Budowa Muzeum Powstań Śląskich ma się rozpocząć na wiosnę...

  Budowa Muzeum Powstań Śląskich ma się rozpocząć na wiosnę [WIZUALIZACJA]

  Martyna Dyszka

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Muzeum Powstań Śląskich ma być nowoczesne i multimedialne od piwnic aż po strych
  1/2
  przejdź do galerii

  Muzeum Powstań Śląskich ma być nowoczesne i multimedialne od piwnic aż po strych ©arc. UM w Świętochłowicach

  Na przełomie kwietnia i maja ma się rozpocząć remont zabytkowego budynku przy ul. Polaka 1 w Świętochłowicach. Kamienica zostanie zaadaptowana na potrzeby Muzeum Powstań Śląskich. Inwestycja ma kosztować około 9,5 mln zł, z czego 85 proc. dofinansuje Unia Europejska.
  Obecnie trwa procedura przetargowa na wykonanie robót budowlanych w formule "zaprojektuj i wybuduj". Jak informuje Beata Szenowska z biura prasowego świętochłowickiego magistratu, swoje oferty w ogłoszonym przez urząd przetargu złożyło sześć firm. To już drugie postępowanie przetargowe na remont w zabytkowym budynku przy ul. Polaka. Wykonawca zostanie wyłoniony w pierwszym kwartale tego roku.

  - W pierwszym przetargu nie udało się wyłonić wykonawcy - wyjaśnia Beata Szenowska. Z tego też powodu Muzeum Powstań Śląskich będzie gotowe w drugiej połowie 2014 roku. Prezydent miasta Dawid Kostempski rok temu zapowiadał, że ma ono powstać jeszcze w tym roku.

  Choć projekt ekspozycji przygotowany przez Ad!venture Multimedialne Muzea jest już gotowy, to jego szczegóły trzymane są jeszcze w tajemnicy.

  - To, co mogę zdradzić to, że planowana ekspozycja będzie realizowana w całym budynku od piwnic aż po strych, na którym zostanie zbudowana antresola - wyjaśnia Jarema Szandar z firmy Ad!venture.

  Jak dodaje, każdy znajdzie coś dla siebie. - Przy tworzeniu projektu przyświecała nam myśl, aby historia powstań śląskich była zrozumiała dla osób w każdym wieku - mówi Szandar.

  Ekspozycja licząca w sumie 700 mkw. łączyć będzie wiele różnych nowoczesnych technik multimedialnych. W salach budynku przy ul. Polaka 1 odbywać się będą m.in. prezentacje filmowe, eksponowane na całej powierzchni ścian: od podłogi po sufit.

  - Zabieg ten ma wydłużyć scenografię. Chcemy, by pomieszczenie stało się wirtualną przestrzenią filmową - tłumaczy autor projektu. - Cała ekspozycja jest przygotowana z myślą o interakcji. Aby odwiedzający mogli wziąć udział w wydarzeniach i mieli wpływ na ich przebieg. Elementy multimedialne, jak i fizyczne przedmioty, będzie można przestawiać, modyfikować i odkrywać - dodaje.

  Przypomnijmy, że rok temu prezydent Świętochłowic ogłosił ogólnopolską zbiórkę pamiątek po powstaniach śląskich. Wiele osób odpowiedziało na jego apel i podarowało cenne dla muzeum przedmioty. Jarosław Bełdowski z Warszawy, miłośnik historii powstań śląskich, przekaże swoją prywatną kolekcję Świętochłowicom.

  - Udało nam się zebrać sporo pamiątek, między innymi zdjęcia, odznaczenia, legitymacje oraz dokumenty. Jednak wciąż poszukujemy pamiątek - mówi Iwona Szopa, dyrektor Muzeum Powstań Śląskich.

  Można je przynosić codziennie od poniedziałku do piątku w godz. 9-15 do budynku przy ul. Szpitalnej 2 w Świętochłowicach. - Jeśli ktoś nie może przyjechać, my chętnie pamiątki odbierzemy. To dla nas żaden problem - dodaje Szopa. Wystarczy zadzwonić pod nr tel. (32) 245-23-88 i umówić się na spotkanie.
  *Michał Smolorz nie żyje ZDJĘCIA I WIDEO Z POGRZEBU
  *Dramatyczny pożar kościoła w Orzeszu-Jaśkowicach [UNIKATOWE ZDJĘCIA I WIDEO]
  *Ogólnopolski Ranking Szkół Ponadpodstawowych 2013 SPRAWDŹ NAJLEPSZE LICEA I TECHNIKA
  *Horoskop na 2013 rok ZOBACZ, CO MÓWIĄ KARTY

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   To muzeum bedzie finansowane z budzetu MON, czy moze miasta Warszawa ?

   . (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 61 / 18

   ... wg. pochodzenia "powstancow"

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dali Schlesierův kcům szterować?

   Dyć to bůła polsko agresyjo na mjymjecky Schlesien?! (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 45 / 36


   Śůńe terroryzmusa mjyndzy ludźmi we Wjyrchjńym Schlesien bez Polsko Uorgańizavyjo Wojocko?!

   Raus gorolstvu, raus!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   a Rawa dalej śmierdzi...

   Wnuk Ślązaka nie powstańca z poznańskiego (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 50 / 48

   Ja, tak czimać...na Świonach sie hałpy rozlatujom, ale baseny,muzea może i galerie powstanom ku chwale magistratu i jaśnie panującego prezydenta. Żeby czasami ABW nie musiało utemperować tej...rozwiń całość

   Ja, tak czimać...na Świonach sie hałpy rozlatujom, ale baseny,muzea może i galerie powstanom ku chwale magistratu i jaśnie panującego prezydenta. Żeby czasami ABW nie musiało utemperować tej wybujałej fantazji.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama