Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niemce w domu? To musi być Śląsk, kraina zła [OPINIE PO PUBLIKACJI "ND"]

Marcin Zasada
Nasz Dziennik: Tu jest Polska!
Nasz Dziennik: Tu jest Polska! DZ
Jest biednie. Ślązacy to klienci pomocy społecznej. Z gospodarzeniem krucho - kryzys mamy, dziurę budżetową i ozonową też przecież, bo klimat u nas mało wypoczynkowy. Oplatają nas niemieckie macki, którymi zawiaduje Ruch Autonomii Śląska.

Jak żyć? - stawiamy modne pytanie. Jak żyć, gdy takimi wnioskami bombardują nas publicyści "Naszego Dziennika"?

Po materiale, który ukazał się w naszym serwisie pod tytułem Nasz Dziennik: RAŚ chce przyłączyć Śląsk do RFN, w internecie zawrzało. Jedni internauci przyznają absolutną rację organowi o. Tadeusza Rydzyka, inni są równie zdecydowanie przeciwni.

Polski Ślązak: Pierwszy artykuł pochodzący od Rydzyka, z którym się całkowicie zgadzam. Nie jestem fanem Rydzyka, ale tu trafił w sedno sprawy. RASiolstwo może się tłumaczyć, ile chce, ale taka jest prawda, o której Gorzelik nie pozwala mówić poza RASiem oficjalnie.

Szkodnik RAŚowski: Napisali najszczerszą prawdę! Super teksty o Śląsku! W tym 2 napisane przez profesorów...

Januszek: Myślę, że rozsądniejszym rozwiązaniem byłoby przyłączenie Polski do któregoś z sąsiadów albo np. do Kanady. Bo po co ma trwać taki kraj, z którego ciągle wyjeżdżają obywatele i który za własne pieniądze nie potrafi nawet drogi zbudować i musi czekać aż Unia pożyczy. To nie Śląsk jest problemem dla polski ale polska jest problemem dla Śląska.

CZYTAJ KONIECZNIE:
Eryk Mistewicz komentuje: Śląsk odcina kupony od lat 70., gdy był polskim el dorado

Najnowszy magazyn gazety ojca Rydzyka poświęcił Śląskowi aż 5 sążnistych artykułów. Autorzy szkicują ponury obraz regionu, w którym jak w zwierciadle odbijają się wszystkie patologie społeczne, gospodarcze i polityczne współczesnego świata: ludzie przymierają głodem, grożą nam strajki i zwolnienia. "Dymiące kominy, szyby kopalniane to do niedawna charakterystyczny krajobraz Śląska. Dziś niszczejące budynki zamkniętych zakładów są symbolem dramatu tysięcy ludzi" - pisze "ND".

Zamiast odpowiedzi na fundamentalne pytanie o sens istnienia ("Jak żyć?"), mamy cytaty z Rajmunda Pollaka, byłego radnego wojewódzkiego. Nietuzinkowego - jak to się o nim elegancko mówi. I w tym miejscu zaczyna już wiać grozą. Radny wieszczy, że niebawem RAŚ zorganizuje na Śląsku plebiscyt, którego celem będzie przyłączenie regionu do RFN. No nie może być!

Historia zna różne kuriozalne opinie na temat Śląska. Radek Sikorski, szef naszej dyplomacji, argumentował kiedyś, że Polsce byłoby łatwiej wyjść z zapaści komunizmu, gdyby pozbyła się zdegradowanych terenów, takich jak Śląsk. Al Gore, niedoszły prezydent USA, noblista, tak pisał o Śląsku w jednej ze swoich książek: "Dzieci zabierane są głęboko pod ziemię do kopalni, żeby odetchnęły od zanieczyszczenia powietrza. Nauczyciele tych dzieci wychodzą na powierzchnię, posługując się kanarkami, by ostrzegły maluchy, czy jest już bezpiecznie".

Teraz na poważnie. A może jest tak, że diagnozy z "ND" to fragment większej całości mówiącej wiele o postrzeganiu Śląska w Polsce? Mówiącej o tym, że ledwo zaczęliśmy walczyć ze stereotypem "kominów i szybów", a już przyklejają nam etykietę nieudaczników, którzy w najnowszej odsłonie nie radzą sobie ani z kolejami, ani ze stadionem? No i którzy mówią po niemiecku, ale to akurat już wiedzieliśmy wcześniej.

Kompromitacja Kolei Śląskich. Opóźnienia na Stadionie Śląskim. Awantura o Muzeum Śląskie. Widmo strajku śląskich górników. Walące się kamienice. Sporo tego.

W ostatnich miesiącach słowo "śląskie", odmieniane przez wszystkie przypadki w ogólnopolskich mediach, jest synonimem złego zarządzania, ryzykownych przedsięwzięć, wewnętrznego skłócenia i nieobliczalności. Od dawna wiadomo, że złe wiadomości to dobre wiadomości. Lepsze są tylko złe wiadomości ze Śląska.

- Nasz wizerunek został rozjechany przez autobusy komunikacji zastępczej, które kursowały w trakcie kryzysu Kolei Śląskich - mówił w DZ nowy marszałek województwa Mirosław Sekuła.

Sekuła zastąpił Adama Matusiewicza, bo kolejowy paraliż na Śląsku medialnie wygrał nawet z klapą sztandarowej inwestycji w stolicy, lotniska w Modlinie, które zamknięto wskutek wadliwej konstrukcji pasa startowego. W Warszawie ktoś nieśmiało sugerował, że marszałek mazowiecki powinien odpowiedzieć za Modlin. Na Śląsku marszałkowi po prostu przywieziono dymisję.
- Istnieją maniery medialne, według których miasta wiąże się z jednym tematem - mówi Piotr Semka, publicysta tygodnika "Do Rzeczy". - Szczecin był kiedyś stolicą polskiej zbrodni. Śląsk kojarzy się z katastrofami, ale nie ma w tym złej woli. Problem polega na tym, że o ile np. Kraków nie jest wolny od przestępców, każdy wie, że to miasto z Wawelem i starówką.
Najbliższy nam Wawel jest w Rudzie Śląskiej i chodzi o stadion w dzielnicy Wirek. Innymi słowy, jak podkreślają specjaliści, z trudem przychodzi nam przykrywanie złych doniesień sukcesami i pozytywnymi opiniami.

- Od dawna nie mamy dobrej prasy w ogólnopolskich mediach. Ale czym ostatnio zaimponowaliśmy reszcie Polski? - pyta dr Bohdan Dzieciuchowicz, specjalista ds. kreowania wizerunku. - Wińmy siebie, że nie potrafimy mówić o swoich osiągnięciach.
Czyli dochodzimy do odwiecznego problemu wizerunkowego, którego nie udaje się naprawić, pomimo kosztownych kampanii reklamowych. Jak mówić o swoich osiągnięciach? Czasem trudno powiedzieć cokolwiek, szczególnie, gdy argumenty zasługują co najwyżej na uśmiech politowania. W zeszłym roku stacja TVN wyemitowała materiał na temat Bytomia, który, jak pokazywała kamera, mógłby służyć jako plener do filmu o zombies. Jak mówi dr Marcin Gacek, socjolog z Uniwersytetu Śląskiego, pokazywanie regionu ze złej strony, może trafiać na podatny grunt.

- W świadomości społecznej wciąż istnieje pewna zazdrość wobec Śląska, która ciągnie się od lat 80. Bo przywileje, górnicy, specjalne traktowanie… - mówi dr Gacek. - Z drugiej strony, trudno dziwić się dużemu zainteresowaniu, skoro mamy do czynienia z najsilniej zurbanizowanym obszarem kraju.

Hiobowe wieści ze Śląska i ich analizę przynosi najnowsze wydanie magazynu "Naszego Dziennika", gazety ojca Rydzyka. Został on niemal w całości poświęcony regionowi, w którym, jak piszą publicyści "ND", panuje patologiczna bieda, rośnie bezrobocie, a nad naszymi miastami niemiecki cień zaczyna roztaczać RAŚ. "Separatyści z RAŚ obiecują złote góry dla tych, którzy poprą autonomię Śląska i w perspektywie przyłączenie tego regionu jako kraju federacyjnego do RFN" - przestrzega cytowany przez gazetę Rajmund Pollak, były radny wojewódzki.

- Mam nadzieję, że w świecie Rajmunda Pollaka, nikt nie tłumaczy jego wystąpień na język niemiecki - ironizuje Gorzelik, szef RAŚ i wicemarszałek województwa. - Angela Merkel mogłaby się załamać na wieść, że po NRD, czekają ją tym razem inwestycje na Śląsku.

Gorzelik przyznaje, że złe skojarzenia, często niesprawiedliwe, to problem regionu, który stara się kreować swój nowy obraz.

- Próbujemy pokazać, że dziedzictwo poprzemysłowe to nie bagaż, a nowa szansa, jak np. w przypadku sztolni dziedzicznej w Zabrzu - mówi Gorzelik.

Jednym z pierwszych gości sztolni powinien być ojciec Rydzyk. Żeby tylko pociągi jechały spóźnione zgodnie z rozkładem.

Jak zmienić wizerunek Śląska? NAPISZ KOMENTARZ


*Michał Smolorz nie żyje ZDJĘCIA I WIDEO Z POGRZEBU
*Dramatyczny pożar kościoła w Orzeszu-Jaśkowicach [UNIKATOWE ZDJĘCIA I WIDEO]
*Ogólnopolski Ranking Szkół Ponadpodstawowych 2013 SPRAWDŹ NAJLEPSZE LICEA I TECHNIKA
*Horoskop na 2013 rok ZOBACZ, CO MÓWIĄ KARTY

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Niemce w domu? To musi być Śląsk, kraina zła [OPINIE PO PUBLIKACJI "ND"] - Dziennik Zachodni