Smartfony i mobilny internet podbijają rynek: 77 proc....

  Smartfony i mobilny internet podbijają rynek: 77 proc. młodych zaczyna z nimi każdy dzień

  Joanna Pieńczykowska

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Już 5,5 mln Polaków korzysta regularnie z internetu w telefonie komórkowym. To ponad sześć razy więcej niż dwa lata wcześniej - wynika z badania Consumer Connection System przeprowadzonego przez Isobar Mobile Polska i Aegis Media Polska.
  W ciągu ostatnich lat dokonała się prawdziwa rewolucja. - Od 2010 do 2012 liczba osób korzystających regularnie z internetu w telefonie wzrosła o prawie 600 proc. Aktywnie korzysta z mobilnego internetu co piąta osoba w wieku 15-64 lata - wynika z badania przeprowadzonego na grupie 3 tys. Polaków.

  A to dopiero początek mobilnego boomu. - Analogiczny wynik penetracji internetu na komputerach odnotowano w Polsce w 2002 r.
  - mówi Jarosław Rzepecki z firmy Isobar Mobile Polska. - Dynamika wzrostu dla internetu w komórkach jest jednak znacznie większa. Możemy więc śmiało powiedzieć, że ta technologia zadomawia się w Polsce na dobre - dodaje.

  Z badania wynika, że im użytkownicy młodsi, tym częściej regularnie korzystają z internetu w komórkach. W grupie wiekowej 15-24 lata już nawet 36 proc. wszystkich, w grupie 25-34 lata - 29 proc.

  Ale nie tylko wiek ma wpływ na to, jak często szusujemy w necie za pomocą komórki. Obok wieku duże znaczenie mają także dochody: regularnie z transmisji danych w telefonie korzystają osoby o wysokich dochodach. Ale sporą grupę stanowią uczniowie i studenci, a oni dochodów zazwyczaj albo nie mają, albo mają niewielkie.

  - Nie ma natomiast dużej różnicy pomiędzy kobietami a mężczyznami - z internetu w komórce korzysta 21 proc. wszystkich panów i 19 proc. wszystkich pań - wynika z badania.

  Niebagatelną rolę w popularności mobilnego internetu odgrywa oczywiście rosnąca popularność smartfonów. A takie wielofunkcyjne telefony posiada już 18 proc. Polaków.

  Dla najmłodszego pokolenia smartfony stają się czymś, bez czego nie potrafi się już obyć. - 77 proc. osób z Polski w wieku 18-30 lat, czyli z tzw. pokolenia Y, i 90 proc. na świecie w ramach porannego rytuału przygotowania się do szkoły lub pracy sprawdza mejle, SMS-y i portale społecznościowe na swoich smartfonach - wynika z innego badania, Cisco Connected Technology Report 2012, przeprowadzonego w 19 krajach świata, w tym w Polsce.

  - To nieprawda, że użytkownicy smartfonów nie korzystają z ich dodatkowych funkcji - twierdzi Jarosław Rzepecki. Jak wynika z badań, posiadacze smartfonów korzystają z internetu ponaddwukrotnie częściej niż statystyczny posiadacz telefonu komórkowego. A odsetek tych, którzy robią to codziennie, jest trzy razy wyższy.

  A jak korzystamy z internetu w smartfonie, to w jakim celu? Okazuje się, że urządzenia te w coraz większym stopniu zastępują funkcje przenośnych komputerów.

  59 proc. korzysta z internetu, 49 proc. ze stron WWW, 30 proc. wysyła mejle, 25 proc. odwiedza serwisy społecznościowe, 23 proc. gra w gry, a 14 proc. zarządza już w ten sposób swoimi finansami, np. korzysta z konta bankowego, a nawet opłaca rachunki.

  Jakiego rodzaju aplikacje najczęściej pobierają posiadacze komórek? Największą popularnością cieszą się te, które pozwalają zwiększyć funkcje komunikacyjne telefonów, czyli komunikatory ( zainstalowało je 44 proc. ankietowanych) i serwisy społecznościowe (41 proc.), a także aplikacje użytkowe ułatwiające wykonywanie codziennych czynności (41 proc.). Równie często co gry pobieramy aplikacje pogodowe - deklaruje to odpowiednio 39 proc. i 38 proc. osób pobierających aplikacje.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Masz pytanie dotyczące życia w woj. śląskim? Nie wiesz, co się dzieje?
  Zadaj pytanie: o ludzi, miejsca, historię i kulturę, komunikację publiczną i nowe inwestycje.
  Zapytaj, a reporterzy Dziennika Zachodniego znajdą odpowiedź!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kocham internet!

   ola (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Ja non stop uzywam internetu w telefonie i tablecie. Dobrze, ze mam limit w Netii i Fot Netia za free, bo by było ;)

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   to prawda,że technika jest coraz bardziej wszechobecna.

   basia (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 75 / 51

   ale niestety nie każdego na nią stać w tym lepszym wydaniu.ja jednak wolalałam dołożyć kasę z kredytu gotówkowego w getinie żeby mieć porządny sprzęt rtv niż potem co chwilę wymieniać czy...rozwiń całość

   ale niestety nie każdego na nią stać w tym lepszym wydaniu.ja jednak wolalałam dołożyć kasę z kredytu gotówkowego w getinie żeby mieć porządny sprzęt rtv niż potem co chwilę wymieniać czy naprawiać. a rata jest niska więc spokojnie spłacam.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ss

   ss (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 78 / 81

   za takie teksty powinni zwalniać z pracy. Mnie nikt o zdanie nie pytał a w artykule czytamy "wynika z badania przeprowadzonego na grupie 3 tys. Polaków. " Czy to jest jakaś kpina ? W Polsce żyje...rozwiń całość

   za takie teksty powinni zwalniać z pracy. Mnie nikt o zdanie nie pytał a w artykule czytamy "wynika z badania przeprowadzonego na grupie 3 tys. Polaków. " Czy to jest jakaś kpina ? W Polsce żyje 38 milionów ludzi. To tak jak pójść do więzienia i na 1000 osób przeprowadzić badanie czy kogoś zabili i potem podać wynik, że 80% Polaków jest mordercami.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama