18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fotografie z czasów I wojny światowej. Zobacz reprinty [HISTORIA DZ]

Tomasz Borówka
"Ilustrowany Kuryer Wojenny" z 19 marca 1916 r. Samoloty i okręt podwodny - złowrogie symbole postępu w zabijaniu. Te supernowoczesne wówczas rodzaje broni odebrały życie wielu tysiącom ludzi, ale wojny nie wygrały.
"Ilustrowany Kuryer Wojenny" z 19 marca 1916 r. Samoloty i okręt podwodny - złowrogie symbole postępu w zabijaniu. Te supernowoczesne wówczas rodzaje broni odebrały życie wielu tysiącom ludzi, ale wojny nie wygrały. Zbiory Biblioteki Śląskiej
Dziś reprodukujemy strony "Ilustrowanego Kuryera Wojennego", drukowanego podczas pierwszej wojny światowej przez śląskiego "Katolika". Od wybuchu Wielkiej Wojny - jak ją w tamtych czasach nazywano - minął już blisko wiek. W dodatku niewiele ponad dwadzieścia lat po jej zakończeniu wybuchła kolejna, druga wojna światowa, która w oczach pokolenia niepamiętającego tej pierwszej w znacznym stopniu ją przyćmiła. Tymczasem dla wielu milionów świadków szalonego koszmaru, jaki ogarnął Europę i sporą część innych kontynentów w latach 1914-1918, wcale nie był on mniej straszny niż ten z lat 1939-1945.

Trwające kilka miesięcy tytaniczne zmagania pod Verdun okazały się jedną z najkrwawszych bitew w dziejach. Postęp techniki sprawił, że pojawiły się nowe rodzaje broni: gazy trujące, czołgi, samoloty i okręty podwodne. Inne, dobrze znane już wcześniej - jak artyleria i karabiny maszynowe - zostały zastosowane na niebywałą do tamtej pory skalę. Wszystkie razem masowo zabijały. I żadna nie przesądziła o zwycięstwie.

Na również niespotykaną dotąd skalę obraz wojny - nawet tej toczonej na odległych kontynentach i oceanach - utrwaliły zdjęcia. Za sprawą tego samego postępu, dzięki któremu budowano coraz bardziej mordercze narzędzia zabijania, rozpowszechniła się też fotografia oraz możliwości jej druku.

ODWIEDŹ SERWIS HISTORYCZNY DZIENNIKA ZACHODNIEGO

Zdjęcia reprodukowane na łamach "Ilustrowanego Kuryera Wojennego" ukazują sceny wszelkiego rodzaju. Są wśród nich fotografie zarówno prostych żołnierzy, jak i wodzów czy polityków. Widujemy na nich nowoczesne wówczas samoloty i okręty. Są sceny uroczyste i codzienne, są momenty dramatyczne, ale też takie będące chwilą wytchnienia wśród wojennego dramatu. Choć działania wojenne toczyły się z dala od Śląska, to oprócz fotografii z mniej lub bardziej odległych frontów trafiają się też zdjęcia z miejscowości zapewne dobrze znanych wielu czytelnikom "Katolika", np. Częstochowy czy Sosnowca.


*Michał Smolorz nie żyje ZDJĘCIA I WIDEO Z POGRZEBU
*Dramatyczny pożar kościoła w Orzeszu-Jaśkowicach [UNIKATOWE ZDJĘCIA I WIDEO]
*Ogólnopolski Ranking Szkół Ponadpodstawowych 2013 SPRAWDŹ NAJLEPSZE LICEA I TECHNIKA
*Horoskop na 2013 rok ZOBACZ, CO MÓWIĄ KARTY

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Fotografie z czasów I wojny światowej. Zobacz reprinty [HISTORIA DZ] - Dziennik Zachodni