Patronka górników na srebrnym znaczku

  Patronka górników na srebrnym znaczku

  Joanna Heler

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Patronująca górnikom figurka knurowskiej św. Barbary widniała już monetach wybijanych na poziomie 850 metrów pod ziemią. Teraz znajdzie się na trójwymiarowym znaczku.
  Zostanie on wybity na srebrnej płytce w opolskiej mincerni Janusza Ćwiertni, pomysłodawcy akcji. To gratka dla filatelistów, ale i pamiątka dla turystów odwiedzających Izbę Tradycji przy kopalni Knurów.
  Znaczek, wybity w srebrze o próbie 925, będzie okrągły, gruby na 14 mm, o średnicy 3,5 cm. Będzie miał też ząbki podobne do tych z tradycyjnego pocztowego znaczka.

  - Znaczek będzie miał, jak moneta, awers i rewers. Będzie go można też przykleić, bo od spodu znajdzie się taśma z klejem. Nie będzie miał jednak nominału - mówi Bogusław Szyguła, kustosz izby i naczelnik knurowskiej Poczty Harcerskiej 149.

  - To ciekawy pomysł, bo przestrzennych znaczków nie wydaje się na świecie zbyt wiele. Przed wieloma laty wyspecjalizowały się w nich Emiraty Arabskie. Efekt złudzenia optycznego był jednak osiągany przez warstwowe nałożenie farby na papierze - dodaje Andrzej Nowak, prezes śląsko-dąbrowskiego oddziału Polskiego Związku Filatelistów.

  Nietypowa pamiątka będzie do kupienia w Izbie Tradycji. Ma kosztować około 10 złotych.
  Przypomnijmy, że na srebrnej płytce Poczta Polska razem z Pocztą Watykańską wydała walor z okazji 25. rocznicy pontyfikatu Jana Pawła II. Postać została na nim wytrawiona laserowo.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama