Ważne
  Debata ws. Muzeum Śląskiego: W piątek przesłuchanie...

  Debata ws. Muzeum Śląskiego: W piątek przesłuchanie dyrektora Jodlińskiego

  Agata Pustułka

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Debata ws. Muzeum Śląskiego: W piątek przesłuchanie dyrektora Jodlińskiego
  Na piątkowe posiedzenie sejmikowej komisji kultury wysłano zaproszenia do wszystkich radnych! Tego dnia odbędzie się debata w sprawie Muzeum Śląskiego. Każdy radny będzie mógł osobiście "przesłuchać" dyrektora Leszka Jodlińskiego.
  Debata ws. Muzeum Śląskiego: W piątek przesłuchanie dyrektora Jodlińskiego
  Henryk Mercik, przewodniczący sejmikowej komisji kultury, na piątkowe posiedzenie komisji, podczas którego odbędzie się debata w sprawie Muzeum Śląskiego, zaprosił wszystkich radnych. To ewenement, ale też spotkanie jest arcyważne.

  - Chciałem uniknąć sytuacji, w której ktoś poczułby się pominięty, bo temat ten budzi zainteresowanie - mówi nam Mercik, który wyposażył także radnych w płyty CD z wszelkimi informacjami na temat Muzeum.


  W posiedzeniu komisji weźmie udział wicemarszałek Aleksandra Gajewska - Przydryga oraz Jerzy Gorzelik. Na pytania radnych będzie odpowiadał dyrektor Muzeum Śląskiego Leszek Jodliński.

  - Mam nadzieję na merytoryczną dyskusję, pozbawioną negatywnych emocji, a pełną faktów - mówi nam Mercik.

  Posiedzenie komisji jest ważne, bo od losów dyrektora pośrednio zależy los koalicji RAŚ - PO w sejmiku. Ponadto wciąż pozostaje nierozstrzygnięta sprawa nadzoru nad wydziałem kultury, który obecnie dzielą Gajewska - Przydryga i Gorzelik.

  Nowy marszałek śląski Mirosław Sekuła, chce, by to pani wicemarszałek zajęła się całością.

  Jakie w tej sprawie zostaną podjęte decyzje dowiemy się po 8 lutego. Do tego czasu RAŚ ma odpowiedzieć na to swoiste ulitimatum.
  *Nowe egzaminy na prawo jazdy 2013 [RANKING SZKÓŁ JAZDY]
  *Nowe egzaminy na prawo jazdy 2013 [ZOBACZ WIDEOTESTY]
  *STUDNIÓWKA 2013: Zobacz najpiękniejsze dziewczyny [SUPERFOTKI]
  *Sześć pomysłów na zmianę wizerunku Górnego Śląska [ZOBACZ I SKOMENTUJ]

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (67)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Moje pytania do dyrektora " Muzeum Śląskiego " - a powinno być raczej " Muzeum

   województwa Śląskiego " ! (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 10

   1 . Czy w muzeum znajdzie się miejsce dla zaprezentowania historii Zagłębia Dąbrowskiego , Podbeskidzia i jego mieszkańców ? - my też płacimy podatki
   2 . Czy muzeum poświęci część ekspozycji...rozwiń całość

   1 . Czy w muzeum znajdzie się miejsce dla zaprezentowania historii Zagłębia Dąbrowskiego , Podbeskidzia i jego mieszkańców ? - my też płacimy podatki
   2 . Czy muzeum poświęci część ekspozycji mieszkańcom Śląska którzy osiedlili się na tych ziemiach , ciężko pracowali i wychowało się ich tu kilka pokoleń . O tych dla których ta ziemia stała się i ojczyzną a na tym forum nazywani są z rasistowska , pogardliwie gorolami ?
   3 . Czy muzem znajdzie miejsce dla Powstańców Śląskich , opowie co stało się z nimi we wrześniu 1939 roku ?
   4 . Czy znajdziemy w muzeum ekspozycje poświęconą robotnikom przymusowo zatrudnianym w czasie II wojny światowej na Śląsku ?
   5 . Czy muzeum odpowie na pytanie co stalo się z obywatelami Niemieckimi i Polskimi żydowskiego pochodzenia po wrześniu 1939roku ?
   Te wydarzenia to część historii tych ziem , czy ktoś chce czy nie !zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Mam

   alfa (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 34 / 9

   propozycje! Należy zaprosić na piątek Erikę Steinbach ona wytłumaczy idee ruchu przeciwko Ślazakom i Polakom.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   3 grosze

   Pablo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 4

   a to nie ona to spotkanie organizuje ?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @alfa

   Jennifer (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 17 / 10

   Nie wiem czym sobie Śląsk na to zasłużył by "gościc" idiotów twego pokroju.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nie wiem, czym zawinił ten region Polski

   GLIWICZANIN (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 6

   że szlezjerska ferajna ciągle zatruwa tu atmosferę.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Mniejszośc

   Jennifer (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 6

   Ciekawa jestem stanowiska mniejszości niemieckiej w sprawie wystawy,przecież to ich protoplasci tworzyli posrednio i bezpośrednio ta tak zwalczaną historię.Może by ich tak zaprosic jako rozjemców w...rozwiń całość

   Ciekawa jestem stanowiska mniejszości niemieckiej w sprawie wystawy,przecież to ich protoplasci tworzyli posrednio i bezpośrednio ta tak zwalczaną historię.Może by ich tak zaprosic jako rozjemców w tym sporze? Ich dokumentacja historyczna jest o wiele bogatsza i wiarygodniejsza od tutejszej.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Moja opinia

   Chris (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 19 / 23

   Trzymam kciuki za dr. Jodlińskiego, świetnego niezależnego historyka w starciu z bandą polskich nacjonalistów spod znaku PiS i Radia Maryja!


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ani to dr, ani historyk

   stad (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 18 / 13

   Lubi się podpisywać jako dr, ale nim nie jest. Zaś jeśli chodzi o wykształcenie (faktycznie nie praktykowane), to historyk sztuki po UJ.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wyjaśnienie

   Leszek Jodliński (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 5

   Szanowny Autorze (zapewne), Szanowna Autorko,
   Nie jestem doktorem nauk humanistycznych i tak sie nie podpisuję. Nalezy cos udowodnić i dopiero wowczas ferowac opinie i zarzuty, to co tutaj widze...rozwiń całość

   Szanowny Autorze (zapewne), Szanowna Autorko,
   Nie jestem doktorem nauk humanistycznych i tak sie nie podpisuję. Nalezy cos udowodnić i dopiero wowczas ferowac opinie i zarzuty, to co tutaj widze przypomina mi nagonke jaką podejmowano w 2008 r. i ww zarzytu brzmia bardzo znajomo, Znajomy-Nie-znajomy (nawet IP nie chce mi się sprawdzac bo po co). Lektura takich i podobnych wpisów jest przykra, bo operuje poł-prawdami i niby-faktami. Zarzuty podszywania sie pod "doktora" sa mi stawiane przez bardzo określone srodowiska, niestety, nigdy nie starające sie ustalic faktów, podobnie jak czyni to Pan (raczej)lub Pani (wątpie) autor/autorka. Zatem jakakolwiek analiza dokumentów przeze mnie podpisanych i autoryzowanych (a takze portali spolecznosciowe typu Facebook, Goldenline) jednoznacznei mowia iż:
   jestem magistrem historii sztuki UJ (1991)
   magistrem (M.A master of arts) political policy na na tokijskiej uczelni GRIPS - 2007 (polecam, lista absolwentów 2007 roku, jest po angielsku i japońsku, wiem, ze to moze byc bariera nie do przebrniecia.... dla Autora/Autorki)
   absolwentem Krajowej Szkoly Administracji Publicznej (1998)
   absolwentem Podyplomowych Studiów Europejskich Uniwersytetu Warszawskiego i Maastricht (2002) (sankcjonowanych odpowiednim dyplomem obu tych uczelni)
   Studia doktoranckie, jak nie wiesz (bo wiesz z siebie... co za latwość) nie sa wygaszone. (moze cos z tym zrobisz Autorze/Autorko?? i je wygasisz, w calej swojej zyczliwosci podejmiesz te starania... byłoby tak milo tryumfować...)

   W Faryce Silesia istotnie uzyto w nieuprawniony sposób tytułu doktora, na co NATYCHMIAST zwrócielem uwage kierujac do redakcji w tej sprawie maila, podobnie ja w przypadku cytowanego gdzies tutaj materialu na blogu). Nie sadze, ze jest MOIM obowiazkiem stale (jak teraz) korygowanie swoistego niechlujstwa i niestarannosci przy opracowywaniu materiałów o mnie (zwlaszcza gdy dotyczy to osób, ktore ZAWODOWO powinny uzywając informacji operowac wysokimi standardami).
   W trakcie debaty / dyskusji (jak bylo w Warszawie) zwracano sie do mnie jako do historyka, z pretensjami i pytaniami w tej sprawie prosze sie kierowac do osób, ktore takie fakty powtarzają, podobnie, jak nie sa w stanie nauczyc sie poprawnej formy nazwiska lub nie są w stanie zapamietac poprawnej nazwy Muzeum Śląskiego. Jest przykrym i nieco ambarasujacym, by publicznie (jak teraz drogi Anonimie i ostojo odwagi) te osoby poprawiać. Zatem, absolwent KSAP, dwóch uczelni i dwóch specjalności (czy je praktyjuje ustal sobie juz sam, bos daremny/na bym ja to robił) i nie doktor, i nie ktos kto, jak wyzej podpisany generuje fakty, wczesniej ich nie sprawdzając.
   Byłoby szaleństwem natomiast, by wszystkie nieprawdy zamieszczone w DZ (obśmiane nawet przez tygodnik "NIE") były przeze mnie weryfikowane, komentowane. Proste sprawdzenie życiorysu przez autora tekstu prasowego, byłoby wystarczające. I zapewne ten wpis nie wystarczy, bo jak nawiał ulubieniec naszego wymiaru sprawiedliwosci, ktorego tutaj sparafrazuje, "prawda prawdą, a my i tak wiemy lepiej". Tak postawa pozwala by życie i przyjemniejsze i prostsze było, szczególnie gdy pławi sie wlasnymi prawdami i mitami... Zycząc sukcesów na drodze do znajdowania takich i podobnych rewelacji, Leszek Jodlińskizwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @stad

   prosty schemat uzywania internetu (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 3

   1. Najpierw uaktywnic mozg
   2. Sprawdzic jego funkcjonowanie
   3. Co chce uzyskac podajac (w tym przypadku) bardzo "powyginane" fakty.
   4. Wrocic do pisania

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @stad

   aleks (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 15

   Gdzie dyrektor podaje się za doktora? Proszę o przykład. Ja wiem że dyrektor za żadnego doktora się nie podaje. Mniej zainteresowanym nagonką, bardziej zainteresowanym faktami, podaję link....rozwiń całość

   Gdzie dyrektor podaje się za doktora? Proszę o przykład. Ja wiem że dyrektor za żadnego doktora się nie podaje. Mniej zainteresowanym nagonką, bardziej zainteresowanym faktami, podaję link.

   http://prokultura.wordpress.com/2013/01/20/czarny-pr-w-kulturze-umarl-dzis-skuteczny-jest-tylko-lincz/

   A to fragment dyrektorskiego komentarza pod tekstem na blogu.

   PS. Gwoli uściślenia: nadal w trakcie otwartego przewodu doktorskiego (to w nawiązaniu do tego, czy jestem , czy nie doktorem nauk humanistycznych) i nadal magister (UJ) i M.A. (GRIPS Tokio) dwóch uczelni.

   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   do aleksa

   stad (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 5

   Proszę bardzo - 1 numer Fabryka Silesia/2012 (Katowice); to nie jedyne miejsce, skądinąd. Na UJ przewód doktorski wygaszony wiele lat temu.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   bzdura

   on (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Bzdura, nie wygaszony. Znowu nieprawda.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @stąd

   aleks (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 5

   widzę że jesteśmy blisko jakże różnych źródeł informacji, do fabryki dotrę i wtedy będę wiedzieć o czym mowa, teraz niestety nie wiem, co do przewodu, nie jest wygaszony, zadzwon sobie na UJ ,...rozwiń całość

   widzę że jesteśmy blisko jakże różnych źródeł informacji, do fabryki dotrę i wtedy będę wiedzieć o czym mowa, teraz niestety nie wiem, co do przewodu, nie jest wygaszony, zadzwon sobie na UJ , może Ci powiedzą( może, bo ochrona danych osobowych itd) albo zapytaj dyrektora, chociaż nie... jak wnoszę z treści wypowiedzi znacie się i nie jesteście w dobrych relacjach. Szkoda.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   do aleksa

   stad (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 9

   A Tobie powiedzieli? Czy czerpiesz informacje ze strony "nie dla psucia MSK" (albo podobnie się nazywającej)? Słowa wspominanego dyrektora nie są wiarygodne; zapytaj kogoś ze współpracowników, czy...rozwiń całość

   A Tobie powiedzieli? Czy czerpiesz informacje ze strony "nie dla psucia MSK" (albo podobnie się nazywającej)? Słowa wspominanego dyrektora nie są wiarygodne; zapytaj kogoś ze współpracowników, czy często mija się z prawdą (by nie powiedzieć wprost mniej elegancko)....zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @stad

   aleks (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 9

   Nie czerpię informacji ze stron, ale strony obserwuję, to prawa. Nie zasłaniaj się współpracownikami, po prostu jak nie wiesz, nie mów. Wszystko na ten temat,a moja przewaga jest taka że wiem. Mylę...rozwiń całość

   Nie czerpię informacji ze stron, ale strony obserwuję, to prawa. Nie zasłaniaj się współpracownikami, po prostu jak nie wiesz, nie mów. Wszystko na ten temat,a moja przewaga jest taka że wiem. Mylę się? udowodnij. Słowa dyrektora są dla mnie bardzo wiarygodne a on sam jest w mojej opinii świetnym menedżerem. Każdej placówce w tym regionie życzę takiego własnie szefa, trudnego, to prawda ale z wizją i odwagą. Tak to widzę. zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Szanowny aleksie

   stad (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 2

   Co mam udowadniać? Jeśli wiesz lepiej ("sam z siebie"), to ok. Ale popatrz na wyżej zamieszczony wpis Chrisa, w który jest mowa o dr J. o tym,że jest historykiem. Jak sam stwierdzasz, jest inaczej....rozwiń całość

   Co mam udowadniać? Jeśli wiesz lepiej ("sam z siebie"), to ok. Ale popatrz na wyżej zamieszczony wpis Chrisa, w który jest mowa o dr J. o tym,że jest historykiem. Jak sam stwierdzasz, jest inaczej. Nie mam więc czego udowadniać, prawda? Pozostaje pytanie, skąd w necie podobne wpisy?, zawierające nieprawdę; bo nie wzięły się "z powietrza". Ukłony.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @ Szanowny stad

   aleks (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 6

   wybacz, dawno mnie tu nie było. Więc z poślizgiem ale odpowiadam. W necie można znaleźć naprawdę bardzo różne rzeczy, często anonimowe ( kim jest chris), różni ludzi piszą o różnych innych...rozwiń całość

   wybacz, dawno mnie tu nie było. Więc z poślizgiem ale odpowiadam. W necie można znaleźć naprawdę bardzo różne rzeczy, często anonimowe ( kim jest chris), różni ludzi piszą o różnych innych ludziach, więc polegam na źródłach innych niż anonimowe i internetowe. To że Chris twierdzi coś na temat dyrektora, nie znaczy że dyrektor to samo twierdzi o sobie prawda? i że się podaje za kogoś innego niż jest. Widzę różnicę. Ukłony również. Podoba mi się nasza kulturalna wymiana zdań;-) zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Debata ws. Muzeum Śląskiego: W piątek przesłuchanie dyrektora Jodlińskiego

   Stały 59 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 18 / 16

   Ślązakorzercy i miłośnicy jedynie słusznej anty śląskiej historii Śląska już się nakręcają.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   komu?

   Mre (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 41 / 44

   Ja bym zapytał Jodlińskiego jakiej reprezentacji kibicuje. Bo że Gorzelik niemieckiej to wszyscy wiemy.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jest pytanie, jest odpowiedź... :-)

   Szkodnik RAŚowski (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 46 / 14

   Kto jest autorem scenariusza wystawy ? Autorem jest ...muzeum, hehehehe.
   Czy dyrektor Jodliński potraktuje radnych tak samo jak potraktował redaktora Pospieszalskiego i miliony widzów przed...rozwiń całość

   Kto jest autorem scenariusza wystawy ? Autorem jest ...muzeum, hehehehe.
   Czy dyrektor Jodliński potraktuje radnych tak samo jak potraktował redaktora Pospieszalskiego i miliony widzów przed telewizorami ???

   Gorzelik i Jodliński: wart Pac pałaca, a pałac Paca... Scenariusz przygotowywany przez Gorzelika i germanofilską ferajnę prawie że w konspiracji przypadkowo (?) odkryty przed wprowadzeniem w życie wywołał konsternację i skandal. Tak nie postępują profesjonaliści i ludzie którzy nie mają nic do ukrycia i nie boją się całej prawdy...

   Jodliński kpi sobie z opinii publicznej mówiąc, że autorem scenariusza jest muzeum, kpi sobie z pełnomocnika marszałka nie wpuszczając go na obrady. Zarówno dyrektor jak i scenariusz spełniają wszystkie kryteria które zadawalają RAŚ. Nie dziwię się więc że RAŚ broni Jodlińskiego jak niepodległości. Jodliński, arogancki i zadufany w sobie, odporny na argumenty, właściwie polityk RAŚ pozujący na bezstronnego naukowca. Powinien odejść, tak samo jak jego przełożony Gorzelik.
   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @szkodniku...

   aleks (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 13

   zanim coś napiszesz sprawdź. program pospieszalskiego ma 500 tysięcy widowni, nie miliony. I tak samo jak mylisz się w tym temacie, błądzisz w każdym kolejnym. Dyrektor pewnie powinien przed...rozwiń całość

   zanim coś napiszesz sprawdź. program pospieszalskiego ma 500 tysięcy widowni, nie miliony. I tak samo jak mylisz się w tym temacie, błądzisz w każdym kolejnym. Dyrektor pewnie powinien przed telewidzami odczytać listę pracowników muzeum którzy pracowali przy wytycznych ( kolejny twój błąd, wytyczne to nie scanariusz). Podziwiam dyrektora że pojechał w paszcze lwa i że sie nie dał. Strasznie konfabulujesz, zastanawiałeś się po co to robisz? To pytanie retoryczne. Nie wiem czym się zawodowo zajmujesz ale może kiedyś będziesz miał okazje udowadniać że nie jesteś wielbłądem, zobaczysz jak to jest. Anonimie opluwający ludzi w necie po nazwisku. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   abc

   xyz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 13

   Od pewnego czasu w MS trwa sporządzanie "listy autorów". Niezłe tam z tym zamieszanie...

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jedliński - do muzeum dla "wypędzonych"

   Polak ze Śląska (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 22 / 19

   Według mnie p. Jedliński pokazał, że jest godny do pracy w muzeum ale ... dla tzw. wypędzonych, za Odrą. Z takimi poglądami i zasługami p. Eryka go na pewno przyjmie !


