10 Ikon Śląskiego Dizajnu wybrane [ZOBACZ I SKOMENTUJ]

10 Ikon Śląskiego Dizajnu wybrane [ZOBACZ I SKOMENTUJ]

Monika Chruścińska

Dziennik Zachodni

Aktualizacja:

Dziennik Zachodni

Ikony Śląskiego Dizajnu
1/12
przejdź do galerii

Ikony Śląskiego Dizajnu ©Arek Gola

Co łączy igielnik wyprodukowany w Królewskiej Odlewni Żeliwa w Gliwicach, w który panie w XIX wieku wbijały igły, szybowiec Foka z Bielska-Białej, na którym w 1966 roku Polska wywalczyła Mistrzostwo Świata i motocykl Moj, który wyszedł z katowickiej fabryki w latach 30. ubiegłego stulecia. Wszystkie są ikonami dizajnu województwa śląskiego. ZOBACZ
Historyk sztuki Irma Kozina wybrała i opisała 10 ikon dizajnu, które przedstawiają zróżnicowaną historię województwa śląskiego.

- Nie kultywujemy pamięci o produktach i projektantach, dlatego musiałam się nieźle natrudzić, żeby dotrzeć do osób, które z wybranymi przez nas przedmiotami są związane - mówi dr Kozina. - To ludzie, którzy często całe swoje życie pracowali tworząc wartości, których nikt dotąd nie doceniał - żałuje.

Podobnie było też ze szkłami Jana Sylwestra Drosta, produkowanymi w Hucie Ząbkowice. O tym, że zaprojektował ikonę dizajnu nie miał pojęcia nawet on sam.- Zacząłem projektować w szkle, dlatego że szkło mnie zauroczyło. Nigdy nie spodziewałbym się, że spotka je takie wyróżnienie - opowiada Jan Sylwester Drost, którego zestaw szkła użytkowego znalazł się właśnie w zaszczytnej 10 ikon dizajnu woj. śląskiego. Nazwał go tak, bo wypukłe soczewki na powierzchni wewnętrznej wszystkich naczyń przypominały mi trochę asteroidy - wyjaśnia.

Teraz wazon z prasowanego szkła Jana Sylwestra Drosta, jak i gliwicki igielnik czy szybowiec Foka oglądać możemy w kapciach, nie wychodząc z domu. W środę, 30 stycznia, w Muzeum Śląskim dr Irma Kozina, Mariusz Kleszczewski, wicemarszałek Województwa Śląskiego i Leszek Jodliński, dyrektor Muzeum Śląskiego otworzyli uroczyście wirtualną wystawę prezentująca 10 wybranych ikon designu z "dzielnicy czarnych diamentów" - jak nazywano Śląsk w dwudziestoleciu międzywojennym. W sobotę i w niedzielę wszystkie ikony zgromadzone w jednym miejscu oglądać możemy także z okazji urodzin Zamku Cieszyńskiego w Oddziale PKO BP SA (ul. Kolejowa 25, Cieszyn).

Książka "Ikony dizajnu w województwie śląskim" i wirtualna wystawa powstały w ramach projektu "Design Silesia" Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego we współpracy z Muzeum Śląskim.
*Michał Smolorz nie żyje ZDJĘCIA I WIDEO Z POGRZEBU
*Dramatyczny pożar kościoła w Orzeszu-Jaśkowicach [UNIKATOWE ZDJĘCIA I WIDEO]
*OgólnopolskiRanking Szkół Ponadpodstawowych 2013 SPRAWDŹ NAJLEPSZE LICEA I TECHNIKA
*Horoskop na 2013 rok ZOBACZ, CO MÓWIĄ KARTY

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newsletteraKomentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

DZ poleca

Wideo