Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Do woja marsz! Na 1 miejsce jest 6 chętnych [KWALIFIKACJA WOJSKOWA]

Aldona Minorczyk-Cichy
Kwalifikacja wojskowa
Kwalifikacja wojskowa arc
Dzisiaj rusza kwalifikacja wojskowa. Będzie prowadzona do 30 kwietnia, czyli przez 61 dni roboczych. Obejmie w sumie około 280 tysięcy osób. W tym aż 28,5 tys. na terenie województwa śląskiego.

- Osoby, które się zgłoszą do komisji wojskowej będą miały określoną przydatność do służby i otrzymają tzw. książeczki wojskowe - wyjaśnia ppłk Krzysztof Misiaszek, oficer prasowy z Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Katowicach.
Tegoroczna kwalifikacja wojskowa obejmie m.in. mężczyzn urodzonych w 1994 roku oraz urodzonych w latach 1989-1993, którzy nie mają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.

Stawić do komisji w swoim mieście będą musiały się także panie urodzone w latach 1989-1994, które posiadają kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej, a także te, które w roku 2012/2013 kończą naukę w szkołach lub uczelniach medycznych i weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych. W Śląskiem to tym razem około 100 pań.

Wezwanie do kwalifikacji wyśle nam prezydent, burmistrz lub wójt. Po kwalifikacji i stwierdzeniu przydatności można się starać o skierowanie do służby przygotowawczej, która trwa zwykle cztery miesiące, ale bywa że pięć lub sześć.

- Tak naprawdę na jedno miejsce mamy sześciu chętnych. Ta podstawowa służba otwiera ochotnikom drogę do służby zawodowej, która dla wielu osób jest nadal bardzo atrakcyjna - podkreśla ppłk Krzysztof Misiaszek.

Po służbie przygotowawczej zazwyczaj trafia się do Narodowych Sił Rezerwowych, a potem dopiero zostaje żołnierzem zawodowym.

Skąd takie duże zainteresowanie? Solidna praca, stałe i całkiem przyzwoite wynagrodzenie, możliwość awansu, no i atrakcyjne przywileje emerytalne.

Najniższe uposażenie zasadnicze dla żołnierza zawodowego od lipca 2012 roku to 2,8 tys. zł (szeregowy). Porucznikowi wpłynie na konto 4,15 tys. zł. Poza uposażeniem zasadniczym żołnierz otrzymuje po trzech latach dodatek za długoletnią służbę w wysokości 3 proc. wynagrodzenia.

Wzrasta on proporcjonalnie do stażu służby i może wynieść nawet 30 proc. uposażenia. Do tych świadczeń trzeba uwzględnić również nagrodę roczną oraz świadczenie mundurowe.


*Nowe egzaminy na prawo jazdy 2013 [RANKING SZKÓŁ JAZDY]
*Nowe egzaminy na prawo jazdy 2013 [ZOBACZ WIDEOTESTY]
*STUDNIÓWKA 2013: Zobacz najpiękniejsze dziewczyny [SUPERFOTKI]
*Sześć pomysłów na zmianę wizerunku Górnego Śląska [ZOBACZ I SKOMENTUJ]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!