego Kuryera Wojennego", drukowanego podczas pierwszej wojny światowej przez śląskiego "Katolika". Od wybuchu Wielkiej Wojny - jak ją w tamtych czasach nazywano - minął już blisko wiek. W dodatku niewiele ponad dwadzieścia lat po jej zakończeniu wybuchła kolejna, druga wojna światowa, która w oczach pokolenia niepamiętającego tej pierwszej w znacznym stopniu ją przyćmiła. Tymczasem dla wielu milionów świadków szalonego koszmaru, jaki ogarnął Europę i sporą część innych kontynentów w latach 1914-1918, wcale nie był on mniej straszny niż ten z lat 1939-1945.
  Trwające kilka miesięcy tytaniczne zmagania pod Verdun okazały się jedną z najkrwawszych bitew w dziejach. Postęp techniki sprawił, że pojawiły się nowe rodzaje broni: gazy trujące, czołgi, samoloty i okręty podwodne. Inne, dobrze znane już wcześniej - jak artyleria i karabiny maszynowe - zostały zastosowane na niebywałą do tamtej pory skalę. Wszystkie razem masowo zabijały. I żadna nie przesądziła o zwycięstwie.


  Na również niespotykaną dotąd skalę obraz wojny - nawet tej toczonej na odległych kontynentach i oceanach - utrwaliły zdjęcia. Za sprawą tego samego postępu, dzięki któremu budowano coraz bardziej mordercze narzędzia zabijania, rozpowszechniła się też fotografia oraz możliwości jej druku.

  ODWIEDŹ SERWIS HISTORYCZNY DZIENNIKA ZACHODNIEGO

  Zdjęcia reprodukowane na łamach "Ilustrowanego Kuryera Wojennego" ukazują sceny wszelkiego rodzaju. Są wśród nich fotografie zarówno prostych żołnierzy, jak i wodzów czy polityków. Widujemy na nich nowoczesne wówczas samoloty i okręty. Są sceny uroczyste i codzienne, są momenty dramatyczne, ale też takie będące chwilą wytchnienia wśród wojennego dramatu. Choć działania wojenne toczyły się z dala od Śląska, to oprócz fotografii z mniej lub bardziej odległych frontów trafiają się też zdjęcia z miejscowości zapewne dobrze znanych wielu czytelnikom "Katolika", np. Częstochowy czy Sosnowca.
  *Michał Smolorz nie żyje ZDJĘCIA I WIDEO Z POGRZEBU
  *Dramatyczny pożar kościoła w Orzeszu-Jaśkowicach [UNIKATOWE ZDJĘCIA I WIDEO]
  *Ogólnopolski Ranking Szkół Ponadpodstawowych 2013 SPRAWDŹ NAJLEPSZE LICEA I TECHNIKA
  *Horoskop na 2013 rok ZOBACZ, CO MÓWIĄ KARTY

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (34)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Zdjęcie autora komentarza
   Ślązacy a niepodległość

   Euro

   Zgłoś naruszenie treści / 20 / 16

   Szanowny Panie Redaktorze,
   W dodatku "Historia z DZ" z 2-3 lutego 2013 r. znalazła się kontrowersyjna informacja pt. "Przełom 1918/1919. Ślązacy nie chcą niepodległości!:
   Związek Górnośląski...rozwiń całość

   Szanowny Panie Redaktorze,
   W dodatku "Historia z DZ" z 2-3 lutego 2013 r. znalazła się kontrowersyjna informacja pt. "Przełom 1918/1919. Ślązacy nie chcą niepodległości!:
   Związek Górnośląski postuluje proklamowanie samodzielnego państwa górnośląskiego. Idea uzyskuje poparcie ze strony śląskich przemysłowców (w ten sposób uniknęliby i skutków płacenia przez Niemcy reparacji wojennych, i przyłączenia do Rzeczypospolitej).
   Ogół mieszkańców Górnego Śląska nie jest jednak zainteresowany tego typu rozwiązaniem (sic!).
   Okazuje się, że masowe poparcie mają tylko dwie skrajnie przeciwstawne opcje: Przynależność Górnego Ślaska do Niemiec lub Polski (sic!)".

   Otóż, fakty z przełomu 1918/1919 przedstawiają się następująco:
   9.11.1918 - abdykacja cesarza niemieckiego Wilhelma II Hohenzollerna; powołanie Republiki Niemiec (Deutsches Reich, Weimarer Republik).
   W Bytomiu organizuje się pierwsza górnośląska Rada Robotniczo-Żołnierska.
   10.11.1918 - w Gliwicach, Katowicach, Zabrzu, Tarnowskich Górach i Rybniku konstytuują się kolejne rady robotniczo-żołnierskie.
   11.11.1918 - deklaracja cesarza austriackiego Karola I Habsburga, iż "nie abdykuje, ale rezygnuje z udziału w rządach".
   24.11.1918 - w Opolu powstaje niemiecka Wspólnota Robocza dla Górnego Śląska (Walther von Stephasius), późniejszy Verband Heimattreuer Oberschlesier - VHO).
   27.11.1918 - w Raciborzu zawiązuje się separatystyczny Komitet Górnośląski (dr Ewald Latacz, ks. Tomasz Reginek, dr Jan Reginek).
   3-5.12.1918 - w Poznaniu obraduje "Sejm dzielnicowy" (Wojciech Korfanty i Józef Rymer, jako przedstawiciele Górnego Śląska zostają wybrani do komisariatu Naczelnej Rady Ludowej - NRL).
   6.12.1918 - we Wrocławiu Centralna Rada Ludowa dla Śląska tworzy Centralną Radę Robotniczo-Żołnierską w Katowicach, która jest finansowo wspierana przez przemysł górnośląski.
   9.12.1918 - Rada Robotniczo-Żołnierska w Tarnowskich Górach (Hugo Kotuła, Wolff) żąda Wolnego Państwa Górnośląskiego !!!
   W Kędzierzynie partia Centrum (ks. Carl Ulitzka, dr Hans Lukaschek) opowiada się za autonomią Górnego Śląska.
   12.12.1918 - w Siemianowicach paramilitarne związki "Sokoła" (Józef Dreyza) postanawiają utworzyć związki żołnierskie.
   20.12.1918 - w Bytomiu powstaje rewolucyjny Związek Spartakusa dla Górnego Śląska . Zbliżona do górnośląskiego Centrum - Katolickiej Partii Ludowej (KVP) gazeta "Der oberschlesische Kurier" z Królewskiej Huty publikuje po raz pierwszy dwujęzyczne wezwanie do utworzenia Wolnego Państwa Górnośląskiego/Freistaat Oberschlesien.
   25.12.1918 - burmistrz Rybnika i landrat powiatu rybnickiego dr Hans Lukaschek i przewodniczący Rady Robotniczo-Żołnierskiej na powiat rybnicki dr Ewald Latacz przedkładają wrocławskiej Radzie Ludowej (Volksrat) koncept Wolnego Państwa Górnośląskiego !!!
   31.12.1918 - prezydent rejencji opolskiej Walther Philipp Franz von Miquel wydaje oficjalny zakaz wszelkich działań, które mogą doprowadzić do oddzielenia Górnego Śląska od Rzeszy.

   c.d.n.zwiń


   Zdjęcie autora komentarza
   c.d.

   Euro

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 12

   3.01.1919 - Józef Piłsudski poleca utworzenie Polskiej Organizacji Wojskowej (POW) na Górnym Śląsku.
   5.01.1919 - Zygmunt Wiza z Poznania trafia do Sosnowca, by utworzyć tajną górnośląską POW....rozwiń całość

   3.01.1919 - Józef Piłsudski poleca utworzenie Polskiej Organizacji Wojskowej (POW) na Górnym Śląsku.
   5.01.1919 - Zygmunt Wiza z Poznania trafia do Sosnowca, by utworzyć tajną górnośląską POW.
   6.01.1919 - Otto Hörsing (SPD) obejmuje w Katowicach kierownictwo Centralnej Rady Robotniczo-Żołnierskiej dla Górnego Śląska.
   15.01.1919 - w Bytomiu zostaje utworzony ponadpartyjny, autonomiczny/separatystyczny Związek Górnoślązaków - Bund der Oberschlesier (ZG-BdO), zrzeszający członków Katolickiej Partii Ludowej (KVP - 70 tys. członków, ok. 320 tys. zwolenników, w tym ok. 150 tys. słowiańskich Górnoślązaków), górnośląskiego oddziału Socjaldemokracji (SPD), obozu "Katolika" i bezpartyjnych, działających na rzecz niepodległości Górnego Śląska.
   Liderami Komitetu Górnośląskiego/Oberschlesische Komitee byli: dr Ewald Latacz, ks. Tomasz Reginek, dr Jan Reginek, dr Henryk Skowronek, Józef Musioł, Fryderyk Wenske, Hugo Kotuła, Fryderyk Wassner i ks. Wiktor Durynek.
   Równocześnie E. Latacz był przewodniczącym Rady Robotniczo-Żołnierskiej w Wodzisławiu, J. Reginek w Raciborzu, F. Wassner w Rybniku, a Wolff w Tarnowskich Górach, zaś J. Musioł był posłem pruskim i sekretarzem robotniczym w Bytomiu.
   Polityczna koncepcja ZG-BdO opierała się na dwóch podstawowych założeniach:
   1. teza o istnieniu narodu górnośląskiego, "odrębnego, jednolitego słowiańsko-germańskiego narodu o mieszanej krwi", który nie może być na siłę dzielony na Polaków i Niemców;
   2. geograficzna i gospodarcza niepodzielność kraju.

   18.01.1919 - w Paryżu rozpoczyna się konferencja pokojowa.
   2.06.1919 - premier brytyjski David Lloyd George żąda po raz pierwszy w Radzie Najwyższej przeprowadzenia plebiscytu na Górnym Śląsku.
   28.06.1919 - w Wersalu zostaje podpisany przez Niemców traktat pokojowy.
   Związek Górnoślązaków (ZG-BdO) w imieniu "wielu set tysięcy Górnoślązaków" wnosi o zmianę art.88 traktatu wersalskiego, tak żeby w plebiscycie uwzględniono "opcję neutralnego wolnego państwa".
   Do koncepcji Związku Górnoślązaków przychylali się początkowo Amerykanie, Brytyjczycy i Włosi, natomiast zdecydowanymi przeciwnikami byli Francuzi, Polacy i Niemcy, co ostatecznie zaważyło na fiasku zarówno utworzenia Republiki Górnośląskiej, jak i wniosku ZG-BdO "o dopuszczenie przy plebiscycie pytania o neutralizację".

   26.11.1919 - w Bytomiu odbywa się I konferencja delegatów wszystkich grup miejscowych Związku Górnoślązaków - Bund der Oberschlesier, który liczył w początkowej fazie swej działalności około 150 000 członków !!!
   ZG-BdO był najbardziej wpływowym związkiem ponad-partyjnym na Górnym Śląsku, ze 198 kołami miejscowymi (luty 1921 r.) i własną gazetą (nakład 40.000 egz. w 1922 r.).zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   "Masowe poparcie" - zgoda, TAK, "ogół"... NIE.

   Tomasz Borówka / DZ (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 9

   Witam Panie Euro.
   Jak zwykle jestem pod wrażeniem Pana znajomości faktografii, której mogę tylko pogratulować i pozazdrościć. Jeżeli nie zazdroszczę, to wyłącznie z tego powodu, że uważam...rozwiń całość

   Witam Panie Euro.
   Jak zwykle jestem pod wrażeniem Pana znajomości faktografii, której mogę tylko pogratulować i pozazdrościć. Jeżeli nie zazdroszczę, to wyłącznie z tego powodu, że uważam grzeszenie zazdrością za coś wyjątkowo niemądrego. Najwidoczniej oparłem się na dużo uboższych źródłach niż te, które znane są Panu. "Masowe poparcie" nie było jak widać odpowiednim sformułowaniem. Z kolei nawet 320.000 to jeszcze nie kilka milionów i nawet tak wielkiej liczbie wciąż daleko od "ogółu mieszkańców Górnego Śląska".
   Pozdrawiam.
   Tomasz Borówka / DZzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   znamy to

   Toyooota (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 21 / 14

   Niemieckich i czeskich zródel tu nie zamieszcza, bo boja sie, ze zaraz bedzie wielkie polakowskie larum i larmo, ze jak mozna tak w polskiej gazecie kolportowac obca propagande.

   No, ale polska -...rozwiń całość

   Niemieckich i czeskich zródel tu nie zamieszcza, bo boja sie, ze zaraz bedzie wielkie polakowskie larum i larmo, ze jak mozna tak w polskiej gazecie kolportowac obca propagande.

   No, ale polska - jak widac - mozna bez problemu. :-(((((((zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   dla historyków &

   WIKTORIA (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 34 / 14

   Kto zawłaszcza prawdziwą historię, bo ją poznał na koszt Państwa i się nią nie dzieli lub ją zniekształca, jest pospolitym złodziejem, i oszustem! powinien być sądzony i osadzony aby przemyślał to...rozwiń całość

   Kto zawłaszcza prawdziwą historię, bo ją poznał na koszt Państwa i się nią nie dzieli lub ją zniekształca, jest pospolitym złodziejem, i oszustem! powinien być sądzony i osadzony aby przemyślał to że będąc historykiem jest drogowskazem, któremu ufają wszyscy. Dlaczego mamy blądzić i biedować przez historyków! wykształconych za podatnika pieniądze!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dolina "Krzemowa" węglowa - Górny Ślask

   Pyłek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 33 / 17


   Górny Śląsk, był industrialny i Steampunkowy, tworzył historię tak wielką że dzisiaj się jej boi polityczna warszawska elita (niepotrzebnie), nie da się jednak ukryć faktów, wystarczy prześledzić...rozwiń całość


   Górny Śląsk, był industrialny i Steampunkowy, tworzył historię tak wielką że dzisiaj się jej boi polityczna warszawska elita (niepotrzebnie), nie da się jednak ukryć faktów, wystarczy prześledzić dokładnie infrastrukturę, która była w tym czasie na Śląsku na przykład Huta Donnersmarcka w Zabrzu, kilkadziesiąt kominów(jeden z niezliczonych przykładów)! Jak była na GŚ realizowana produkcja światowa, na jaką skalę!!!!, wystarczy wyciągnąć statystyki i historyczne zapisy ile było wyciągane węgla rocznie i jak długo i kiedy dopiero się to zmieniło w innych częściach świata i kiedy rozpoczynali takie działanie jak GŚ. Wtedy będzie wiadomo że GŚ był pierwszy i ma palmę pierwszeństwa aby się szczycić historią i pokazywać gdzie rozpoczął się technologiczny świat.
   Powstaje teraz szlak zabytków techniki ale promocja i sposób realizacji strategii jest na razie opłakana (kiełkuje), ale to się na pewno zmieni, Górnoślązacy zaczną zarabiać na historii, jeżeli Górnicy zorientują się że ich przodkowie nie pracowali na darmo a pozostawiona scheda historyczna ma takie znaczenie gospodarcze w związku z rozwijającym się przemysłem turystycznym na świecie to będzie krótka piłka!
   Ludzie sami z szuflad zaczną pokazywać takie dokumenty i „artefakty” a żaden współczesny „głupi polityk” tego nie będzie wstanie zatrzymać, ważne jest wsparcie apolitycznych historyków, którzy pomogą ten temat rozwinąć.
   Na turystyce zarobi każdy, "nawet biedny bajtel, który pokaże turyście chlewik lub koncek węgla"
   Trzeba zrobić wszystko aby skupić się w pierwszej kolejności na hierarchii znaczących rzeczy, które się tu działy i pokazać te najbardziej istotne dla świata, a nie skupiać się na chlewikach, czy innych drobiazgach, trzeba pokazać ogrom tego co się tu działo, kto tu przybywał i jak to wpłynęło nie tylko na nas samych, ale na cały glob, wtedy przy zorganizowanej promocji zobaczymy tu Turystów z innych kontynentów i zaczniemy dopiero zarabiać kasę nawet jak przestaniemy wydobywać węgiel.
   Musi być kilku odważnych nieskorumpowanych ludzi, którzy są asertywni i nie ulegną manipulacji i wpływom politycznym.
   To się zaczęło i dzieje, nikt tego nie powstrzyma bo jest net, a ludzie już myślą globalnie, ale też zaczynają działać globalnie, to dotyczy również, a maże przede wszystkim - Górnoślązaków- Amen!

   zwiń


   Zdjęcie autora komentarza
   Bravo.

   Sandman

   Zgłoś naruszenie treści / 21 / 16

   Może Pan uzna moją pochwałę za "pocałunek śmierci", ale Pana tekst jest świetny. Wart jest Pan pieniędzy, które płaci Panu Pański pracodawca.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   pyłek...

   zapożyczone słowa, są prawdą powszechną? nietrzeba ich zwracać? (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 19 / 13

   - posłuchaj świergotu, nie na temat?

   Krocz spokojnie wśród zgiełku i pośpiechu, pamiętaj jaki spokój może być w ciszy.

   Tak dalece jak to możliwe, nie wyrzekając się siebie, bądź w dobrych...rozwiń całość

   - posłuchaj świergotu, nie na temat?

   Krocz spokojnie wśród zgiełku i pośpiechu, pamiętaj jaki spokój może być w ciszy.

   Tak dalece jak to możliwe, nie wyrzekając się siebie, bądź w dobrych stosunkach z innymi ludźmi.

   Prawdę swą głoś spokojnie i jasno, słuchając też tego, co mówią inni: nawet głupcy i ignoranci, oni też mają swą opowieść.

   Jeżeli porównujesz się z innymi możesz stać się próżny lub zgorzkniały, albowiem zawsze będą lepsi i gorsi od ciebie.

   Ciesz się zarówno swymi osiągnięciami jak i planami. Wykonuj z sercem swą pracę, jakkolwiek by była skromna. Jest ona trwałą wartością w zmiennych kolejach losu.

   Zachowaj ostrożność w swych przedsięwzięciach - świat bowiem pełen jest oszustwa. Lecz niech ci to nie przesłania prawdziwej cnoty; wielu ludzi dąży do wzniosłych ideałów i wszędzie życie jest pełne heroizmu.

   Bądź sobą, a zwłaszcza nie zwalczaj uczuć; nie bądź cyniczny wobec miłości, albowiem w obliczu wszelkiej oschłości i rozczarowań jest ona wieczna jak trawa.

   Przyjmuj pogodnie to, co lata niosą, bez goryczy wyrzekając się przymiotów młodości. Rozwijaj siłę ducha, by w nagłym nieszczęściu mogła być tarczą dla ciebie. Lecz nie dręcz się tworami wyobraźni. Wiele obaw rodzi się ze znużenia i samotności.

   Obok zdrowej dyscypliny bądź łagodny dla siebie. Jesteś dzieckiem wszechświata: nie mniej niż gwiazdy i drzewa masz prawo być tutaj i czy to jest dla ciebie jasne czy nie, nie wątp, że wszechświat jest taki jaki być powinien.

   Tak więc bądź w pokoju z Bogiem, cokolwiek myślisz o Jego istnieniu i czymkolwiek się zajmujesz i jakiekolwiek są twe pragnienia; w zgiełku ulicznym, zamęcie życia, zachowaj pokój ze swą duszą.

   Z całym swym zakłamaniem, znojem i rozwianymi marzeniami ciągle jeszcze ten świat jest piękny...

   Bądź uważny, staraj się być szczęśliwy.
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Znowu pol. propaganda ... jak wg. instrukcji, w ramach koniecznego minimum

   . (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 27 / 12

   ... wypaczony, co do proporcji obraz owczesnego G.Slaska

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   bardzo wymowny "dowód"

   ob(acht)server (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 28 / 12

   No popatrzcie jak bardzo ci propolscy Slazacy byli wtedy w 1914 dyskryminowani, mogli wydawac gazetki, nawet po polsku i nawet wychwalac swoich, tzn. terrytorialnie obcych ! Tym bardziej dziwne, ze...rozwiń całość

   No popatrzcie jak bardzo ci propolscy Slazacy byli wtedy w 1914 dyskryminowani, mogli wydawac gazetki, nawet po polsku i nawet wychwalac swoich, tzn. terrytorialnie obcych ! Tym bardziej dziwne, ze w Bytomiu wydawcami byli prawie bez wyjatku nie-tutejsi/naplywowi goscie. Czyli wlasciwie przyjezdna agitujaca tzw.polonia.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Po naszemu i basta

   chebziok II (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 21

   Oni nawet w kosciele po polsku sie modlili a teraz jak ma byc gdzies po niemiecku to im sie wlosy jeza.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   hehe

   RRRR! (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 47 / 46

   Tak, glówny temat slaskiego Katolika to Sosnowiec i Czestochowa. :-) A w 1916 wszyscy snili o Pilsudskim. Co za brednie. Propaganda, wtedy i dzisiej.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dlaczego Sosnowiec i Częstochowa? Odpowiedź jest prosta.

   Tomasz Borówka / DZ (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 19

   Witam.
   Dziękuję za uwagi. Proszę jednak zważyć, że Dziennik Zachodni ma Czytelników nie tylko na historycznym Górnym Śląsku, lecz m.in. w Zagłębiu oraz Częstochowie. Niemniej proszę się nie...rozwiń całość

   Witam.
   Dziękuję za uwagi. Proszę jednak zważyć, że Dziennik Zachodni ma Czytelników nie tylko na historycznym Górnym Śląsku, lecz m.in. w Zagłębiu oraz Częstochowie. Niemniej proszę się nie obawiać - w przyszłości planujemy zamieszczać również zdjęcia bliżej związane z samym Śląskiem podczas Wielkiej Wojny.
   Pozdrawiam.
   Tomasz Borówka / DZzwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Czy tez o onnej "orientacji" (jezyku, profilu itp.)

   Waldi (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 36 / 12

   Ja np. moge Wam dac do dyspozycji gazety z Cieszyna, gdzie po slasku, czesku, niemiecku i polsku(!) stoja bardzo brzydkie o przyjezdnych (Malopolska, Skoczów, Wieden) polakowskich agresorach,...rozwiń całość

   Ja np. moge Wam dac do dyspozycji gazety z Cieszyna, gdzie po slasku, czesku, niemiecku i polsku(!) stoja bardzo brzydkie o przyjezdnych (Malopolska, Skoczów, Wieden) polakowskich agresorach, bojówkach, intrygantach, manipulantach, "panach". Idzie Pan an to ?zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Górnośląski Atrybut to Historia!!!

   FENIX (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 36 / 9

   - Jak ważny był Górny Śląsk podczas Pierwszej Wojny!?
   Cesarz Wilhelm II zorganizował najważniejszy podczas Pierwszej Wojny Światowej główny sztab dowodzenia w którym zapadły decyzje kluczowe...rozwiń całość

   - Jak ważny był Górny Śląsk podczas Pierwszej Wojny!?
   Cesarz Wilhelm II zorganizował najważniejszy podczas Pierwszej Wojny Światowej główny sztab dowodzenia w którym zapadły decyzje kluczowe dla świata! od 1914r do 1917r
   Sztab zlokalizowany był w Pszczynie GÓRNY ŚLĄSK? w obiekcie Paleja, który dziś niszczeje i stoi pusty (niezwykły, ogromny i tajemniczy budynek) W tym budynku skończyła się epoka starego porządku świata, co w konsekwencji uruchomiło reakcję łańcuchową przemian, doprowadziło to do sprzyjających okoliczności, które pozwoliły na zmartwychwstanie Państwa Polskiego - niesamowita historia -!
   Mało jest fizycznych miejsc na ziemi gdzie można zdefiniować fakty że to właśnie w takim miejscu się to stało ( zapadały decyzje) i działo się coś tak ważnego, o tak epokowym znaczeniu!
   Jeżeli ta informacja obiegnie świat i ludzie sobie zdają z tego sprawę to..... - Górny Śląsk pokazując te walory historyczne, stanie się "mekką" turystyczną! o niesamowitych wymiarach, ważny jest jednak kontekst i zachęcenie innych do mówienia w końcu o Górnym Śląsku nie pomniejszając jego walorów.
   - Pomyślcie sobie dlaczego właśnie w Pszczynie był kluczowy sztab Wielkiej Wojny? – odpowiedz jest prosta dysproporcja gospodarcza jaka powstała w tym okresie pomiędzy wschodem a zachodem była ogromna a Górny Śląsk w Niemczech funkcjonował jako najbogatszy region Świata tamtego okresu był dla Monarchii Niemieckiej wszystkim bo to on budował potęgę Niemiec utrata takiego regionu w tamtym czasie była by katastrofalna.
   - Dyscyplina jaka tu panowała i kultura narodu Śląskiego była bezcenna dla Niemców, byliśmy jak Szwajcaria, do dzisiaj Górny Śląsk jest liderem w Polsce, a na zachodzie coraz bardziej zaczynają na nowo nas cenić, nie tylko jako pracowników ale, jako niezwykłych i przyjaznych ludzi.
   My Polscy Górnoślązacy jesteśmy narodem wielkiej wiary nie zdegenerowanym, konserwatywnym, który systematycznie i skutecznie dąży do budowania życia, tak mamy zapisane to w genach.
   Jest koleś z Pszczyny nazywa się Kliś, który walczy o pokazanie Paleji próbując w tym budynku zrobić Muzeum Pierwszej Wojny, temat trudny nie wiem czy da radę, ale trzymam kciuki za faceta bo widać że rozumie Historię i temat oraz znaczenie Górnego Śląska, życzę mu powodzenia i wytrwałości.
   Znalazłem taką ciekawą stronkę - www.war1914.pl
   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zamek w Pszczynie

   Tomasz Borówka / DZ (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 29

   Witam.
   Pewna część ekspozycji Muzeum Zamkowego w Pszczynie poświęcona jest właśnie temu epizodowi dziejów rezydencji. Rzeczywiście zapadały w niej kluczowe decyzje, które zmieniły historię świata....rozwiń całość

   Witam.
   Pewna część ekspozycji Muzeum Zamkowego w Pszczynie poświęcona jest właśnie temu epizodowi dziejów rezydencji. Rzeczywiście zapadały w niej kluczowe decyzje, które zmieniły historię świata. Np. to tam właśnie Wilhelm II postanowił o rozpoczęciu w 1917 r. nieograniczonej wojny podwodnej, co wpłynęło na przyłączenie się USA do wojny i ostatecznie spowodowało klęskę Niemiec.
   Stanowczo warto odwiedzić to miejsce!
   Pozdrawiam.
   Tomasz Borówka / DZzwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pszczyniok

   prawda niepokozano (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 38 / 13

   synek - w zamku Cysorz mieszkoł, sztab wojny był w Paleji!! i tam sie działo najwięcy


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zamek w Pszczynie a nieograniczona wojna podwodna

   Tomasz Borówka / DZ (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 20 / 12

   Witam Pana i dziękuję za cenną uwagę.
   Jednak według książki "Telegram Zimmermana" autorstwa prof. Barbary Tuchman konferencja z udziałem m.in. cesarza Wilhelma II, kanclerza Bethmann-Holwega,...rozwiń całość

   Witam Pana i dziękuję za cenną uwagę.
   Jednak według książki "Telegram Zimmermana" autorstwa prof. Barbary Tuchman konferencja z udziałem m.in. cesarza Wilhelma II, kanclerza Bethmann-Holwega, feldmarszałka von Hindenburga, generała Ludendorffa i admirała von Holzendorffa, na której zdecydowano o prowadzeniu nieograniczonej wojny podwodnej, odbyła się 10 stycznia 1917 roku NA SAMYM ZAMKU W PSZCZYNIE.
   Pozdrawiam.
   Tomasz Borówka / DZ
   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pszczyniok

   Do Pana Tomasza Borówki (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 12

   Synek- przeca przez kable kiere szły do Paleji szło sie zabić a chopcy kiere tam robili lotali wte i nazat, jak to w sztabie, Paleja to żywy pomnik tamtych czasów kiere były nojważniejsze dla...rozwiń całość

   Synek- przeca przez kable kiere szły do Paleji szło sie zabić a chopcy kiere tam robili lotali wte i nazat, jak to w sztabie, Paleja to żywy pomnik tamtych czasów kiere były nojważniejsze dla Górnego Śląska i Polski, dzisioj o tym nie godają a mój fater jeno widział jak Cysorz i inne notable łazili przez sipka do Paleji.
   Dzisioj Paleja jest sprzedano za ceskie prywatnemu!
   Sztab był nojważniejszy bo z Paleji telegrafiści wyklepywali informacjo na wszystkie fronty, w zomku były jeno oficjalne spotkania a robota w Paleji jako w nojwiększym sztabie WW. Zomek to był familok Księcia i Dyejzi, Cysorz tam mieszkoł i rozmyśloł, Hindenburg i ludendorff siedzieli w Paleji w swych izbach i rozkazywali co uradzili z Cysorzem łazili do niego dziennie do Zomku aby mu godać co sie podziało na frontach.
   Ostatnio na regionalnej TVP KAT. Klus dyr Muzeum o tym godoł z redaktorem Oslizło, mój bracik mo pełno starych chewtów na tyn temot, pełno jest w róznych archiwach. Słyszołech że właściciel tyż coś mo na tyn temot, jakieś informacje może coś znot w Paleji i sie pochwoli i Pszczyna bedzie sławno, łobejżymy jak bedzie narazie Paleja jest sciśle tajno nawet niema jej na wikipedii ani nikaj na stronach urzędu w Pszczynie choby jej niebyło, ale sztab przeca musi być tajny jak w tedy do dzisioj mu to ostało, chyba że bedzie tam jakie muzeum abo inno ciekawo instytucjo, oby!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pszczyniok

   Do Pana Tomasza Borówki (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 16

   Synek- przeca przez kable kiere szły do Paleji szło sie zabić a chopcy kiere tam robili lotali wte i nazat, jak to w sztabie, Paleja to żywy pomnik tamtych czasów kiere były nojważniejsze dla...rozwiń całość

   Synek- przeca przez kable kiere szły do Paleji szło sie zabić a chopcy kiere tam robili lotali wte i nazat, jak to w sztabie, Paleja to żywy pomnik tamtych czasów kiere były nojważniejsze dla Górnego Śląska i Polski, dzisioj o tym nie godają a mój fater jeno widział jak Cysorz i inne notable łazili przez sipka do Paleji.
   Dzisioj Paleja jest sprzedano za ceskie prywatnemu!
   Sztab był nojważniejszy bo z Paleji telegrafiści wyklepywali informacjo na wszystkie fronty, w zomku były jeno oficjalne spotkania a robota w Paleji jako w nojwiększym sztabie WW. Zomek to był familok Księcia i Dyejzi, Cysorz tam mieszkoł i rozmyśloł, Hindenburg i ludendorff siedzieli w Paleji w swych izbach i rozkazywali co uradzili z Cysorzem łazili do niego dziennie do Zomku aby mu godać co sie podziało na frontach.
   Ostatnio na regionalnej TVP KAT. Klus dyr Muzeum o tym godoł z redaktorem Oslizło, mój bracik mo pełno starych chewtów na tyn temot, pełno jest w róznych archiwach. Słyszołech że właściciel tyż coś mo na tyn temot, jakieś informacje może coś znot w Paleji i sie pochwoli i Pszczyna bedzie sławno, łobejżymy jak bedzie narazie Paleja jest sciśle tajno nawet niema jej na wikipedii ani nikaj na stronach urzędu w Pszczynie choby jej niebyło, ale sztab przeca musi być tajny jak w tedy do dzisioj mu to ostało, chyba że bedzie tam jakie muzeum abo inno ciekawo instytucjo, oby!zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Konferencja na Zamku

   Tomasz Borówka / DZ (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 18 / 11

   Witam Pana.
   Dziękuję za odpowiedź. Nie spieram się z Panem co do znaczenia Palei podczas I wojny światowej ani nie próbuję wpierać, że Pana Ojciec się mylił. Myślałem, że zainteresuje Pana, gdzie...rozwiń całość

   Witam Pana.
   Dziękuję za odpowiedź. Nie spieram się z Panem co do znaczenia Palei podczas I wojny światowej ani nie próbuję wpierać, że Pana Ojciec się mylił. Myślałem, że zainteresuje Pana, gdzie odbyła się konferencja, o której pisze Barbara Tuchman, opierając się na kapitalnych źródłach, m.in. relacjach ludzi, którzy również byli naocznymi świadkami (np. Ludendorff). Konferencja była oficjalnym spotkaniem, a przecież sam Pan napisał: "w zomku były jeno oficjalne spotkania". I wszystko pasuje!
   Pozdrawiam.
   Tomasz Borówka / DZzwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pszczyniok

   do Pana Borówki (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 8

   Szanowny Panie, prosza jeno, napisz Pan coś gryfnego na temot Paleji to niezło chałpa w Pszczynie, nikt o tym nie godo a przeca warto, ten tymot poruszyć aby cosik może drgnie i sie ruszy w tej...rozwiń całość

   Szanowny Panie, prosza jeno, napisz Pan coś gryfnego na temot Paleji to niezło chałpa w Pszczynie, nikt o tym nie godo a przeca warto, ten tymot poruszyć aby cosik może drgnie i sie ruszy w tej zacnej chałpie.
   To po zomku drugi najgryfniejszy łobiekt. Moja szwagirka tam kopneła w kalendorz, fajno z ni była baba, Pan Bucek ją wezwoł i tyla z tego.
   Tyla się w niej działo, nikt o niej nie godo Prosza pokożcie ta historia w Dz ogólnym, bo nikt na Górnym Ślasku o tym nie wie.
   Mom nadzieja że jeno wydawca sie zgodzi pokazać tako wielko historia i tajemnica puki co! My Pszczynioki bedemy sie cieszyć, choć jest łod prywatnego.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Świetny pomysł, dziękuję!

   Tomasz Borówka / DZ (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 7

   Witam Panie Pszczyniok!
   Zainspirował mnie Pan! Myślę, że prędzej czy później taki temat zagości na historycznych stronach Dziennika Zachodniego.
   Dziękuję i pozdrawiam.
   Tomasz Borówka / DZ

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Śląska Odyseja

   Tyber (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 29 / 47

   Mój dziadek pokazywał mi zdjęcia Cesarza Niemieckiego w Pszczynie w raz z jego świtą!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   "My Polscy Górnoślązacy"

   schlesier (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 32 / 13

   A co My NIEpolscy gornoślązacy to jakieś kaleki? Wszystko fajnie napisałeś ale ta jedna fraza która dzieli na tych "dobrych" i tych "innych" budzi niesmak.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   "My Ludzie Pollscy Górnoślązacy"

   odpowiedz do schlesier (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 21 / 50

   - A jak mamy się określać w chwili obecnej?, skoro mówimy popolsku, czytamy po polsku, a obecna geopolityka mówi wiele, choć nie wszystkiego.
   Patrzymy na świat w różnych czasach, aby go zrozumieć...rozwiń całość

   - A jak mamy się określać w chwili obecnej?, skoro mówimy popolsku, czytamy po polsku, a obecna geopolityka mówi wiele, choć nie wszystkiego.
   Patrzymy na świat w różnych czasach, aby go zrozumieć trzeba poznać wszystkie - przeszły, terażniejszy i przyszły?
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   fajne

   Krysia (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 64 / 43

   bardzo ciekawe o tej Paleji
   W Mysłowicach na przykład był terminal przerzutowy ludzi z Rosjii do Hamburga, a potem do Stanów Zjednoczonych, ojciec aktora Kirk Daglasa napisał o tym w swojej...rozwiń całość

   bardzo ciekawe o tej Paleji
   W Mysłowicach na przykład był terminal przerzutowy ludzi z Rosjii do Hamburga, a potem do Stanów Zjednoczonych, ojciec aktora Kirk Daglasa napisał o tym w swojej książce Syn Śmieciarza, opisując właśnie historię swojego ojca i pobytu w Mysłowicach.
   Czytałam kiedyś o tym w DZ artykuł napisał stary dziennikarz z dziennika Łukasz Wyżykowski na ten temat-nie wiem czy jeszcze pisze? dawno nic od niego nie czytałam, nie wiem co znim?
   Górny Śląsk odkrywa tajemnice, które spały ponad sto lat
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   I Wojna ...

   kneflik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 29 / 18

   ... moj dziadek walczyl pod Verdun ... opowiadal mi o tej bitwie ... czytalem tez jego listy i pamietnik...
   ... w mojej rodzinie i nie tylko, nikt nie czytal "Katolika" i opisow I Wojny,...rozwiń całość

   ... moj dziadek walczyl pod Verdun ... opowiadal mi o tej bitwie ... czytalem tez jego listy i pamietnik...
   ... w mojej rodzinie i nie tylko, nikt nie czytal "Katolika" i opisow I Wojny,
   przeciez walczyli na niej ojcowie, bracia, synowie i wysylali listy...zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   jasne

   Rajmundddddddddddd (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 25 / 18

   Jasne - ta gazetka byla wydawana przez poznaniaka Napieralskiego.
   W 1916 wierzono jeszcze w zwyciestwo. Ludzie naprawde jeszcze czuli patryjotycznie.
   Zreszta, takich publikacji bylo strasznie...rozwiń całość

   Jasne - ta gazetka byla wydawana przez poznaniaka Napieralskiego.
   W 1916 wierzono jeszcze w zwyciestwo. Ludzie naprawde jeszcze czuli patryjotycznie.
   Zreszta, takich publikacji bylo strasznie duzo, oczywiscie gl´pwnie po niemiecku.
   Na przyklad monachijski Bruckmann zalal cale Niemcy swoimi "heroicznymi" materialami.
   A ludzie, dobrowolnie i nie, ale jednak jeszcze nie pyskujac, oddawali bizuterie, sztucce, dzwony, dachy. I sponsorowano koce, kalosze, gumowe mantle, bielizne itp., takze paczki zywnosciowe dla "naszych", np. kawe, kakao itp. Wystarczy popatrzec do starych gazet, masowych gazet - jak np. Königshütter Tageblatt abo Oberschlesischer Kurier abo Kattowitzer. Widac tak wyraznie, ze nie byly to tylko odgórne akcje przymusowe. Nawet mali ludzie brali udzial lub sami organizowali (nieraz laczac to z autopromocja), zreszta tez Slazacy-Zydzi.

   Ten Kuryer oczywiscie jest historycznym faktem, ale w ogóle nie ejst jakos tam historycznie "miarodajny". Wiec ta bezkrytyczna (dez)informacja graniczy to praktycznie z manipulacja. Sorry, ale tak to widze, Autorze.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ciekawe

   ciekawy (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 74 / 51

   Bardzo dobry pomysl. "Katolik" trafial do wielu slaskich domow, byl czytany przez cale wioski i osiedla, ludzie zbierali sie wieczorami do czytania a pozniej komentowali . Moze list K .Miarki do...rozwiń całość

   Bardzo dobry pomysl. "Katolik" trafial do wielu slaskich domow, byl czytany przez cale wioski i osiedla, ludzie zbierali sie wieczorami do czytania a pozniej komentowali . Moze list K .Miarki do Bismarcka, w ktorym broni Slazakow . Prosimy o wiecej !zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dziękujemy za uznanie!

   Tomasz Borówka / DZ (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 51

   Witam!
   I dziękuję. Jeśli nic nie stanie na przeszkodzie - będzie więcej. I to już niebawem.
   Pozdrawiam.
   Tomasz Borówka / DZ


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   oby ino nie wybiórczo, no i objektywnie

   merc (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 14

   "w przyszłości planujemy zamieszczać również zdjęcia bliżej związane z samym Śląskiem"
   Tez niemieckich, czeskich, austryjackich ? Tez innojezycznych i "innopozycyjnych/-obozowych" ?

   Albo zawsze...rozwiń całość

   "w przyszłości planujemy zamieszczać również zdjęcia bliżej związane z samym Śląskiem"
   Tez niemieckich, czeskich, austryjackich ? Tez innojezycznych i "innopozycyjnych/-obozowych" ?

   Albo zawsze tylko to samo, znaczy: po polsku o Polsce "dla Polski" ?

   (Trzeba tez koniecznie wiedziec, ze na G.Slasku jezyk publikacji nie tylko nie zawsze sie pokrywal z tzw.nastwieniem, ale podczas walki agitacyjnej w okresie Wojny Domowej i Plebiscytu nieraz specjalnie udawano druga strone, m.in. poprzez inno"narodowe" stylizowanie i jezyk.)zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama