Sosnowiec nie chce tramwaju. Woli autobusy. Czy linia 15...

  Sosnowiec nie chce tramwaju. Woli autobusy. Czy linia 15 będzie przedłużona?

  Tomasz Szymczyk

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Lina tramwajowa 15 ma szansę na przedłużenie z centrum do centrum Zagórza.

  Lina tramwajowa 15 ma szansę na przedłużenie z centrum do centrum Zagórza. ©Tomasz Szymczyk/Dziennik Zachodni

  Przedłużać linię tramwajową w głąb blokowisk w Zagórzu czy nie? To dylemat, przed którym stoją w Sosnowcu. A dokumentacja i pieniądze czekają.
  Lina tramwajowa 15 ma szansę na przedłużenie z centrum do centrum Zagórza.

  Lina tramwajowa 15 ma szansę na przedłużenie z centrum do centrum Zagórza. ©Tomasz Szymczyk/Dziennik Zachodni

  Łącząca Sosnowiec z Katowicami "15" to jedna z najnowocześniejszych linii tramwajowych na Śląsku i w Zagłębiu. W ostatnich latach została niemal całkowicie zmodernizowana, teraz obsługiwana przez nowoczesne niskopodłogowe tramwaje. "15" od strony Katowic przez wiele lat dojeżdżała najpierw do centrum Sosnowca, a potem do Pętli Będzińskiej w dzielnicy Pogoń. Na początku lat 80., gdy powstała linia do Zagórza, skierowano ją właśnie do wówczas nowych osiedli w tej dzielnicy Sosnowca.
  Już wówczas mówiono o jej przedłużeniu nie tylko wgłąb blokowisk, ale i do samej huty Katowice. Z planów nic jednak nie wyszło, a historia z przedłużeniem "15" dla mieszkańców Zagórza była niczym "never ending story". Do teraz.

  Bo jest możliwość sfinansowania tej inwestycji, a Tramwaje Śląskie SA mają niemal gotową dokumentację inwestycji.

  Nowa trasa miałaby biec od dotychczasowej pętli do ul. Białostockiej, potem Paderewskiego i Rydza-Śmigłego do placu Papieskiego, skąd wzdłuż ulicy 11 Listopada do połączenia z trasą linii nr 27. W stolicy Zagłębia Dąbrowskiego pojawiły się tymczasem wątpliwości, czy w ogólewarto "15" przedłużać. Są one również wśród radnych, którzy dyskutowali o tym nawet na jednej z komisji.

  - Nowa linia ma biec przez okolice ul. Białostockiej do placu Papieskiego i ronda Jana Pawła II. Mieszkańcy z terenów, po których miał iść tramwaj, teraz korzystają wypoczynkowo, a to osiedle betonowe, gdzie jest mało terenów zielonych - argumentuje Kamil Wnuk, radny z Zagórza.

  - Nie jestem przeciwnikiem budowy linii tramwajowych, zwłaszcza gdy są środki, ale może najpierw wyremontować np. linię z Mysłowic do Sosnowca. "15" nie polepszy połączenia Zagórza czy Środuli z Katowicami, bo i tak jedzie okrężną drogą - dodaje Kamil Wnuk.
  1 3 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Tramwaje w głąb osiedla na Zagórzu

   Yan Biolk (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   Mieszkam na Białostockiej i nie wyobrażam sobie tramwaju pod oknami. Zdecydowałem się na to miejsce, ze względu na ciszę i spokój. Po kilku latach mieszkania w tym miejscu, ktoś za wszelką cenę...rozwiń całość

   Mieszkam na Białostockiej i nie wyobrażam sobie tramwaju pod oknami. Zdecydowałem się na to miejsce, ze względu na ciszę i spokój. Po kilku latach mieszkania w tym miejscu, ktoś za wszelką cenę chce mnie wzbogacić o stukot wagoników i przystanki na których będą się zbierali wielbiciele tanich win i plucia pod nogi, tudzież demolki. Bardzo uprzejmie dziękuję radnym za taką niedźwiedzią przysługę, obejdę się bez. 70 mln - łatwo sensownie wydać - drogi i chodniki się o to proszą, rekultywacja terenów zielonych i rekreacyjnych, ścieżki rowerowe. Pole do popisu wielkie, a wyobraźni mało.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama