Ważne
  Boks według Joanny Muchy

  Boks według Joanny Muchy

  Marian Kmita

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Marian Kmita

  Marian Kmita ©Fot. Polskapresse

  W ramach reformy polskiego sportu minister Joanna Mucha i jej współpracownicy przedstawili plan podziału państwowych pieniędzy pomiędzy dyscypliny. I właściwie zadowolonych nie ma. Chociaż hasłem Muchy, a może bardziej ministra Tomasza Półgrabskiego, jest zdanie: "Właśnie skończył się komunizm w polskim sporcie", to do końca nie wiadomo, z jakim ustrojem będziemy teraz mieli do czynienia.
  Marian Kmita

  Marian Kmita ©Fot. Polskapresse

  Może z wolnorynkowym kapitalizmem, a może z feudalizmem. Tak czy inaczej w konsekwencji i nowych zasad finansowania sportu na jego marginesie znajdzie się tak zasłużona dyscyplina jak boks, który przyniósł Polsce 43 medale olimpijskie, a dzisiaj znajduje się na dnie i w naszym kraju, i na świecie. Myślę o boksie amatorskim, bo boks zawodowy ma się dobrze jak nigdy.

  Wiedzą o tym dobrze w AIBA, światowej federacji, i szykują rewolucyjne zmiany podobno już od czerwca.
  Ta rewolucja to powrót do zdrowych korzeni, czyli walk bez ochronnych kasków, werdyktów na podstawie punktacji sędziów na kartach tak jak u zawodowców i przedłużenia wieku pięściarza amatora z 34 do 40 lat. Wszystko po to, aby już na igrzyskach w Rio de Janeiro można było bez przeszkód powrócić do złotych lat tej starożytnej dyscypliny.

  Czy mieli to na uwadze urzędnicy MSiT, umieszczając polski boks w grupie sportów o małym znaczeniu, tego nie wiem. Wiem tylko, że to błąd. Bo jak zepchniemy boks amatorski na margines, to nie będziemy mieli w przyszłości powodów do radości z polskich pięściarzy. Ani z amatorów na IO, MŚ i ME, ani z zawodowców. Próżno będzie czekać na nowego Gołotę.

  Kto widział walkę Szpilki z Mollo, wie, o czym myślę. Elementarne wyszkolenie techniczne wojowniczego Artura to wciąż niezapisana, gruba księga. Dlatego że kariery amatorskiej to Szpilka w zasadzie nie miał i trener Łapin musi nadganiać stracony czas. A tu walka walkę goni i na doszkalanie czasu nie ma.

  Przy walce Szpilki wyszedł z nas komunizm, którego domeną była tzw. społeczna własność publiczna, rozumiana jako wspólna, czyli niczyja. Otóż prawem kaduka kilka portali bokserskich w Polsce skorzystało nieodpłatnie z transmisji Polsatu i zaproponowało internau-tom dostęp do tego wydarzenia bez żadnego kapitalistycznego oporu. Zdziwią się dzisiaj, kiedy w porannej poczcie znajdą przedsądową korespondencję w sprawie tej kradzieży. Mucha i jej współpracownicy mogą być spokojni.

  Za ich działania rozliczy ich, i to nie za szybko, sędzia łagodny i nierychliwy - historia polskiego sportu.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama