Mój Reporter: Kiedy pojawią się wiaty nad peronem 1 i 4...

  Mój Reporter: Kiedy pojawią się wiaty nad peronem 1 i 4 katowickiego dworca?

  LOTA

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Perony na dworcu w Katowicach

  Perony na dworcu w Katowicach ©Lucyna Nenow

  Kiedy pojawią się wiaty nad peronami pierwszym i czwartym na dworcu kolejowym w Katowicach - pyta nasz czytelnik z Katowic. Cóż, głowy z PLK nie dajemy, ale spółka obiecuje, że najpóźniej w czerwcu zakończy wlokącą się już trzeci rok modernizację katowickich peronów.
  Perony na dworcu w Katowicach

  Perony na dworcu w Katowicach ©Lucyna Nenow

  Przypomnijmy: modernizacja czterech platform, torów między nimi oraz podziemnych przejść rozpoczęła się na początku 2010 roku. Inwestycję realizuje PLK. Przebudowa miała się zakończyć do końca 2012 roku. Termin przestał być osiągalny, gdy firma pracująca przy inwestycji - Budus - ogłosiła upadłość. Przedsiębiorstwo Robót Komunikacyjnych z Krakowa, generalny wykonawca przebudowy, dopiero niedawno znalazł nowego podwykonawcę.

  Obecnie roboty są kontynuowane, ale ze względu na pogodę głównie w tunelach - pod peronem czwartym oraz w przejściu środkowym.W tunelu pod peronem 4 wzmacniane są fundamenty peronu, tak aby na nim postawić wiatę. W przejściu montowane są windy i ruchome schody.

  A co z wiatami? - Na peronie 4 pociągi i tak się nie zatrzymują, więć można poczekać, ale przy 1 śnieg pada na głowę i ludzie chowają się na schodach! - mówi zbulwersowany czytelnik.

  Wiaty są obecnie jedynie nad peronem trzecim i drugim oraz nad torami między nimi. Na każdym zadaszenie jest ułożone na olbrzymiej stalowej konstrukcji, długiej na 160 metrów. Konstrukcję pokrywa blacha i przepuszczający światło poliwęglan - tego drugiego materiału jest jednak zdecydowanie mniej.

  Dopiero po demontażu peronu 4, jego rekonstrukcji i modernizacji torów, budowlańcy rozpoczną tu montaż wiaty. Po zakończeniu tych prac, wrócą na peron 1 - częściowo zmodernizowany, ale obecnie jeszcze bez dachu.

  Jak zapowiedział Jacek Karniewski, rzecznik śląskiego oddziału PLK, roboty na peronach i w przejściach mają potrwać do czerwca tego roku. Inwestycja jest oszacowana na ok. 60 mln zł.  CZYTAJ KONIECZNIE:
  Interwencje Mojego Reportera Dziennika Zachodniego KLIKNIJ TUTAJ

  *Michał Smolorz nie żyje ZDJĘCIA I WIDEO Z POGRZEBU
  *Dramatyczny pożar kościoła w Orzeszu-Jaśkowicach [UNIKATOWE ZDJĘCIA I WIDEO]
  *Ogólnopolski Ranking Szkół Ponadpodstawowych 2013 SPRAWDŹ NAJLEPSZE LICEA I TECHNIKA
  *Horoskop na 2013 rok ZOBACZ, CO MÓWIĄ KARTY

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama