Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Strach przed uchodźcami. Sprawdzamy, czy województwo śląskie jest gotowe na przyjęcie uchodźców

Agata Pustułka
Do Unii Europejskiej ma przyjechać ok. 160 tys. uchodźców. To ważny test solidarności dla Europejczyków. Do Polski ma ich trafić ponad 12 tysięcy. Województwo śląskie nie jest przygotowane, by pomagać uchodźcom. A doświadczenia z uchdźcami ma fatalne.

Ks. Krzysztof Bąk, dyrektor Caritas Archidiecezji Katowickiej, przyznaje: - Przez dzień, dwa pomożemy wszystkim, którzy do nas przyjadą, ale na długofalową, wieloletnią pomoc będzie nas stać tylko dla jednej rodziny. To w przypadku syryjskich uchodźców oznacza kilkanaście osób.

Duchowny jest ostrożny i nie przekłada pomocy na złotówki, bo nie dotarły do niego żadne konkrety. Apel papieża Franciszka i metropolity katowickiego Wiktora Skworca, by parafie włączyły się w pomoc uchodźcom, są obowiązujące.

CZYTAJ KONIECZNIE
MANFRED WEBER: Europa musi chronić swoje granice zewnętrzne

- To jednak nie od nas, ale od rządu oraz instytucji dbających o bezpieczeństwo, zależy odpowiednie monitorowanie i wyznaczenie grupy osób, którymi trzeba będzie się zająć - ocenia ks. Krzysztof Bąk.

Przypomina też, że na Śląsku nie mamy dobrych doświadczeń ani praktyk w pracy z uchodźcami.

W 2009 roku w Katowicach-Załężu trzeba było zlikwidować ośrodek dla uchodźców z Czeczenii. Ich pobytowi sprzeciwiała się miejscowa ludność, były konflikty. Po decyzji o rozwiązaniu ośrodka i rozwiezieniu jego mieszkańców do innych miejsc, określono Katowice jako "humanitarny zaścianek Europy".

- Musimy sobie zdawać sprawę, że jest to jednak bardzo duże zderzenie kultur i religii, na które nasi obywatele nie są przygotowani. Na przykład mali Czeczeńcy chodzili do szkoły z nożami. Oczywiście nie po to, by komuś zrobić krzywdę, ale nóż to w ich kulturze atrybut męskości. W czasie ramadanu pluli, a ludzie nie wiedzieli, że robią to dlatego, że religia w tym czasie zabrania im połykać. Polacy bali się o swoje dzieci. Poza tym w tym ośrodku większość kobiet była w ciąży. Opieka nad nimi przerosła nasze możliwości - mówi ks. Bąk.

Uchodźcy z Syrii przyjadą do Polski

Dodajmy, że lokalizacja ośrodka wskazana przez Urząd ds. Cudzoziemców była fatalna. Mieszkańcy Załęża sami potrzebowali wsparcia i musieli zmagać się z wieloma patologiami.

Uchodźcy zalewają Europę. Trafią także do woj. śląskiego

Uchodźcy z Syrii i Erytrei trafią na Śląsk? To możliwe, jeśl...

Nie ulega jednak wątpliwości, że dziś Europa musi wykonać gest solidarności i że cały ciężar pomocy nie może spaść na Niemcy. Dał to jasno do zrozumienia Jean-Claude Juncker, szef Komisji Europejskiej, mówiąc:

- Europa jest kontynentem, gdzie prawie wszyscy kiedyś byli uchodźcami. Miliony Europejczyków uciekały przed prześladowaniami, wojną, dyktaturą i opresją. Także 20 mln potomków Polaków mieszka poza Polską w wyniku emigracji politycznej i ekonomicznej, po wysiedleniach i przesiedleniach podczas bolesnej historii Polski.
W tej chwili w Polsce funkcjonuje 13 ośrodków, które mogą przyjąć uchodźców. Szacuje się, że w naszym kraju mieszka ok. 50 tys. muzułmanów, choć pewnie jest ich więcej. Modlą się w dziewięciu meczetach.

W 2001 roku w związku ze zwiększającą się liczbą wyznawców islamu, w Polsce powstała Liga Muzułmańska, której celami są m.in.: "szerzenie idei islamu, nauka i utrwalenie zasad religii islamu oraz sprawowanie muzułmańskich obrzędów religijnych". Do tej pory dochodziło do nielicznych incydentów o charakterze rasistowskim, wymierzonych w muzułmanów. Najwięcej było ich w Białymstoku. Tu doszło na przykład do podpalenia drzwi mieszkania Czeczenów i podpalenia centrum muzułmańskiego. Częściej dochodziło do wydarzeń o charakterze antysemickim.

- Ilu nas jest, to nawet my nie wiemy - mówi nam mężczyzna z Centrum Kultury Islamu w Katowicach, który prosi jednak o zachowanie anonimowości. - Nie ma u nas żadnego uchodźcy, nie było żadnych telefonów. Z tego, co wiem i widzę, uchodźcy najchętniej jadą do Niemiec i Norwegii. Polska nie jest celem ich podróży.

Zaczęło się od papieża Franciszka...

Najpierw o pomoc dla imigrantów zaapelował papież Franciszek, który uznał, że każda katolicka parafia jest w stanie pomóc jednej rodzinie.

W Polsce pierwsze słowa wsparcia usłyszeliśmy od przewodniczącego Episkopatu Polski, abp. Stanisława Gądeckiego, któremu zawtórował abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki, uznając, że Caritas jest w stanie pomóc potrzebującym. W końcu opinię wyrazili sami biskupi. Nie mogła być inna od zdania papieża, choć wiadomo, że nie wszyscy się z nim zgadzają, obawiając się "islamizacji Polski".

Najostrzej spośród byłych krajów socjalistycznych przeciwko przyjęciu uchodźców wypowiada się premier Węgier, Wiktor Orban.Ale też jego kraj zetknął się realnie z uchodźcami, którzy szturmują granicę Węgier, by dalej przedostać się głównie do Niemiec. Orban mówi ostro, że napływ muzułmanów może zagrozić chrześcijańskim wartościom hołdowanym przez Europejczyków.

Władze Warszawy uniemożliwiły zorganizowanie w stolicy antymuzułmańskiego marszu, w którym miało wziąć udział ok. 40 tys. osób. Taki sam marsz antyimiracyjny odbędzie się jednak w Częstochowie już w najbliższą sobotę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!