Katowice: 25 projektów dostanie dofinansowanie z programu...

  Katowice: 25 projektów dostanie dofinansowanie z programu "schetynówek"

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  25 projektów dotyczących modernizacji gminnych i powiatowych dróg w woj. śląskim dostanie budżetowe wsparcie w ramach programu tzw. schetynówek - w sumie 34,4 mln zł. Na wsparcie pozostałych 35 zgłoszonych projektów w tym roku nie starczy pieniędzy.
  Chodzi o środki w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych, zainicjowanego kilka lat temu przez ówczesnego wicepremiera Grzegorza Schetynę. W pierwszym takim programie budżet państwa dokładał do samorządowych inwestycji drogowych połowę kosztów, później do 30 proc. W tym roku przywrócono możliwość finansowania połowy kosztów przedsięwzięcia.

  Z informacji Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach wynika, że w tegorocznym naborze wniosków kryteria formalne spełniło w regionie 60 zgłoszeń.
  Dotyczyły one 71,9 km dróg (ponad 37,2 km powiatowych i ponad 34,6 km gminnych). Samorządy liczyły na łączne dofinansowanie w wysokości 76,9 mln zł. To ponad dwa razy więcej, niż przypadająca na woj. śląskie pula środków.

  W ostatnich dniach zatwierdzona została ostateczna lista projektów wybranych do dofinansowania. Realizowanych będzie 11 projektów na drogach powiatowych i 14 na gminnych. W sumie modernizacja obejmie 27,3 km dróg (prawie 13 km gminnych i 14,3 km powiatowych), z czego 17,5 km będzie przebudowane, 8,2 km wyremontowane, a 1,6 km wybudowane. Gminy i powiaty przeznaczą na ten cel w sumie 37,3 mln zł, a budżet państwa dołoży ponad 34,4 mln zł - po 17,2 mln zł na drogi gminne i
  powiatowe.

  Pieniądze otrzymają powiaty: lubliniecki, częstochowski, wodzisławski, gliwicki, rybnicki, będziński i pszczyński oraz powiaty grodzkie Częstochowa i Chorzów, a wśród gmin: Ciasna, Gierałtowice, Goczałkowice Zdrój, Olsztyn k. Częstochowy, Radzionków, Kozy, Krzyżanowice, Ożarowice, Racibórz, Wilamowice, Boronów, Świerklany, Kłobuck i Pawłowice.

  W ubiegłym roku w woj. śląskim na "schetynówki" podzielono między gminy i powiaty kwotę niespełna 13,8 mln zł. Złożono 78 wniosków, a dofinansowanie dostały 23 projekty (niespełna 30 proc. wniosków). Przebudowa i modernizacja objęła 20,5 km dróg powiatowych (10 projektów na kwotę ponad 7,8 mln zł) i 20,7 km dróg gminnych (13 projektów na kwotę ponad 6 mln zł). Przy wsparciu środków z programu w woj. śląskim przebudowywane były m.in. drogi w powiatach: częstochowskim, bieruńsko-lędzińskim, gliwicki, zawierciańskim, cieszyńskim, bielskim i będzińskim, a także w gminach Olsztyn, Milówka, Węgierska Górka, Ciasna, Koziegłowy i Istebna.

  Na realizację programu "schetynówek" w całym kraju w latach 2012-2015 budżet państwa ma przeznaczyć w sumie 2,7 mld zł, z czego 200 mln zł to wydatki roku 2012. Na 2013 r. w projekcie przewidziano 500 mln zł, a w dwóch kolejnych latach po 1 mld zł, przy czym od 2013 r. dofinansowanie ma być na poziomie do 50 proc. kosztów. PAP
  *Nowe egzaminy na prawo jazdy 2013 [RANKING SZKÓŁ JAZDY]
  *Nowe egzaminy na prawo jazdy 2013 [ZOBACZ WIDEOTESTY]
  *STUDNIÓWKA 2013: Zobacz najpiękniejsze dziewczyny [SUPERFOTKI]
  *Sześć pomysłów na zmianę wizerunku Górnego Śląska [ZOBACZ I SKOMENTUJ]

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama