Mieszkańcy Pszczyny decydują o przyszłości Straży Miejskiej

  Mieszkańcy Pszczyny decydują o przyszłości Straży Miejskiej

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Mieszkańcy Pszczyny na Śląsku decydują w niedzielnym referendum o przyszłości Straży Miejskiej w tym mieście. Głosowanie to inicjatywa Kongresu Nowej Prawicy, który pod wnioskiem o przeprowadzenie referendum zebrał ponad 5 tys. podpisów.
  W ok. 50-tysięcznej gminie Pszczyna do głosowania uprawnionych jest ponad 40,3 tys. osób. Aby referendum było ważne, musi głosować co najmniej 30 proc. uprawnionych. Głosowanie potrwa w niedzielę do 21. Wyniki powinny być znane około północy.

  Pszczyńska Straż Miejska, wraz z komendantem i jego zastępcą, zatrudnia 19 strażników, a także cztery osoby cywilne - trzy z nich obsługują miejski monitoring, czwarta zajmuje się administracją. W ubiegłym roku strażnicy zanotowali blisko 2,5 tys. interwencji.

  Tegoroczny budżet tej formacji to blisko 1,4 mln zł. W ubiegłym roku utrzymanie Straży Miejskiej kosztowało niespełna 1,3 mln zł - ok. 100 tys. zł mniej niż zaplanowano w budżecie.

  Właśnie koszty utrzymania straży są jednym z argumentów jej przeciwników, którzy zainicjowali kampanię na rzecz referendum w tej sprawie. Ich zdaniem straż nie spełnia w należyty sposób powierzonych jej zadań, a jej utrzymywanie jest marnotrawstwem środków. Z tą argumentacją nie zgadzają się władze miasta.

  Inicjatorzy referendum chcą, by zaoszczędzone dzięki likwidacji Straży Miejskiej pieniądze przeznaczyć na inne cele, np. na dofinansowanie policji. W Pszczynie Straż Miejska formalnie jest wydziałem urzędu miasta; jego ewentualna likwidacja w wyniku referendum musi być decyzją władz gminy.

  Referendum lokalne przeprowadza się na wniosek co najmniej 10 proc. uprawnionych do głosowania. Do złożonego w październiku ubiegłego roku pszczyńskiego wniosku dołączono 5,1 tys. podpisów. Wraz z 12 okolicznymi sołectwami Pszczyna tworzy gminę, która liczy około 50 tys. mieszkańców (w tym miasto samo Pszczyna - 27 tys.).

  Pszczyna to kolejne miasto w woj. śląskim, gdzie działacze Kongresu Nowej Prawicy chcą zlikwidować Straż Miejską, uważając ją za zbyt drogą i nieefektywną. Wniosek o referendum złożyli wcześniej w Rybniku, jednak komisja weryfikująca dokumentację uznała, że głosowanie nie może się odbyć m.in. ze względu na zbyt małą liczbę prawidłowych podpisów. W grudniu ub. roku wniosek o referendum złożono także w Żywcu. PAP
  *Nowe egzaminy na prawo jazdy 2013 [RANKING SZKÓŁ JAZDY]
  *Nowe egzaminy na prawo jazdy 2013 [ZOBACZ WIDEOTESTY]
  *STUDNIÓWKA 2013: Zobacz najpiękniejsze dziewczyny [SUPERFOTKI]
  *Sześć pomysłów na zmianę wizerunku Górnego Śląska [ZOBACZ I SKOMENTUJ]

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama