Sport

  Mistrzowie sportu na koksie: Zmowa milczenia kryje ogromne...

  Mistrzowie sportu na koksie: Zmowa milczenia kryje ogromne rozmiary zjawiska

  Rick Broadbent

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Wyczynowy sport jest brudniejszy, niż sądziliśmy. Lance Armstrong nie jest jedyny. Problem polega na tym, że wokół stosowania dopingu przez gwiazdy sportu panuje zmowa milczenia - pisze Rick Broadbent
  Według najnowszych danych znamy 203 nazwiska lekkoatletów obojga płci, którzy stosowali doping. Wszyscy oni mają zakaz startów. Ostatnio coraz więcej mówi się o Kenii. Kolarstwo próbuje właśnie leczyć rany, jakie zadała mu afera Lance'a Armstronga - litania wstydu i hańby, której nie sposób zignorować. Czy jednak wciąż nie przymykamy oczu na to, co dzieje się w sporcie? Czy cena oczyszczenia tej stajni Augiasza nie jest przypadkiem zbyt duża?


  Tak myśli Hajo Seppelt. Ten znany niemiecki dziennikarz śledczy nakręcił właśnie dokument wyraźnie wskazujący na Kenię jako jednego z głównych winowajców. Chętnego do ujawnienia prawdy informatora znalazł w jednym z byłych afrykańskich mistrzów juniorów Mathew Kisorio. W lipcu ubiegłego roku zawodnik ten dostał zakaz startów. Nie przeszedł jednak nad tym do porządku dziennego. Zdecydował się opowiedzieć Seppeltowi o tym, jak w Kenii szerzy się stosowanie dopingu. Lekarze zakładają apteki i biorą działkę od każdego zwycięstwa swoich podopiecznych.- Pracujemy tylko na podstawie opowieści o dopingu. Przez sześć lat mieliśmy w Kolonii specjalny wydział zajmujący się tą tematyką. Wiem, że kłamstwo stanowi część całej procedury brania. Zawsze zaprzeczasz i zaprzeczasz aż do chwili, gdy dłużej już nie sposób ukrywać prawdy - mówi Seppelt.

  Nieustanne wysiłki przyłapania sportowców oszustów przypominają ciężką wojnę z zalewem wszechobecnej chciwości. Czy jednak nie powinniśmy spojrzeć wyżej - na sam szczyt łańcucha pokarmowego? Lance Armstrong dokonał rzeczy przerażającej. Ale jeszcze bardziej potępiające zarzuty formułuje się pod adresem Światowej Federacji Kolarstwa (UCI). Czy ukrywała prawdę?

  Jeden z lekarzy pracujących w komisjach antydopingowych podczas olimpiad powiedział "The Times", że spodziewa się zawieszenia pięciu czołowych zawodników ateńskich igrzysk olimpijskich. Zapytał jednak, dlaczego ponownie przebadano tylko 100 z ogólnej liczby 3766 pobranych wtedy próbek. Jego zdaniem narzucające się pytanie brzmi nie: kto wybierał te akurat próbki, ale: kto nie wybrał innych.

  Kolejny problem. Czy winno się karać federacje krajów, które mają największy procent przyjmujących doping sportowców? Na wspomnianych 203 zawodników - znajdują się na liście Międzynarodowego Stowarzyszenia Federacji Lekkoatletycznych (IAAF) - aż 40 to obywatele Indii. Drugie miejsce zajmuje Rosja - 23 sportowców. Dwa kolejne USA i Ukraina - po 10.

  Brytyjka Tanni Grey-Thompson, zdobywczyni 11 złotych medali na paraolimpiadach, odpowiadała za opracowanie raportu na temat stosowania dopingu w Zjednoczonym Królestwie w 2009 roku. Wie lepiej niż większość z nas, że zakaz startu stanowi tylko częściowe rozwiązanie problemu. Jej zdaniem kary finansowe dla poszczególnych federacji stanowiłyby krok w dobrym kierunku. - Brałam nawet pod uwagę ewentualne ograniczenie miejsc w zawodach dla sportowców z krajów, mających najgorszą kartotekę. Takie rozwiązanie okazało się jednak niemożliwe do zrealizowania, a w dodatku karałoby ono zawodników niemających nic wspólnego z dopingiem. Dlatego uważam, że duże grzywny mogłyby stanowić krok naprzód. Nie powinniśmy liczyć tylko na Światową Agencję Antydopingową (WADA). W walkę winny się włączyć krajowe federacje. Przyjęta w 2005 roku na walnym zgromadzeniu UNESCO Międzynarodowa konwencja przeciw dopingowi w sporcie zezwala na nakładanie na nie grzywny. W dyscyplinie podnoszenia ciężarów już spotykamy takie kary finansowe.

  Hajo Seppelt wątpi jednak, by Kenijska Federacja Lekkoatletyczna sama rozwiązała swoje problemy. Jego zdaniem jedną z przeszkód stanowi jej przewodniczący Isaiah Kiplagat, będący także jednym z 27 wybieralnych członków rady IAAF. - Po olimpiadzie londyńskiej polecieliśmy do Kenii, aby zapoznać się z reakcjami na majową emisję naszego filmu dokumentalnego. Mam wrażenie, że Kiplagat chce zwalać winę na innych i zastraszać ludzi - mówi Seppelt. - Chcieliśmy sfilmować siedzibę kenijskiej federacji, ale zagrożono nam aresztem. W lipcu ujawniliśmy inną historię: badanie próbki moczu zwyciężczyni kobiecego maratonu w Hamburgu Kenijki Rael Kirary przyniosło wynik pozytywny. Mieliśmy w ręku wszystkie potrzebne dokumenty z federacji dowodzące takiego właśnie wyniku. Dwa dni później, podczas igrzysk londyńskich, podszedłem do Kiplagata i powiedziałem o pozytywnym wyniku testu. Wiecie, co powiedział? "To nieprawda". O czym tu rozmawiać! Kirarę obowiązuje obecnie dwuletni zakaz startów. Kiplagat zaś poinformował zagranic
  znych dziennikarzy i agentów, że wszelkie kontakty między nimi a kenijskimi sportowcami mogą odbywać się tylko za pośrednictwem krajowej federacji.

  Nośna medialnie sprawa Lance'a Armstronga to tylko wierzchołek góry lodowej. Pokusie dopingu nie opiera się niemal żadna z dyscyplin

  Dane dotyczące wyników testów wskazują, że właśnie Kenia stała się celem działaczy antydopingowych. W roku 2011 IAAF przeprowadziła wśród kenijskich sportowców 642 testy. Na 537 zawodników i zawodniczek zarejestrowanych na liście tej organizacji jako powiązanych z dopingiem aż 75 to Kenijczycy. Podobnymi wynikami mogą "pochwalić" się tylko USA i Rosja.

  Obecnie w Kenii z powodów logistycznych nie ma ani jednego laboratorium badającego próbki krwi. - Problem polega głównie na czasie transportu próbek. Wszystkie badania trzeba przeprowadzić w ciągu 36 godzin - mówi rzecznik prasowy IAAF Jannis Nikolaous. Dodaje jednak, że sytuacja może ulec zmianie już tego lata, gdy zamrożone próbki będzie się przewozić do akredytowanych laboratoriów. - W Kenii nie ma większego problemu dopingu niż w innych krajach - dodaje Nikolaous.

  Tego samego jednak nie sposób powiedzieć o Indiach. To wylęgarnia sportowego dopingu. - Indie mają z nim potężny problem, ale mają też ogromną liczbę ludności. Ten czynnik współgra z innym - sport dla wielu młodych Hindusów coraz częściej staje się drogą do lepszej przyszłości. Dlatego właśnie liczba stosujących doping sportowców jest duża - mówi Jannis Nikolaous.

  Dopiero w 2010 roku Delhi mogło pochwalić się własnym nowoczesnym laboratorium. Szef Brytyjskiej Komisji Antydopingowej (UKAD) Andy Parkinson uważa, że dane - choć wysokie - nastrajają optymistycznie. - W Indiach tego typu komisja to rzecz jeszcze bardzo świeża. Odkryte przez nią przypadki stanowią pozytywny krok w kierunku zajęcia się problemem - uważa Parkinson.

  Czy jednak liczba 203 sportowców wskazuje na moment, w którym szala przechyli się na którąś stronę, czy tylko na wierzchołek góry lodowej? Zdaniem Seppelta jednym z problemów dla IAAF jest też postępowanie jej szefa Senegalczyka Lamine Diacka, który wszelką ewentualną czystkę musi rozważać także pod kątem polityki, bo sam jest politykiem. Zapytany, czy w IAAF panuje wola zmian, niemiecki dziennikarz odparł: - Sądzę, że nie we wszystkich federacjach. Czy Lamine Diack naprawdę troszczy się o lekkoatletykę? Chce rozwiązać problem czy ocalić wizerunek krajów afrykańskich? To klasyczny konflikt interesów.

  Tymczasem świat dowiaduje się o coraz to nowych przypadkach stosowania dopingu. Ledwie skończyła się londyńska olimpiada, a już usłyszeliśmy o dyskwalifikacji białoruskiej kulomiotki Nadieżdy Ostapczuk. Straciła swój złoty medal. IAAF czasowo zawiesiła srebrną medalistkę w rzucie dyskiem Rosjankę Darię Piszczalnikową. Jeśli ostatecznie uzna się ją za winną, straci medal i może dostać dożywotnią dyskwalifikację. Dlaczego? Bo już podczas olimpiady w Pekinie w 2008 roku była jedną z siedmiu zawodników rosyjskich, którym zarzucono manipulacje próbkami.

  Niedawno norweska federacja zawiesiła trenera, pochodzącego z byłej Jugosławii Serba Petara Vukicevica. Miał on wysyłać dotyczące dopingu mejle byłemu trenerowi Marlene Ottey. Podobno wyjaśniał w nich skutki przyjmowania hormonu wzrostu i testosteronu. Vukicevic tłumaczy, że to jego żona coś pokręciła z korespondencją! Córka trenera Christina - obywatelka Norwegii - jest brązową medalistką halowych mistrzostw Europy w biegu na 60 m przez płotki. Takie przykłady można by wymieniać w nieskończoność. Przypomnijmy, że lekkoatletyka miała już swoich Armstrongów. Choćby Bena Johnsona czy Marion Jones. Ta druga zresztą za stosowanie dopingu odsiedziała wyrok więzienia. Jednak nawet tak wytrzymała na wszystko dyscyplina jak lekkoatletyka nie pozbierałaby się, gdyby któregoś dnia wyszło na jaw, że i magia Usaina Bolta wyrasta z chemicznego podłoża. Nie ma żadnego powodu do podejrzeń, ale warto wiedzieć, że w ciągu ostatnich pięciu lat aż 10 jamajskich zawodników otrzymało zakaz startów - od trzech miesięcy do dożywotniej dyskwalifikacji. Dla niektórych są oni ogniwami, które na każde osiągnięcie nakładają okowy cynizmu.

  Igrzyska w Seulu w roku 1988. Finał biegu na 100 m mężczyzn. Obok innych startuje też Calvin Smith. Jest czwarty, ale Ben Johnson zostaje zdyskwalifikowany. Smith ma brąz. Jego syn jest zawodowym sportowcem. Ojciec nie ma jednak złudzeń - w sporcie potrzeba bicia rekordów i bycia najlepszym stoi w sprzeczności z czystością.- Jeśli chcą, by ludzie przychodzili na stadiony i przeżywali takie wielkie chwile, pozwolą sportowcom, aby doping uchodził im na sucho.

  Jeden z lekarzy olimpijskich szkicuje mroczny opis sytuacji. Niewykrywalne w testach środki można nabyć już za tysiąc dolarów. Również laboratoria WADA różnią się standardami. Jego zdaniem IAAF mogłaby zakazać startu dziesiątkom sportowców tylko na podstawie "nienormalnych" odczytów w ich "biologicznych paszportach". Nieustannie szuka się jednak bardziej godnych zaufania wyników.

  Testy antydopingowe stają się coraz bardziej niezawodne. Andy Parkinson uważa, że fakt współpracy z policją czy wielkimi firmami farmaceutycznymi - choćby GSK - potwierdza, że świat ma wolę rozwiązania problemu dopingu. Działacze komisji mają większe możliwości działania i wykrywania operacji dokonywanych na wielką skalę.

  Czy jednak nawet taki postęp daje uczciwym sportowcom większe poczucie komfortu? Kwestia sporna. 203 zawodników z zakazem startu! A liczba wciąż rośnie.

  Tłumaczenie: Zbigniew Mach

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Sport z kraju i ze świata

   Zobacz więcej na Sportowy24.pl

   Tabela Ekstraklasy

   Lp. Drużyna M. Pkt. Z. R. P. Bramki
   Eliminacje Ligi Mistrzów
   Eliminacje Ligi Europy
   1 Legia Warszawa Live 37 44 21 10 6 70-31
   2 Jagiellonia Białystok Live 37 42 21 8 8 64-39
   3 Lech Poznań Live 37 42 20 9 8 62-29
   4 Lechia Gdańsk Live 37 42 20 8 9 57-37
   5 Korona Kielce Live 37 28 14 5 18 47-65
   6 Wisła Kraków Live 37 26 14 6 17 54-57
   7 Pogoń Szczecin Live 37 25 11 13 13 51-54
   8 Bruk-Bet Termalica Nieciecza Live 37 25 13 7 17 35-55
   Lp. Drużyna M. Pkt. Z. R. P. Bramki
   Spadek do 1. ligi
   1 Zagłębie Lubin Live 37 34 14 11 12 51-45
   2 Piast Gliwice Live 37 31 12 10 15 45-54
   3 Śląsk Wrocław Live 37 29 12 10 15 49-52
   4 Wisła Płock Live 37 28 12 11 14 49-57
   5 Arka Gdynia Live 37 24 10 9 18 44-60
   6 Cracovia Live 37 24 8 15 14 45-52
   7 Górnik Łęczna Live 37 22 9 10 18 47-63
   8 Ruch Chorzów Live 37 19 10 8 19 42-62
   Lp. Drużyna M. Pkt. Z. R. P. Bramki
   Awans do grupy mistrzowskiej
   Miejsce w grupie spadkowej
   Ruch Chorzów został ukarany odjęciem czterech punktów za zaległości finansowe
   1 Legia Warszawa Live 37 73 21 10 6 70-31
   2 Jagiellonia Białystok Live 37 71 21 8 8 64-39
   3 Lech Poznań Live 37 69 20 9 8 62-29
   4 Lechia Gdańsk Live 37 68 20 8 9 57-37
   5 Zagłębie Lubin Live 37 53 14 11 12 51-45
   6 Wisła Kraków Live 37 48 14 6 17 54-57
   7 Korona Kielce Live 37 47 14 5 18 47-65
   8 Wisła Płock Live 37 47 12 11 14 49-57
   9 Pogoń Szczecin Live 37 46 11 13 13 51-54
   10 Śląsk Wrocław Live 37 46 12 10 15 49-52
   11 Piast Gliwice Live 37 46 12 10 15 45-54
   12 Bruk-Bet Termalica Nieciecza Live 37 46 13 7 17 35-55
   13 Cracovia Live 37 39 8 15 14 45-52
   14 Arka Gdynia Live 37 39 10 9 18 44-60
   15 Ruch Chorzów Live 37 38 10 8 19 42-62
   16 Górnik Łęczna Live 37 37 9 10 18 47-63

   Gry On Line - Zagraj Reklama