Menu Region

Ad Finem, czyli 140 nowych miejsc pracy w Czernichowie

Ad Finem, czyli 140 nowych miejsc pracy w Czernichowie

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Dziennik Zachodni

Jacek Drost

3Komentarze Prześlij Drukuj
Dobra wiadomość dla mieszkańców nie tylko gminy Czernichów, ale także całej Żywiecczyzny. Niebawem w Czernichowie zostanie otwarte Śląskie Centrum Opieki Długoterminowej Ad Finem, jedno z najnowocześniejszych w Polsce. Pracę w nim znajdzie ponad 140 osób. Dla regionu, w którym bezrobocie wynosi prawie 26 procent, a kolejne zakłady szykują się do redukcji zatrudnienia, takie wieści to miód na uszy.
Ad Finem, czyli 140 nowych miejsc pracy w Czernichowie

Wizualizacja centrum Ad Finem w Czernichowie

(© mat. prasowe)

- Centrum jest potrzebne nie tylko z tego względu, że nasze społeczeństwo starzeje się, ale także dlatego, iż pracę w nim znajdzie sporo osób. Wprawdzie w większości kobiet, ale to nie ma znaczenia, bo każda możliwość ograniczenia bezrobocia jest korzystna - mówi Adam Kos, wójt gminy Czernichów. Dodaje, że teren (ciche i spokojne miejsce nieopodal Jeziora Międzybrodzkiego), na którym powstało centrum to był wyjątkowy łakomy kąsek dla inwestorów, ostatni taki w gminie.
Były różne pomysły jak go wykorzystać, m.in. na hurtownie i magazyny, ale w końcu samorządowcy zdecydowali się przeznaczyć go na centrum opieki dla osób starszych i schorowanych.

Z ośrodka na 190 łóżek, zapewniającego całodobową opie-kę w ramach Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego, będą mogli korzystać głównie pacjenci z zaburzeniami psychogeriatrycznymi. Dostępny będzie oddział dzienny psychogeriatryczny. Funkcjonować także będzie Centrum Medyczno- Rehabilitacyjne ze stacjonarnym oddziałem rehabilitacji ogólnoustrojowej i neurologicznej - dysponujące 100 łóżkami oraz oddziałem rehabilitacji dziennej, Do tego Zakład Fizjoterapii i Rehabilitacji oraz Zakład Diagnostyki Laboratoryjnej i Obrazowej z laboratorium analitycznym i specjalistycznym sprzętem RTG i USG. Mieszkańcy skorzystają z kolei z przychodni zdrowia.

Aleksandra Jeziorny, właścicielka ośrodków opieki długoterminowej, członkini Stowarzyszenia Pomocy Osobom z chorobą Alzheimera, która otwiera centrum w Czernichowie mówi, że z roku na rok zainteresowanie taką opieką nad osobami starszymi jest coraz większe.

- Model rodziny wielopokoleniowej żyjącej razem pod jednym dachem zanika. Dzieci w poszukiwaniu pracy migrują. Rodzice i dziadkowie często zostają sami. Nie każdy może sobie pozwolić na rezygnację z pracy, by 24 godziny na dobę opiekować się chorym, ale pragnie zapewnić członkowi rodziny godne i bezpieczne warunki życia. Profesjonalne domy opieki nie kojarzą się już z biedą i nieludzkim traktowaniem chorych. Bardziej przypominają sanatoria. Dlatego wraz z mężem podjęliśmy decyzję o wybudowaniu centrum - podkreśla Jeziorny, która na wczorajszej sesji Rady Powiatu mówiła o powstającej inwestycji. Z mieszkańcami gminy spotkała się kilkakrotnie i - jak mówi - rzeczywiście czekają na otwarcie centrum, więc z doborem personelu nie będzie problem. Placówka zostanie otwarta w kwietniu.

Starzejemy się

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Eurostat, instytucję zajmującą się zbieraniem danych o krajach Unii Europejskiej, zainteresowanie tego typu usługami jest duże i stale wzrasta.

Powód? W zastraszającym tempie nasila się zjawisko starzenia się społeczeństwa. Niestety, Polska z Rumunią, Bułgarią i krajami bałtyckimi znalazła się w czołówce narodów Unii Europejskiej, które najszybciej się starzeją. Z badań wynika, że za dwadzieścia lat co trzeci mieszkaniec dużego miasta w Polsce będzie miał więcej niż 65 lat.
*Michał Smolorz nie żyje ZDJĘCIA I WIDEO Z POGRZEBU
*Dramatyczny pożar kościoła w Orzeszu-Jaśkowicach [UNIKATOWE ZDJĘCIA I WIDEO]
*Ogólnopolski Ranking Szkół Ponadpodstawowych 2013 SPRAWDŹ NAJLEPSZE LICEA I TECHNIKA
*Horoskop na 2013 rok ZOBACZ, CO MÓWIĄ KARTY

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera
Reklama
3

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

ha ha opieka

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

opiekunka (gość)  •

opieka dla najbogatszych Ile to ludzi dorabia sie z czyjegos nieszczęscia Cieszcie sie dopoki jestescie mlodzi sprawni i zdrowi Potem bedziecie tylko niepotrzebnym smieciem dla panstwa i rodzin

skomentuj

DO KOŃCA ŻYCIA NIE ZAPOMNĘ

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

SYN MATKI (gość)  •

Przestrzegam wszystkich zainteresowanych umieszczeniem w tym OŚRODKU swoich bliskich . Zmarła tam moja matka , a mogła jeszcze żyć . Widziałem śmierć i cierpienie bezbronnych seniorów : SODOMA ! Personel biega aby zdążyć nakarmić , przebrać , podać lek . Gdzie jest NFZ ? Dlaczego nie reaguje ? Mojej mamie życia nie przywrócę . Chcę przestrzec naiwnych : nie dajcie się zwieść reklamie ! Dla zarządu liczy sie tylko kasa , oni nie mają pojęcia o tym że odpowiadają za ŻYWE OSOBY nie tylko moralnie !

odpowiedzi (0)

skomentuj

ha ha opieka

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

opiekunka (gość)  •

opieka dla najbogatszych Ile to ludzi dorabia sie z czyjegos nieszczęscia Cieszcie sie dopoki jestescie mlodzi sprawni i zdrowi Potem bedziecie tylko niepotrzebnym smieciem dla panstwa i rodzin

odpowiedzi (0)

skomentuj
Reklama
Reklama