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @Polaku ze Śląska

   aleks (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 7

   A jakie dyrektor ma poglądy i zaśługi? Bo moim zdaniem niestesty nie było okazji się z nimi jakoś szczególnie zapoznać. Co innego poglądy jego oponentów, krzycza głośno, niestety nie o własnych...rozwiń całość

   A jakie dyrektor ma poglądy i zaśługi? Bo moim zdaniem niestesty nie było okazji się z nimi jakoś szczególnie zapoznać. Co innego poglądy jego oponentów, krzycza głośno, niestety nie o własnych zasługach. Konkrety proszę. Pozdrawiam. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Człowiek którego,

   Elwer z Bogucic (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 23 / 19

   postawiono na pewnym stanowisku i na którym stara się wywiązywać najlepiej. Stara się być przede wszystkim uczciwym, bo przecież scenariusz ekspozycji to prawdziwie przedstawiona historia tej...rozwiń całość

   postawiono na pewnym stanowisku i na którym stara się wywiązywać najlepiej. Stara się być przede wszystkim uczciwym, bo przecież scenariusz ekspozycji to prawdziwie przedstawiona historia tej ziemi.
   I taki człowiek musi się tłumaczyć ze swojej uczciwości. Podobno to jest kraj chrześcijański nie barbarzyński, demokratyczny a nie totalitarny.
   Czy ja to dobrze rozumiem? Albo mnie się to śni.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ...

   ... (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 22 / 38

   czy będzie choć jeden odważny i zakończy tą checę pt.gorzelik,jodliński muzeum śląskie
   społeczeństwo górnego śląska nie można się dać zastraszyć kilkuset raśtamanom którzy uczynili sobie z muzeum...rozwiń całość

   czy będzie choć jeden odważny i zakończy tą checę pt.gorzelik,jodliński muzeum śląskie
   społeczeństwo górnego śląska nie można się dać zastraszyć kilkuset raśtamanom którzy uczynili sobie z muzeum prywatny folwarkzwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   "heca" ? - moze jednak "hucpa", co ?

   starszy znawca materii (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 34 / 41

   Widzic, nie jestes Slazakiem, bo byc wiedzial:
   "Heca" to "po polsku" cos w rodzaju haji:-).
   Ale w oryginale, po niemeicku, ale tez po slasku, slowo "heca"(Hetze) znaczy nagonka.
   Czyli, panie dr...rozwiń całość

   Widzic, nie jestes Slazakiem, bo byc wiedzial:
   "Heca" to "po polsku" cos w rodzaju haji:-).
   Ale w oryginale, po niemeicku, ale tez po slasku, slowo "heca"(Hetze) znaczy nagonka.
   Czyli, panie dr Freud, bramka samobójcza: ma pan racje - nagonka na RAS i p. dr Gorzelika.

   To tak podobnie z "kucaniem" i z "ssaniem".:-)

   Ostatnio mnie tak rozbawila tylko polska tlumaczka, germanistka z Warszawy i podobna arcycacyspecjalistka-lingwistka w Strasbourgu, która tlumaczac na targach "polskie" slowo "kontrahent" powiedziala, do sluchawek kilkuset(!) osób, takze po niemiecku "kontrahent (biznesowy)" i nie umiala pojac konsternacji biznesmenów i profesorów. :-))

   Boroczka nie skapla sie (no i jak, skoro nie wiedziala, jej nie nauczyli), ze to....(polska)"heca":
   bo po niemiecku, jak i w wielu inych jezykach (które przy przejmowaniu nie zrozumialy zle laciny), znaczy to: przeciwnik.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   starszy znawca materii-niedokładny.

   Forsztat (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 10

   Trocha niydokładnie to przetłumaczyłeś - Heca ,to niy jest haja,to raczej -wielki Bajzel Humorystyczny ,w trakcie dyskusji na jakiś temat ,a haja ,to jak ta Heca przerodzi się w rękoczyny.Pyrsk...rozwiń całość

   Trocha niydokładnie to przetłumaczyłeś - Heca ,to niy jest haja,to raczej -wielki Bajzel Humorystyczny ,w trakcie dyskusji na jakiś temat ,a haja ,to jak ta Heca przerodzi się w rękoczyny.Pyrsk ,starszy znawca zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama