Pałac Kultury Zagłębia nie będzie gotowy w tym roku!

  Pałac Kultury Zagłębia nie będzie gotowy w tym roku!

  Piotr Sobierajski

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Remont Pałacu Kultury Zagłębia się przedłuża
  1/10
  przejdź do galerii

  Remont Pałacu Kultury Zagłębia się przedłuża ©Dziennik Zachodni

  Pałac Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej, najbardziej charakterystyczny w Polsce obok warszawskiego Pałacu Kultury i Nauki zabytek architektury socrealistycznej, nie ma wyraźnie szczęścia. Do użytku zostanie oddany dopiero pod koniec 2014 r.
  Kiedy już w 2011 roku znalazło się w miejskiej kasie na jego pierwszy w historii generalny remont ponad 50 mln zł, teraz okazuje się, że wszystkie prace mogą się wydłużyć nawet o rok. A to oznacza, że zamiast 15 listopada br., cały budynek być może będzie lśnił blaskiem i będzie mógł przyjąć gości w zmodernizowanej sali teatralnej i nowych pracowniach dopiero pod koniec 2014 roku. Jeśli oczywiście po drodze nie pojawią się kolejne kłopoty.

  Co jest przyczyną tak gigantycznego opóźnienia? Po prostu brak wykonawcy remontu na placu budowy. W październiku 2012 roku wyrzuciły go stąd władze miejskie, twierdząc, że Budostal-2 SA nie wywiązuje się z umów, wykonuje wadliwe projekty, a do tego zamiast planowanego na 51 procent zaawansowania prac, wynoszą one jedynie 3o procent.

  Firma nie chce komentować całej sytuacji, ale z zarzutami się nie zgadza. - Gmina, zgodnie z zapisami kontraktu B-2, obciążyła wykonawcę karami umownymi za odstąpienie od umowy z przyczyn leżących po stronie wykonawcy. Budostal-2 SA nie zgadza się jednak z uzasadnieniem odstąpienia od umowy, nie zapłacił naliczonych kar i jak nas poinformował, złożył w tej sprawie pozew do sądu - informuje Wojciech Mizerski, naczelnik Wydziału Inwestycji Miejskich w dąbrowskim Urzędzie Miejskim. Jak się dowiedzieliśmy, dodatkowe koszty, które poniesie teraz miasto, to na pewno koszty ogrzewania, dozorowania obiektu w okresie przerwy w realizacji inwestycji i wdrożenia konserwatorskiego programu naprawczego, których orientacyjna wartość to około 300 tys. zł.

  Teraz Pałac, zamiast montażu nowych wind i zmierzających ku końcowi prac przy instalacji centralnego ogrzewania, elektrycznej, a także restauratorskich przy marmurach i wykończeniach wnętrz, tkwi w letargu.

  - W PKZ prowadzone są roboty zabezpieczające i porządkowe. Finalizowane jest wykonanie konserwatorskiego programu naprawczego - tłumaczy Wojciech Mizerski. - Po zatwierdzeniu tego programu przez Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków dąbrowska firma A. Piaskowski i Spółka wykona prace wynikające z zatwierdzonego konserwatorskiego programu naprawczego, co limituje możliwość wznowienia robót związanych z remontem obiektu. Przetarg na wznowienie całej inwestycji nie może być wcześniej ogłoszony niż w marcu b.r., a długość przerwy w remoncie zależna będzie od sprawności przebiegu tego postępowania - dodaje.

  Cały remont Pałacu Kultury Zagłębia, m.in. czyszczenie elewacji zewnętrznych, montaż instalacji centralnego ogrzewania, elektrycznej, przebudowa i adaptacja poddasza i piwnic, montaż wind, modernizacja zaplecza scenicznego i sali widowiskowej, mają kosztować łącznie aż 53 mln zł. Umowa z Budostalem-2 SA opiewała natomiast na 36 mln zł.
  *Michał Smolorz nie żyje ZDJĘCIA I WIDEO Z POGRZEBU
  *Dramatyczny pożar kościoła w Orzeszu-Jaśkowicach [UNIKATOWE ZDJĘCIA I WIDEO]
  *Ogólnopolski Ranking Szkół Ponadpodstawowych 2013 SPRAWDŹ NAJLEPSZE LICEA I TECHNIKA
  *Horoskop na 2013 rok ZOBACZ, CO MÓWIĄ KARTY

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama