Plan Arłukowicza: Mniej władzy NFZ, więcej władzy dla...

  Plan Arłukowicza: Mniej władzy NFZ, więcej władzy dla wojewodów

  Agata Pustułka

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Czy zmiany w systemie zwiększą dostępność do świadczeń medycznych?

  Czy zmiany w systemie zwiększą dostępność do świadczeń medycznych? ©Lucyna Nenow

  Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz zapowiada rewolucję w kontraktowaniu usług medycznych. Ma się ona dokonać jeszcze w tym roku i doprowadzić do ukrócenia samowoli NFZ.
  Czy zmiany w systemie zwiększą dostępność do świadczeń medycznych?

  Czy zmiany w systemie zwiększą dostępność do świadczeń medycznych? ©Lucyna Nenow

  Podstawowa zmiana dotyczy finansowania określonych procedur. Zgodnie z planem Arłukowicza już nie wojewódzki oddział Narodowego Funduszu Zdrowia, ale specjalna komisja w Urzędzie Wojewódzkim będzie decydować o tym, jakie świadczenia medyczne są potrzebne w danym regionie. Opinia Urzędu Wojewódzkiego będzie wiążąca, jeśli chodzi o zakontraktowanie świadczeń w jakimś nowym oddziale, czy nowo powstałym szpitalu. W ten sposób ustawodawca chce po pierwsze uniemożliwić dublowanie się świadczeń, a po drugie kontrolować rynek, w którym dziś obowiązuje wolnoamerykanka.

  ZOBACZ KONIECZNIE:
  Protest ws. łączniu szpitali w Piekarach i Ustroniu [ZDJĘCIA]


  - Liczę, że w ciągu dwóch, trzech miesięcy ekipa ministra zdrowia przedstawi nam konkrety. Zależy mi, by prace przebiegały szybko, ale bez pośpiechu, żeby podejmować rzeczywiście przemyślane decyzje - mówi posłanka PO Beata Małecka-Libera, wiceprzewodnicząca sejmowej komisji zdrowia.

  Jej zdaniem pomysł, by wojewoda stał się de facto organizatorem opieki medycznej jest dobry. - Gdyby kompetencje znalazły się w rękach marszałków, to ci mogliby mieć pokusę, by dofinansowywać własne szpitale kosztem innych - wyjaśnia posłanka Małecka-Libera. - Pozycja wojewody jest niezależna, a poza tym to urzędy wojewódzkie gromadzą odpowiednie dane statystyczne, epidemiologiczne i demograficzne, na podstawie których odbywać się będzie planowanie. Znaczące jest, że to wojewoda powołuje konsultantów medycznych, którzy stanowią jego eksperckie zaplecze - dodaje.

  Z ministerstwa dochodzą sygnały dotyczące cięcia oddziałów NFZ. Pojawiają się informacje o zmniejszeniu ich liczby z 16 do 12. Rozpatrywane jest, o czym pisaliśmy niedawno, połączenie oddziałów śląskiego i opolskiego, bardzo racjonalne, choć może z powodów politycznych karkołomne. Resort zdrowia zapowiada też likwidację centrali NFZ i powołanie Urzędu Nadzoru nad Rynkiem Ubezpieczeń i Świadczeniodawców. Podobne ciało, Urząd Nadzoru Ubezpieczeń Zdrowotnych, już istniał, gdy Jerzy Buzek wprowadził kasy chorych.Czyżby historia zataczała koło?
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (6)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   trzeba mieć końskie zdrowie psychiczne ,żeby można było sie leczyć!!!!!

   pacjentka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 29 / 27

   To wszystko jest chore!!!! Żeby o tym czy będę leczona czy nie, decydowała banda darmozjadów w urzędach .Pieniądze które płacimy na nasze ubezpieczenie zdrowotne ,są przeżerane przez urzędasów...rozwiń całość

   To wszystko jest chore!!!! Żeby o tym czy będę leczona czy nie, decydowała banda darmozjadów w urzędach .Pieniądze które płacimy na nasze ubezpieczenie zdrowotne ,są przeżerane przez urzędasów zamiast bezpośrednio kierowane na szpitale i na te oddziały gdzie leczenie jest najbardziej kosztowne ,jak np.onkologia.W tym kraju nie da się spokojnie żyć!!!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Damazy

   Damazy16 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 56 / 57

   Dostęp do forum parkiet.com

   hrabia@op.pl
   Hasło : hrabia16

   Damazy16

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   to już nie śmieszne tylko drwina

   jurek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 63 / 56

   no tak, czym się różni wojewódzki oddzial nfz z wojewódzkim urzędem wojewódzkim? że też urzędnik premiera i to coś zmieni w kompetencjach czy chęciach?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   zlodzieje

   chora (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 61 / 23

   rzad pozwala na okradanie naszych skladek na zdrowie!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Niejasne obietnice i zapowiedzi

   sceptyk (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 69 / 62

   nie wiadomo czego, aby złapać jeszcze trochę czasu. Pozoracja.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Skandal w NFZ! Nas nie leczą, a sobie dali olbrzymie premie

   sklave

   Zgłoś naruszenie treści / 65 / 66

   To był dobry rok...
   Nie dla chorych, czekających w gigantycznych kolejkach, ale dla urzędników, którzy odpowiadają za to, że tych kolejek nie udaje się zlikwidować!
   Urzędnikom warszawskiej...rozwiń całość

   To był dobry rok...
   Nie dla chorych, czekających w gigantycznych kolejkach, ale dla urzędników, którzy odpowiadają za to, że tych kolejek nie udaje się zlikwidować!
   Urzędnikom warszawskiej centrali NFZ w myśl hasła PO „żyje się lepiej”przyznano premie prawie 2 miliony złotych. 280 urzędników NFZ otrzymało premie w wysokości średnio 6 tys. 428 złotych i 57 groszy.
   Co ciekawe, szefostwo NFZ zdaje się nie zważać na dramatyczną sytuację służby zdrowia i poza gigantycznymi premiami rozdaje także nagrody. Okazuje się, że w ubiegłym roku średnia nagroda dla pracownika NFZ sięgnęła 3 tys. zł. to 100 razy więcej niż dofinansowanie z NFZ do okularów dla dziecka z poważną wadą wzroku.
   W planie finansowym na 2012 rok na wynagrodzenia dla pracowników centrali NFZ przeznaczono 31,5 mln zł, w tym 1,8 mln zł przeznaczono na premie dla 280 pracowników, a 18 szczęśliwców otrzymało jeszcze nagrody w wysokości 55 tys. zł.
   http://sklave.manifo.com/galeriazwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama