Ważne
  Spektakl o Karin Stanek. Premiera 22 lutego w Teatrze Korez...

  Spektakl o Karin Stanek. Premiera 22 lutego w Teatrze Korez [POSŁUCHAJ HITÓW]

  Katarzyna Pachelska

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Agnieszka Wajs w roli Karin Stanek
  1/6
  przejdź do galerii

  Agnieszka Wajs w roli Karin Stanek ©fot. FLESZME

  Monodram "Karin Stanek" ma pokazywać również prywatne oblicze artystki. W rolę pierwszej polskiej bigbitówy wcieli się 27-letnia chorzowianka Agnieszka Wajs
  Karin Stanek powróci na scenę! Teatralną, w sztuce Aliny Moś-Kerger, której premiera odbędzie się w piątek 22 lutego o godz. 19.00 w katowickim Teatrze Korez (bilety kosztują 25 i 35 zł). Spektaklowi patronuje "Dziennik Zachodni".

  Ponad pół wieku od spektakularnego debiutu Karin Stanek powstał monodram, w którym Agnieszka Wajs brawurowo wciela się w postać pierwszej polskiej "rokendrolówy".

  Stanek, bytomianka pochodząca z górniczej rodziny (urodzona tu w 1943 lub 1946 r., zmarła 15 lutego 2011 r. w niemieckim Wolfenbüttel) w latach 60. wylansowała takie hity jak "Malowana lala", "Chłopiec z gitarą" i "Jedziemy autostopem". Nazywano ją różnie: "sekskapiszonem big-bitu", "pchełką z gitarą", ale i "chłopczycą w spodniach, z przedziwnym akcentem". Miała swój styl - włosy zaplecione w dwa warkocze, biała bluzka i czarne spodnie. Plus nieodłączna gitara.

  - Nim zasiadłam do pisania scenariusza, przeczytałam tysiące notatek prasowych, przesłuchałam wiele piosenek, skontaktowałam się z ludźmi, którzy znali Karin osobiście. A mimo to spektakl, który powstaje, to wciąż tylko moje wyobrażenie o niej, autorska wizja jej losów - mówi Alina Moś-Kerger, autorka i reżyserka sztuki.

  Moś-Kerger jest zafascynowana postacią Karin Stanek. Opracowała nawet trasę spaceru po Bytomiu śladami artystki. Są na niej m.in. domek babci Trudy przy ul. gen. Zawadzkiego (dziś Chorzowskiej), gdzie Karin mieszkała od urodzenia do 9. roku życia, kościół pw. Najświętszej Marii Panny przy rynku, gdzie przystępowała do Pierwszej Komunii Świętej, dom przy ul. Wolności 54 (dziś Piłsudskiego), gdzie mieszkała z rodzicami, Szkoła Podstawowa nr 3 im. Władysława Broniewskiego przy ul. Strażackiej, gdzie uczęszczała czy Plac Ernsta Thalmanna (dziś Jana III Sobieskiego), gdzie Karin wiecznie stała pod estradą z gitarą i uczyła się nowych kawałków od występujących artystów. Nie wolno też pominąć placu Karin Stanek, przy którym mieści się Bytomskie Centrum Kultury.

  - Karin Stanek to żywioł, energia, uśmiech i ogromny urok. My postaramy się jednak pokazać także to, kim była Karin Stanek po zejściu ze sceny - twierdzi Agnieszka Wajs, odtwórczyni roli Karin Stanek.

  27-letnią Agnieszkę pamiętają pewnie widzowie Gliwickiego Teatru Muzycznego, gdzie debiutowała w 2002 r. Występowała później na prawie wszystkich górnośląskich scenach, a ostatnio - w warszawskim Och-Teatrze. Aktorka po raz pierwszy zmierzy się z monodramem.

  W tym spektaklu muzyka gra olbrzymią rolę. Kierownictwo muzyczne objął uznany muzyk Piotr Górka. Przearanżował on hity Karin Stanek i wraz z zespołem będzie towarzyszył Agnieszce Wajs na scenie.

  Kolejny, po premierze, spektakl odbędzie się w sobotę 23 lutego o godz. 20.00. Bilety można zarezerwować pod nr tel. 32 785 70 15. Realizowany jest on w ramach projektów Młoda Scena Teatru Korez oraz Scena Teatralna Miasta Ogrodów.

  POSŁUCHAJ HITÓW:  *Nowe egzaminy na prawo jazdy 2013 [RANKING SZKÓŁ JAZDY]
  *Nowe egzaminy na prawo jazdy 2013 [ZOBACZ WIDEOTESTY]
  *STUDNIÓWKA 2013: Zobacz najpiękniejsze dziewczyny [SUPERFOTKI]
  *Sześć pomysłów na zmianę wizerunku Górnego Śląska [ZOBACZ I SKOMENTUJ]

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   popieram+pochwalam (znam Jej krewnych, tui w D)

   Benedykt (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 50 / 54

   Ale:

   > gen. Zawadzkiego (dziś Chorzowskiej), gdzie Karin mieszkała od urodzenia do 9. roku życia,
   > , [...], dom przy ul. Wolności 54 (dziś Piłsudskiego),

   W pierwszym przypadku autor powinien...rozwiń całość

   Ale:

   > gen. Zawadzkiego (dziś Chorzowskiej), gdzie Karin mieszkała od urodzenia do 9. roku życia,
   > , [...], dom przy ul. Wolności 54 (dziś Piłsudskiego),

   W pierwszym przypadku autor powinien byc (ana)logiczny + konsekwentny i podac niemeicka nazwe ulicy, w koncu gdy sie urodzila nie byla to ul.Zawadzkiwgo.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama