Partner serwisu
W Śląskiem 4 pomiary prędkości. Złapią nas

W Śląskiem 4 pomiary prędkości. Złapią nas

Patryk Drabek

Dziennik Zachodni

Aktualizacja:

Dziennik Zachodni

W Śląskiem 4 pomiary prędkości. Złapią nas

©Paweł Relikowski

W 2016 roku strażnicy nie będą łapać kierowców na fotoradary. Ale będą nowe odcinkowe pomiary prędkości. W województwie śląskim w 4 lokalizacjach.
W Śląskiem 4 pomiary prędkości. Złapią nas

©Paweł Relikowski

Prezydent RP Andrzej Duda podpisał nowelizację prawa o ruchu drogowym. To znaczy, że od przyszłego roku straże gminne i miejskie nie będą mogły przeprowadzać kontroli fotoradarowej. Dla wielu z nich oznacza to zwolnienia, a nawet likwidację.
Choć są w Polsce gminy jak Kamienica Polska, które liczą na to, że sprawa nie jest przegrana i skarżą przepisy w Trybunale Konstytucyjnym, to wydaje się, że jest to walka skazana na porażkę. Kontrole fotorada-rowe prowadzone przez strażników skończą się.

Nowe przepisy wejdą w życie od 1 stycznia 2016 roku. Czy to oznacza, że kierowcy będą teraz rzadziej kontrolowani? Niekoniecznie.

Zupełnie nowy system


W czterech lokalizacjach w województwie śląskim: Wilczy-Nieborowicach (wsie w gminie Pilchowice w powiecie gliwickim), Tarnowskich Górach oraz w dwóch miejscach w Gorzycach (powiat wodzisławski) zostanie wykorzystany system odcinkowego pomiaru prędkości. Urządzenia nie zostały jeszcze odebrane, ale nastąpi to już niebawem.

- Prace związane z wdrożeniem odcinkowego pomiaru prędkości w województwie śląskim są w trakcie realizacji - mówi Bartosz Skemski z firmy Sprint, która wygrała przetarg i jest wykonawcą inwestycji. - Instalacja i uruchomienie systemu zaplanowane zostały na wrzesień. Do końca miesiąca planowane są legalizacja i odbiory systemu. O terminie rozpoczęcia działania systemu decyduje natomiast Główny Inspektorat Transportu Drogowego - tłumaczy Skemski.

Jak informuje Łukasz Majchrzak z Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego (GITD), kierowcy mogą spodziewać się mandatów związanych z nowym systemem najwcześniej pod koniec roku.

Urządzenia rejestrujące do odcinkowego pomiaru prędkości to tylko część realizowanego właśnie dzięki unijnej dotacji projektu związanego z budową centralnego systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym. GITD tłumaczy, że wszystko to w trosce o bezpieczeństwo kierowców, a urządzenia są montowane w miejscach, gdzie w przeszłości kierowcy nie zdejmowali nogi z gazu i dochodziło do wypadków.

Będą kolejne lokalizacje


Na województwo śląskie przypadły 4 takie lokalizacje, a w całej Polsce będzie ich 29. Wszystkie urządzenia zostaną zamontowane do końca tego roku.

Oprócz naszego regionu wskazano także takie miejscowości jak: Babigoszcz - Gniazdowo (województwo zachodniopomorskie), Olsztyn - Gietrz-wałd (woj. warmińsko-mazurskie), Gniazdowo - Piecki (woj. warmińsko-mazurskie), Kisiel-nica - Stawiski (Podlasie), Zwierki - Zabłudów (Podlasie), Sulechów (województwo lubuskie), Szlichtyngowa - Górczyna (woj. lubuskie), Lubin (woj. dolnośląskie), Rybitwy - Polesie (Mazowsze), Pawłowo (woj. mazowieckie), Szymaki (woj. mazowieckie), Karniewo (woj. mazowieckie), Strachówka - Warmiaki (woj. mazowieckie), Sochaczew (woj. mazowieckie), Zakręt (woj. mazowieckie), Kołbiel (woj. mazowieckie), Złota (woj. łódzkie), Tomaszów Mazowiecki (woj. łódzkie), Kluki (woj. łódzkie), Łosiów (woj. opolskie), Górno (województwo święto-krzyskie), Łuszczów (woj. lubelskie), Kolbuszowa i Kolbu-szowa Górna (woj. podkarpa-ckie), Tarnów - Ładna (Małopolska) oraz Krościenko Wyżne - Iskrzynia (woj. podkarpackie).
1 »

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

PREMIERY

SAMOCHODY UŻYWANE

 • Używany Citroen C3. Styl i komfort w dobrej cenie

  Używany Citroen C3. Styl i komfort w dobrej cenie

 • Toyota Corolla E12 - naprawdę nie do zdarcia? Poradnik zakupowy (WIDEO)

 • Mitsubishi Outlander II (2006 – 2012). Wady i zalety

 • Używane Renault Laguna III (2007-2015). Warto kupić? [galeria]

 • NOWY FIAT TIPO

 • Wyposażenie aut, które ułatwia życie

  Wyposażenie aut, które ułatwia życie

 • Czy nowy samochód musi być drogi w eksploatacji?

 • Klasyczne zawieszenie wciąż zdaje egzamin

 • Nowe Tipo. Fiat wyprzedał większość egzemplarzy

 • PRZEPISY

  PORADY

 • Bezpieczna mama za kierownicą

  Bezpieczna mama za kierownicą

 • Kodeks drogowy. Czy właściciel auta musi wskazać kierującego pojazdem?

 • Kodeks drogowy. Czy kara za brak OC ulega przedawnieniu?

 • Kredyt pod zastaw samochodu - czy to ma sens?