Trasa N-S ważna nie tylko dla Rudy Śląskiej

  Trasa N-S ważna nie tylko dla Rudy Śląskiej

  Marlena Polok-Kin

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Rudzcy samorządowcy postanowili iść za ciosem. Choć pierwszy odcinek trasy N-S, mającej docelowo połączyć średnicówkę i autostradę A4, jest gotowy, kierowcy jeżdżą nim od czwartku, do końca inwestycji jeszcze daleko. Miasto, jak podkreśla Adam Nowak, rzecznik UM, jest zdeterminowane dokończyć trasę, jednak wojewódzkie wsparcie w staraniach o dofinansowanie przyspieszyłoby realizację planów. Potrzeba na ten cel, według kosztorysu inwestorskiego, 74,8 mln zł.
  Trasa N-S

  Trasa N-S ©Mikołaj Suchan

  Dlatego radni domagają się wpisania budowy na listę projektów strategicznych, rekomendowanych jako projekty kluczowe w ramach Wstępnego Projektu Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. (Teraz trasa jest na liście rezerwowej, co oznacza, że póki co rudzianie muszą budować z własnych pieniędzy).

  Przyjęli w tej sprawie rezolucję, przygotowaną przez radnych Annę Łukaszczyk i Józefa Skudlika, popierającą działania prezydent Grażyny Dziedzic. Jak się dowiedzieliśmy, rudzki wiceprezydent Michał Pieroń-czyk ma przedłożyć tę rezolucję na dzisiejszym spotkaniu subregionu. "Inwestycja ta będzie bardzo ważnym szlakiem komunikacyjnym dla mieszkańców miasta Ruda Śląska, bowiem odciąży drogę wojewódzką nr 925, ale przede wszystkim dla całego regionu, ponieważ jako jedyna bezkolizyjnie połączy Drogową Trasę Średnicową z autostradą A4" - czytamy w rezolucji na temat przedsięwzięcia, w ramach którego kosztem ok. 413 mln zł ma powstać droga wojewódzka o długości 4,8 km.

  Radni argumentują, że trasa N-S "w znacznym stopniu przejmie ruch tranzytowy, w tym ładunków niebezpiecznych w układzie północ - południe, a zatem po autostradzie A1 będzie to druga ważna relacja w regionie", a także ułatwi mieszkańcom południowej części województwa dojazd do portu lotniczego w Pyrzowicach. Zapewni też bezkolizyjne skrzyżowanie ze szlakiem kolejowym CE 30.

  Przekonują też, że projekt wpisuje się w założenia wspomnianego wstępnego programu operacyjnego, w którym są punkty dotyczące poprawy funkcjonowania systemu transportowego w regionie.
  *Nowe egzaminy na prawo jazdy 2013 [RANKING SZKÓŁ JAZDY]
  *Nowe egzaminy na prawo jazdy 2013 [ZOBACZ WIDEOTESTY]
  *STUDNIÓWKA 2013: Zobacz najpiękniejsze dziewczyny [SUPERFOTKI]
  *Sześć pomysłów na zmianę wizerunku Górnego Śląska [ZOBACZ I SKOMENTUJ]

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo