Ważne
  Trutka na szczury w mleku ze Szczekocin. Słowacja wycofuje...

  Trutka na szczury w mleku ze Szczekocin. Słowacja wycofuje rurki i wafle ze sklepów

  BR, DRAPA, PAS

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Granulat zawierał toksyczny bromadiolon, zaliczany do środków gryzoniobójczych
  1/2
  przejdź do galerii

  Granulat zawierał toksyczny bromadiolon, zaliczany do środków gryzoniobójczych ©arc.

  Częstochowska prokuratura otrzymała dokładne wyniki badania skażonego mleka w proszku, które zostało wytworzone w Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej "Rokitnianka" w Szczekocinach. Efekt: mleko zostało skażone trutką na szczury. Polska ma problem ze Słowacją, bo tam też trafiło skażone mleko.
  Zdaniem biegłych, w mleku znajdował się bromadiolon, środek, który jest stosowany do trucia gryzoni. Jednak, jak podkreślają biegli, ilości bromadiolonu w mleku były na tyle niewielkie, że nie stanowiły one zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi, którzy spożywali słodycze, wyprodukowane z wykorzystaniem skażonego mleka.

  A chodzi tu dokładnie o wafle i rurki waflowe firmy Magnolia z Lubska (woj. lubuskie). Do ich produkcji wykorzystane zostało skażone mleko w proszku, wyprodukowane w lipcu 2012 roku. Prokuratura zbada teraz dokładnie, w jaki sposób trutka dostała się do mleka.

  - Bierzemy pod uwagę dwie możliwości. Albo było to zaniedbanie ze strony pracowników, albo ktoś celowo umieścił trutkę w mleku - mówi Tomasz Ozimek, rzecznik prasowy częstochowskiej prokuratury.

  Skontaktowaliśmy się wczoraj z OSM "Rokitnianka", ale nikt nie chciał komentować ustaleń prokuratury, ponieważ przedstawiciele zarządu firmy znajdowali się w delegacji.

  - Jeżeli chodzi o inne produkty z OSM "Rokitnianka", to nie otrzymaliśmy informacji, by ich jakość była niewłaściwa - podkreśliła w rozmowie z DZ Wiesława Hamerlik z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Zawierciu.

  Sanepid sprawdza teraz na terenie powiatu zawierciańskiego wszystkie produkty, w których mogło znaleźć się mleko w proszku pochodzące z "Rokitnianki".

  Spółdzielnia skupuje mleko od 2,4 tys. dostawców z powiatów zawierciańskiego, jędrzejowskiego, włoszczowskiego i częstochowskiego. Rocznie skupuje i przerabia od 26 do 28 milionów litrów mleka.

  Nieoczekiwanie okazało się, że sprawa skażonego mleka znalazła się w centrum uwago także na Słowacji. Do tego kraju również trafiły produkty z mlekiem w proszku ze Szczekocin.

  Słowackie ministerstwo rolnictwa potraktowało zagrożenie poważnie, zakładając z góry, że importowane z Polski produkty spożywcze zostały skażone trutką na szczury. Media elektroniczne informowały non stop o możliwości zatruć. Sieci handlowe Kaufland i Tesco rozpoczęły wycofywanie popularnych wafli i rurek z kremem. Sanepid zaczął kontrolować kawiarnie, stołówki i jadłodajnie.
  *Michał Smolorz nie żyje ZDJĘCIA I WIDEO Z POGRZEBU
  *Dramatyczny pożar kościoła w Orzeszu-Jaśkowicach [UNIKATOWE ZDJĘCIA I WIDEO]
  *Ogólnopolski Ranking Szkół Ponadpodstawowych 2013 SPRAWDŹ NAJLEPSZE LICEA I TECHNIKA
  *Horoskop na 2013 rok ZOBACZ, CO MÓWIĄ KARTY

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A ...

   Jan M. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 59 / 44

   Czy wiadomo już które firmy sypały sól drogową do żywności?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   zarcie

   salceson (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 69 / 46

   dobre- nasze polskie. Wiecej kontroli- wiecej skandali.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama