Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zgłoś zmiany w rodzinnym ubezpieczeniu zdrowotnym. Ich zatajenie grozi grzywną

Sławomir Cichy
Zatajenie zmian w zgłoszeniu rodzinnego ubezpieczenia zdrowotnego grozi grzywną
Zatajenie zmian w zgłoszeniu rodzinnego ubezpieczenia zdrowotnego grozi grzywną ARC Dziennik Zachodni
Od stycznia zmieniło się prawo dotyczące rodzinnego ubezpieczenia zdrowotnego. Zarówno poinformowanie pracodawcy o konieczności wpisania członka rodzin, jak i jego wyrejestrowania z ubezpieczenia spoczywa na pracowniku. Taka sytuacja zachodzi, jeśli np. dziecko się usamodzielniło albo przeciwnie, rodzina się powiększyła.

Co gorsza, informacja o zmianach powinna dotrzeć do pracodawcy nie później niż w ciągu siedmiu dni od chwili zmiany. Niedopełnienie tego obowiązku jest zagrożone karą grzywny.

CZYTAJ KONIECZNIE:
PORADNIK DZIENNIKA ZACHODNIEGO

Oprócz tego, że pracownicy otrzymali nowe obowiązki, są też i dobre wieści:

  • Od tego roku pracodawca nie poświadcza ubezpieczenia jak to miało miejsce dotychczas, kiedy na żądanie pracownik otrzymywał on druki RMUA. Teraz podstawowym sposobem potwierdzania prawa do świadczeń opieki zdrowotnej jest elektroniczne potwierdzanie uprawnień na podstawie numeru PESEL.
  • W przypadku dzieci do 3. miesiąca życia, które mogą jeszcze nie uzyskać własnego numeru PESEL, elektroniczne potwierdzenie dokonywane jest na podstawie numeru PESEL rodzica.
  • Podczas wizyty w placówce zdrowia pacjent jest zwolniony z obowiązku okazywania dokumentu potwierdzającego ubezpieczenie zdrowotne.
  • Nie ma potrzeby przedstawiania druków RMUA oraz innych zaświadczeń o prawie do świadczeń. Znacznie uprości to cały proces, a pracodawców odciąży od drukowania druków RMUA.
  • Niezbędnym dokumentem, który należy okazać jest dowód osobisty albo paszport, prawo jazdy lub legitymacja szkolna, przy czym legitymację okażą osoby, które nie ukończyły 18 lat.
  • Jeżeli okazałoby się, że nie jest możliwe potwierdzenie prawa do świadczeń opieki zdrowotnej w sposób wymieniony powyżej, pacjent po okazaniu dowodu tożsamości może złożyć pisemne oświadczenie o przysługującym mu prawie do świadczeń opieki zdrowotnej.
  • Aby sprawdzić, czy jesteśmy zarejestrowani w systemie jako ubezpieczeni, wystarczy zarejestrować się na portalu pue.zus.pl i sprawdzić, czy dane zewidencjonowane na koncie w ZUS są poprawne. Ewentualne nieprawidłowości najlepiej w pierwszej kolejności wyjaśnić ze swoim płatnikiem składek, czyli z pracodawcą.
  • Od wejścia w życie ustawy NFZ nie może odmówić sfinansowania świadczenia opieki zdrowotnej osobie potrzebującej pomocy. To oznacza, że przejmie on ryzyko finansowania świadczeń osobom nieuprawnionym. To NFZ, a nie przychodnia, będzie dochodzić należności za usługi, które nie zostały zapłacone z braku ubezpieczenia.
  • Brak zapłaconej składki zdrowotnej przez pracodawcę od tego roku (nawet jeśli zwłoka wynosi miesiąc) nie jest przeszkodą w uzyskaniu bezpłatnej pomocy.


*Michał Smolorz nie żyje ZDJĘCIA I WIDEO Z POGRZEBU
*Dramatyczny pożar kościoła w Orzeszu-Jaśkowicach [UNIKATOWE ZDJĘCIA I WIDEO]
*Ogólnopolski Ranking Szkół Ponadpodstawowych 2013 SPRAWDŹ NAJLEPSZE LICEA I TECHNIKA
*Horoskop na 2013 rok ZOBACZ, CO MÓWIĄ KARTY

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!