Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sól na drogach przeżera nie tylko lód. Jak ochronić obuwie i karoserię aut? [ZOBACZ]

Michał Wroński
Wsiąkająca w ziemię razem z wodą sól powoduje zakwaszenie gleby, co z  kolei doprowadza do wysychania drzew. Po każdej zimie trzeba wyciąć wiele przydrożnych drzew. Zasolone zostają też wody gruntowe oraz cieki wodne.
Wsiąkająca w ziemię razem z wodą sól powoduje zakwaszenie gleby, co z kolei doprowadza do wysychania drzew. Po każdej zimie trzeba wyciąć wiele przydrożnych drzew. Zasolone zostają też wody gruntowe oraz cieki wodne. Paweł Mostowski
Zacieki na butach i spodniach. Skorodowane podwozia i uszkodzony lakier samochodów - oto cena, jaką wszyscy płacimy za zimę. A mówiąc ściślej, za brnięcie w śnieżno-błotnej brei, która pokrywa chodniki i ulice naszych miast. Brei, której powstanie zawdzięczamy tonom soli, hojnie sypanym przez publiczne służby oczyszczania.

Sól jest tania i skuteczna

Tylko w samych Katowicach w magazynach Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej ubywa zimą 5 tysięcy ton tego surowca. Ochoczo sięgają po niego też właściciele sklepów i prywatnych posesji, chcąc oszczędzić sobie czasu i pracy przy odśnieżaniu należącego do nich kawałka chodnika. Zamiast machać łopatą, starczy, że wydadzą 5 złotych - tyle bowiem kosztuje w markecie pięciokilogramowy worek soli. Metoda jest skuteczna, gdyż jak wyjaśnia prof. Stanisław Krompiec, chemik z Uniwersytetu Śląskiego, sól obniża temperaturę krzepnięcia wody.

- W efekcie zamienia się ona w lód nie w temperaturze zera stopni Celsjusza, ale dopiero przy kilkunastostopniowym mrozie - wyjaśnia prof. Krompiec.

W Skandynawii jej nie chcą

Mimo swej skuteczności zimowa "kampania solna" budzi wątpliwości. Skandynawowie niemal zupełnie z niej zrezygnowali. U nas podobnie zrobiono w gminie Podgórzyn niedaleko Jeleniej Góry. Ostatnio na eksperyment z ograniczeniem ilości sypanej zimą soli zdecydowały się też władze Poznania i warszawskiego Żoliborza.

Argumentów na rzecz takiego kroku dostarczają naukowcy i ekolodzy. Masowe stosowanie soli powoduje schnięcie drzew, a także zasolenie wód gruntowych oraz cieków wodnych - wyliczają. U nas chętnych do tak radykalnych kroków nie widać. W Katowicach solą traktowane są trzy z czterech kategorii dróg (najwięcej wyjątków jest na Podlesiu, w Kostuchnie oraz na Ptasim Osiedlu). Jakub Jarząbek, rzecznik Urzędu Miejskiego przyznaje, że temat wywołuje emocje mieszkańców, ale siły zwolenników i przeciwników "zimowej kampanii solnej" są mniej więcej wyrównane.

- Przy tej okazji ujawnił się wyraźny podział wiekowy. Osoby starsze zdecydowanie optują za używaniem soli, z kolei młodzi są przeciwnikami tego rozwiązania - mówi Jarząbek.

Są sposoby na ochronę

Skoro nie chcemy z soli zrezygnować, to musimy znaleźć sposoby na uniknięcie negatywnych konsekwencji jej stosowania. Dlatego też - jak radzi Michał Widera, przedstawiciel handlowy firmy produkującej akcesoria do konserwacji obuwia - przed pierwszym zimowym wyjściem w nowych butach trzeba je odpowiednio zabezpieczyć. W przypadku produktów ze skóry należy stosować specjalne tłuszcze (pytani przez nas szewcy polecali nawet zwykły wosk). Do konserwacji zamszu i nubuku najlepiej sprawdzają się natomiast preparaty typu "antiacqua".

- One ograniczają albo nawet całkowicie eliminują przemakanie obuwia. A skoro but nie przemaka, to nie łapie też soli - mówi Widera.

Jeśli ktoś jednak zapomni o tych środkach ostrożności i doczeka się solnych zacieków na butach, to pozostaje mu już tylko próbować usunąć je specjalną pianką (aczkolwiek powodzenie takiej operacji nie jest gwarantowane). Kierowcy z kolei powinni szczególną uwagę zwrócić na lakier. Jak twierdzi Jerzy Paja, mechanik z Rudy Śląskiej, właśnie lakier, a nie podwozie jest najbardziej narażony na żrące właściwości soli. - Aby temu przeciwdziałać, trzeba umyć samochód, dobrze wysuszyć, a potem zabezpieczyć pastą teflonową lub woskową - mówi Paja.

Solić czy nie solić? Napisz w komentarzu


*Michał Smolorz nie żyje ZDJĘCIA I WIDEO Z POGRZEBU
*Dramatyczny pożar kościoła w Orzeszu-Jaśkowicach [UNIKATOWE ZDJĘCIA I WIDEO]
*Ogólnopolski Ranking Szkół Ponadpodstawowych 2013 SPRAWDŹ NAJLEPSZE LICEA I TECHNIKA
*Horoskop na 2013 rok ZOBACZ, CO MÓWIĄ KARTY

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Sól na drogach przeżera nie tylko lód. Jak ochronić obuwie i karoserię aut? [ZOBACZ] - Dziennik Zachodni