Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na Zaolziu zaostrza się konflikt z powodu pomnika gen. Šnejdárka

Witold Kożdoń
Dla Czechów bohater, dla Polaków zbrodniarz wojenny
Dla Czechów bohater, dla Polaków zbrodniarz wojenny palba.cz
Tej zimy na Zaolziu ruszyła antypolska ofensywa. Rektorat Uniwersytetu Ostrawskiego zalewany jest donosami na Józefa Szymeczka, prezesa Kongresu Polaków w RC, w których domaga się jego zwolnienia z uczelni. Z kolei policja prowadzi dochodzenie wszczęte na skutek doniesienia o nawoływaniu przez redakcję "Głosu Ludu", gazety Polaków w Czechach, do... nienawiści na tle narodowościowym.

- Rzeczywiście wygląda na to, że Polacy na Zaolziu są teraz atakowani ze wszystkich stron i to za wszystko - mówi Krzysztof Szelong, dyrektor Książnicy Cieszyńskiej, który sam stał się celem czeskich radykałów.

Powodem konfliktu jest pomnik generała Josifa Šnejdárka, który na początku grudnia stanął w Bystrzycy na Zaolziu. W styczniu 1919 r. Šnejdárek dowodził wojskami czechosłowackimi podczas konfliktu zbrojnego o Śląsk Cieszyński. Dla Czechów to bohater. Dla Polaków zbrodniarz wojenny. Nic więc dziwnego, że postawienie pomnika wzbudziło protesty Zaolziaków, którzy uz-nali ten akt za prowokację. Oburzenia nie krył m.in. trzyniecki historyk Stanisław Zahradnik, który na łamach "GL" stwierdził: "nie mogłem uwierzyć, że ktoś był w stanie wymyślić coś tak absurdalnego (...) Josef Šnejdárek "wyzwalał" polski Śląsk Cieszyński przy pomocy bagnetów czeskich legionistów, prześladowań miejscowych obywateli, a nawet morderstw". Również Szymeczek podkreślał, że gdyby ktoś kierował się dobrą wolą, mógłby znaleźć inną postać, a nie generała, którego "żołnierze dobijali w Stona-wie jeńców wojennych".

Oliwy do ognia dodał incydent tuż przed świętami Bożego Narodzenia. Ktoś zniszczył pomnik Šnejdárka farbą - namalował na nim m.in. swastykę. Kongres Polaków potępił ten akt, ale lawina ruszyła. Czeskie media zaatakowały "Głos Ludu", oskarżając gazetę o prowadzenie o negatywnej kampanii na temat Šnejdárka i pomnika.

- Zarzuty, że namawiamy do nienawiści na tle narodowościowym, są absurdalne. Rzeczywiście krytykowaliśmy pomysł postawienia pomnika, ale nic więcej. Nie podżegaliśmy do jego burzenia, ani jakiejkolwiek formy agresji - podkreśla Tomasz Wolff, redaktor naczelny "Głosu Ludu".

W sprawie "wzniecania nienawiści na tle narodowym" ruszyło oficjalne dochodzenie. Czeska policja wezwała już m.in. Szymeczka, który był przesłuchiwany od 18.00 do północy!
- Ponoć podobne zeznania mają złożyć wszyscy, którzy wypowiadali się na łamach "Głosu Ludu". Sprawa przypomina trochę model białoruski. Polską tablicę stojącą obok mojego domu niszczono już chyba ze 30 razy, ale tym nikt się nie zajmował. A teraz wzywa się ludzi na policję - mówi Szymeczek. Dodaje, że anonimy i donosy przestał już liczyć. - Część z nich dociera do nas i mamy już pokaźny zbiór tych materiałów. Niektóre są absurdalne. Dostało się na przykład dyrektorowi Książnicy Cieszyńskiej - mówi Szymeczek.

Czeskim samorządowcom z Zaolzia nie spodobała się mapa wydana w ub. roku przez Książnicę. Publikacja, wyposażona w indeks zaolziańskich miejscowości, stanowi klasyczną turystyczną mapę, a obejmuje zachodnią część Śląska Cieszyńskiego. Figurujące na niej nazwy geograficzne podane zostały w wersji polskojęzycznej, zaznaczono też punkty ważne dla zaolziańskich Polaków. Wyróżniono siedziby przedszkoli i szkół z polskim językiem nauczania, siedziby polskich instytucji, lokalizację cyklicznych polskich imprez, miejsca pamięci ważne dla Zaolziaków. Na mapie odnaleźć też można oznaczenia przebiegu historycznej granicy Księstwa Cieszyńskiego i to spowodowało czeską reakcję.

- Książnicy zarzuca się, że pisząc o historycznym Księstwie Cieszyńskim ignoruje współczesną granicę - mówi Szymeczek. Podkreśla, że obserwują więcej tego typu działań, a nawet prowokacji. - Dlaczego, nie wiem, ale na Zaolziu zrobiło się teraz mało sympatycznie. Mam nadzieję, że to szybko minie - mówi.


*Michał Smolorz nie żyje ZDJĘCIA I WIDEO Z POGRZEBU
*Dramatyczny pożar kościoła w Orzeszu-Jaśkowicach [UNIKATOWE ZDJĘCIA I WIDEO]
*Ogólnopolski Ranking Szkół Ponadpodstawowych 2013 SPRAWDŹ NAJLEPSZE LICEA I TECHNIKA
*Horoskop na 2013 rok ZOBACZ, CO MÓWIĄ KARTY

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Na Zaolziu zaostrza się konflikt z powodu pomnika gen. Šnejdárka - Dziennik Zachodni