18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powstanie Styczniowe w Sosnowcu: Widowisko "Za Wolność 1863" [ZDJĘCIA]

Katarzyna Kapusta
Powstanie Styczniowe w Sosnowcu: Widowisko "Za Wolność 1863"
Powstanie Styczniowe w Sosnowcu: Widowisko "Za Wolność 1863" Mikołaj Suchan
3 tys. widzów obejrzało w piątek w Sosnowcu muzyczne widowisko pt. "Za Wolność - 1863", poświęcone powstaniu styczniowemu. Aby przybliżyć wydarzenia sprzed 150 lat młodym widzom realizatorzy połączyli wizualizacje archiwalnych rycin, dokumentów i fotografii, elementy hip-hopu i rocka. ZOBACZ ZDJĘCIA

Za wolną Polskę! Za bohaterów! A także "cześć i chwała bohaterom" skandowało ponad trzy tysiące osób w Expo Silesia podczas koncertu z okazji 150. rocznicy powstania styczniowego. Skandowali najmłodsi, a także najstarsi mieszkańcy Zagłębia Dąbrowskiego, Wodzisławia, Krakowa a nawet Warszawy. W górze powiewały flagi Polski i Zagłębia.

Takich emocji jak podczas koncertu z okazji 150. rocznicy powstania styczniowego, chyba jeszcze nie było. Młodzież, a także starsi mieszkańcy śpiewali wspólnie z muzykami.

Emocje były nie mniejsze niż podczas koncertu rockowej kapeli. Paweł Kukiz, Baj Tajpan, Tadeusz "Tadek" Polkowski, Pięć Dwa Dębiec Przemysław "Hans" Frencel, Paweł "Deep" Paczkowski, DJ Haem (Piotr Jończyk), Hemp Gru wykonali utwory z tekstami pochodzącymi właśnie z okresu powstania. Usłyszeliśmy m.in. wyrapowane fragmenty raportu Apolinarnego Kurowskiego, naczelnika wojskowego woj. krakowskiego do Tymczasowego Rządu Narodowego, napisane 8 lutego 1863 roku.

- Trudno jest mi ocenić czy młodzież poczuła dokładnie o co chodziło w tym koncercie, bo z nimi nie rozmawiałem. Myślę, że nawet jeśli nie poczuli tego w sposób mocny to na pewno zostało zasiane ziarno. To jest istotna sprawa. Po tym co z tym ziarnem zrobią to już jest ich sprawa. Ważne jest to, że ktoś im o tym mówi i, że mówią o tym muzycy a nie politycy - mówi Paweł Kukiz.

- Ta młodzież wkrótce będzie bardzo aktywnie uczestniczyła w obalaniu komuny z 89 roku. Co do tego nie mam wątpliwości. To są tacy sami młodzi ludzie, jak ci z powstania styczniowego. Śpiewałem taką piosenkę "Sygnał", i tam jest o tym, że musi zagrać trąbka. Więc musi zagrać trąbka i oni za tym pójdą - dodaje Kukiz.

Muzyk podkreślał, że dzisiejsza młodzież musi mieć poczucie, że jest potrzebna i kochana. I coś w tym musi być ponieważ muzycy, którzy wystąpili dzisiaj w Expo Silesia przed młodzieżą, są dla nich prawdziwymi autorytetami. A i muzycy nie szczędzili im ciepłego słowa, z każdym chętnie przybijali piątkę i cierpliwie pozowali do zdjęć. A chętnych nie brakowało.

- Jeśli jakikolwiek procent ludzi, którzy nas słuchają czy przypadkowo wpadną na tego typu treści, zachowa w świadomości to myślę, że robimy coś dobrego. Niestety nawet wielu dorosłych ludzi nie wie kiedy było powstanie styczniowe. Często także nauczyciele historii od uczniów dowiadują się kto to był Witold Pilecki i to jest absolutnie niesamowite. Jeśli możemy pomóc właśnie w taki sposób, to jest to dla nas satysfakcja - mówi Tadeusz "Tadek" Polkowski.

Sami organizatorzy przyznają, że nie spodziewali się takiego odzewu młodzieży.

- Faktycznie nie spodziewaliśmy się takiego odzewu. Wejściówki rozeszły się bardzo szybko. Właściwie myśleliśmy, że zostaną i mówiliśmy sobie już wcześniej, że jak zostaną i przywieziemy je tutaj i osoby, które nie zdążyły ich odebrać mogłyby to zrobić tutaj. Jak się okazało na tydzień przed koncertem, różne osoby do nas dzwoniły i pytały czy są jeszcze wejściówki. Dzwoniliśmy do punktów, które je rozprowadzały i jak się okazało, że nigdzie ich nie ma. Dlatego jesteśmy bardzo zadowoleni, że jest takie duże zainteresowanie imprezą edukacyjną - mówi Rafał Łysy z Urzędu Miejskiego w Sosnowcu.

Energia, która płynęła ze sceny udzieliła się całej widowni, młodzież wspólnie z muzykami w przerwie pomiędzy utworami skandowała "cześć i chwała bohaterom", a Luxtorpeda tak się rozkręcili wraz z młodzieżą, że kilkukrotnie bisowali.

Koncert zarejestrowała i wyemituje 17 lutego TVP 1
Koncert nie przypadkiem odbył się w Sosnowcu - 6 lutego 1863 roku doszło tam do potyczki, w wyniku której oddział powstańczy pod dowództwem Apolinarego Kurowskiego odniósł zwycięstwo nad przeważającymi siłami rosyjskimi. 9 lutego w mieście planowana jest rekonstrukcja ówczesnego ataku na dworzec w Sosnowcu.

Powstanie styczniowe rozpoczęło się 22 stycznia 1863 r. Powstańcy zaatakowali rosyjskie garnizony w Królestwie Polskim. W ciągu trwających ponad 1,5 roku działań zbrojnych doszło do ponad tysiąca potyczek, wzięło w nich udział w sumie co najmniej 150 tys. powstańców. Walka powstańcza miała głównie charakter rozproszonej akcji partyzanckiej. Powstańcom nie udało się opanować na dłużej większego terytorium, a dowództwo powstania nie miało stałej siedziby.

Po klęsce większych zgrupowań partyzanckich, m.in. w bitwach pod Węgrowem i Siemiatyczami, walkę toczyły głównie niewielkie oddziały. Powstanie styczniowe było najdłużej trwającym i najbardziej masowym ruchem niepodległościowym XIX w. Bilans insurekcji był tragiczny - dziesiątki tysięcy poległych lub straconych przez Rosjan, zesłania na Syberię, konfiskaty majątków uczestników powstania.

W sierpniu 2012 roku Senat specjalną uchwałą ustanowił rok 2013 Rokiem Powstania Styczniowego. PAP


*Michał Smolorz nie żyje ZDJĘCIA I WIDEO Z POGRZEBU
*Dramatyczny pożar kościoła w Orzeszu-Jaśkowicach [UNIKATOWE ZDJĘCIA I WIDEO]
*OgólnopolskiRanking Szkół Ponadpodstawowych 2013 SPRAWDŹ NAJLEPSZE LICEA I TECHNIKA
*Horoskop na 2013 rok ZOBACZ, CO MÓWIĄ KARTY

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!