Kwaśniewski wróci do polityki? Na razie ma dobre sondaże

  Kwaśniewski wróci do polityki? Na razie ma dobre sondaże

  Joanna Miziołek

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Gdyby Kwaśniewski chciał stworzyć własną listę w przyszłorocznych wyborach do Parlamentu Europejskiego, nie wsparłby żadnej partii, ale stworzyłby własną. Ta stanowiłaby konkurencję dla SLD. Były prezydent zapełniałby ją kandydatami Sojuszu, zabierając ich partii matce - twierdzi Józef Oleksy w wywiadzie dla "Polski". Tymczasem "Rzeczpospolita" napisała, że - jak wynika z sondażu dla instytutu Homo Homini - wspólna lista lewicy pod patronatem byłego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego może liczyć na co czwarty głos w przyszłorocznych wyborach do Parlamentu Europejskiego. To wprowadziło SLD w popłoch.
  Aleksander Kwaśniewski

  Aleksander Kwaśniewski ©Fot. Bartek Syta

  Badanie miało dwa warianty. Pierwszy zakładał osobny start w wyborach SLD i Ruchu Palikota, które mogłyby wtedy liczyć odpowiednio na 16 i 3 proc. poparcia.

  Ale gdyby miejsce tych dwóch ugrupowań zajęła wspólna lista pod patronatem Kwaśniewskiego, chciałoby na nią głosować 25 proc. badanych. Dałoby to miejsce na podium za PO i PiS.

  Brak listy byłego prezydenta niemal nie zmienia poparcia dla dwóch największych partii - na PO chce wtedy głosować 31 proc. (o 1 pkt proc. więcej, niż gdyby lista Kwaśniewskiego startowała), na PiS - 26 proc. (bez zmian). Natomiast PSL zyskałby 1 pkt proc. (z 7 do 8 proc.).

  "Rz" zwraca uwagę, że bez wspólnej listy lewicy jest większy odsetek niezdecydowanych wyborców - 9 proc., przy 5 proc., gdy taka lista występuje. I to właśnie ci wyborcy, poza sympatykami SLD i RP, są gotowi poprzeć Kwaśniewskiego - podkreśla gazeta.

  - Aleksander Kwaśniewski nie wróci do polityki i nie będzie budował własnego ugrupowania na przyszłoroczne eurowybory - mówi szef SLD Leszek Miller w wywiadzie udzielonym "Wprost". - Nie zrobi tego. Gdyby to robił, musiałby się wycofać z biznesu. I to nie dlatego, że sam by chciał. Zmuszą go do tego jego sponsorzy. Biznes nie lubi angażować się w politykę, bo to jest za duże ryzyko dla biznesu - mówi były premier.

  Na sugestię, że Kwaśniewski już zarobił wystarczająco dużo, Miller odpowiedział: - Nie znam człowieka, który tak uważa: Zarobiłem już tyle, że nie muszę zarabiać.

  Spekulacje o powstawaniu nowych formacji są o tyle uprawnione, że sondaże pokazują malejące poparcie dla rządu. Według badania TNS Polska pracę premiera Donalda Tuska dobrze ocenia 22 proc., 67 proc. - negatywnie, 17 proc. ma dobrą opinię o działalności rządu, 75 proc. - złą.

  Lepsze notowania ma prezydent. 50 proc. badanych dobrze ocenia pracę Bronisława Komorowskiego. 8 proc. ocenia ją zdecydowanie dobrze, a 42 proc. raczej dobrze - wynika ze styczniowego sondażu. Spośród 37 proc. ankietowanych źle wypowiadających się o pracy głowy państwa 12 proc. wypowiada się zdecydowanie źle, a 25 proc. - raczej źle. 13 proc. respondentów nie ma zdania na ten temat.

  TNS Polska podkreśla, że notowania Komorowskiego od wielu miesięcy nie zmieniają się znacząco. W porównaniu z poprzednim miesiącem w styczniu tyle samo osób oceniło pracę głowy państwa pozytywnie, a opinii negatywnych jest mniej o 1 punkt procentowy.

  Najczęściej pozytywnie o prezydencie wypowiadają się osoby o poglądach centrolewicowych oraz zwolennicy PO. Wśród elektoratu PiS i osób, które w ogóle nie interesują się polityką, osoby negatywnie oceniające pracę prezydenta przeważają nad tymi, których opinie są pozytywne. 67 proc. Polaków źle ocenia pracę premiera Donalda Tuska. Spośród nich 27 proc. osób ocenia ją zdecydowanie źle, a 40 proc. - raczej źle.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   NIE

   Ratler (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 54 / 53

   Reanimacja trupa politycznego w dodatku aparatczyka Czy w koncu w 50 milijonowych narodzie nie mona znalesc kompetentnej osoby dobrego gospodarza do rzadzenia krajem

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama