Na kursach prawa jazdy pustki. Szkoły splajtują? [NOWE...

  Na kursach prawa jazdy pustki. Szkoły splajtują? [NOWE WIDEOTESTY]

  Aldona Minorczyk-Cichy

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Nowy egzamin na prawo jazdy
  1/17
  przejdź do galerii

  Nowy egzamin na prawo jazdy ©Arkadiusz Ławrywianiec

  Czy szkoły jazdy przetrwają najbliższe miesiące? Na kursy nie ma chętnych. Ostatnie oblężenie ośrodki przeżyły w grudniu. Wyrabiały wtedy nawet 200 procent normy. Kandydaci na kierowców pchali się drzwiami i oknami, bo chcieli zdążyć z egzaminami teoretycznymi na starych zasadach przed 19 stycznia. Teraz w szkołach - nawet tych najlepszych, o najwyższym poziomie zdawalności egzaminów - są pustki!
  KLIKNIJ I ZOBACZ KONIECZNIE, JAK ZDAĆ EGZAMIN NA
  PRAWO JAZDY


  ZOBACZ KONIECZNIE:
  RANKING SZKÓŁ NAUKI JAZDY W WOJEWÓDZTWIE ŚLĄSKIM


  WIDEOTESTY Z EGZAMINU NA PRAWO JAZDY
  Nowy egzamin na prawo jazdy, wersja 1. [NOWY WIDEOTEST]
  Nowy egzamin na prawo jazdy, wersja 2. [NOWY WIDEOTEST]
  Nowy egzamin na prawo jazdy, wersja 3. [NOWY WIDEOTEST]
  Nowy egzamin na prawo jazdy, wersja 4. [NOWY WIDEOTEST]
  Nowy egzamin na prawo jazdy, wersja 5. [NOWY WIDEOTEST]

  Nowy egzamin na prawo jazdy, wersja 6. [NOWY WIDEOTEST]
  Nowy egzamin na prawo jazdy, wersja 7. [NOWY WIDEOTEST]
  Nowy egzamin na prawo jazdy, wersja 8. [NOWY WIDEOTEST]


  ZOBACZ KONIECZNIE WSZYSTKIE WIDEOTESTY I NAUCZ SIĘ, JAK ZDAĆ:
  NOWY EGZAMIN NA PRAWO JAZDY


  - Właśnie zaczynam nowy kurs. Mam na nim tylko dwie osoby! Tymczasem norma to 12. Chętnych po prostu nie ma - podkreśla Krzysztof Koziołek, właściciel Ośrodka Szkolenia Kierowców Kris w Piekarach Śląskich.

  Spodziewa się co najmniej dwóch bardzo trudnych dla szkoły miesięcy. - Jestem zabezpieczony, jakoś dam radę. Bardziej obawiam się o swoich instruktorów, którzy mają działalność gospodarczą. Ale to zaradne osoby i jestem przekonany, że też sobie poradzą - mówi Koziołek.

  Dariusz Sacha, właściciel szkoły jazdy z Woli koło Tychów, także trochę narzeka na brak klientów. - Pewnie ludzie boją się nowych zasad egzaminowania z teorii. Ale styczeń zawsze jest słabszy. Ludzie wolą się uczyć jeździć latem, choć przecież powszechnie wiadomo, że zimowi kierowcy są lepiej przygotowani na różnego rodzaju ekstremalne sytuacje - tłumaczy.
  Dodaje, że za kilka miesięcy sytuacja powinna się już unormować. A przynajmniej ma taką nadzieję.

  Podobnie Łukasz Dynus, właściciel szkoły jazdy w Radomsku. - Kto miał się uczyć, to zrobił to już w grudniu. Miałem wtedy niemal dwa razy więcej uczniów niż zwykle. Teraz trzeba przeczekać, zacisnąć pasa. Nawet ci, którzy właśnie kończą 18 lat nie przyjdą się uczyć od razu, bo boją się nowych zasad egzaminowania. Wszystko ma szansę unormować się dopiero w wakacje - mówi Łukasz Dynus.

  Nowi uczniowie szkół jazdy muszą mieć elektroniczne profile kierowcy. Zakłada się je w urzędach miejskich lub starostwach. Sprawdziliśmy. Jest ich niewiele. Do wczoraj najwięcej było w Jaworznie - 23. W Katowicach jest ich 16, w Chorzowie - 11, a w Sosnowcu - 10.

  - Kto miał zdać egzamin, to już zdał go na starych zasadach przed 19 stycznia. I jak widać po pogromach w WORD-ach, było w tym pośpiechu sporo racji - mówi Rafał Łysy, naczelnik wydziału informacji i promocji w Sosnowcu.

  Zdawalność części teoretycznej w WORD-ach rzeczywiście woła o pomstę do nieba. Kilka dni temu w Katowicach sięgała 20 proc., podczas gdy na starych zasadach dochodziła nawet do 80 proc. Zdawalność wróci do normy zapewne za kilka tygodni, kiedy kandydaci na kierowców oswoją się z nowymi wideotestami.

  Jedną z przygotowujących się do egzaminu jest pani Justyna z Katowic. - Nie zdążyłam zdać egzaminu na starych zasadach, bo nie zdążyłam z liczbą godzin jazd. Mam ich 15 i każda trwa po dwie godziny. Musiałabym jeździć dzień w dzień, a to jest nie do pogodzenia z moją pracą. Właśnie teraz kończę jazdy. Jednocześnie trenuję wideotesty na stronie internetowej DZ. Są łatwe, a przynajmniej takimi się wydają - opowiada.

  Dodaje, że jest dobrej myśli. Nie wszyscy jednak podchodzą do egzaminu optymistycznie. Chcieliby się douczyć. I szkoły jazdy odpowiadają na to zapotrzebowanie organizując korepetycje z teorii. Za 200 zł można potrenować rozwiązywanie testów pod okiem instruktora, zaś za 30 zł - kupić specjalną płytkę z egzaminem. Zainteresowanie jest spore.

  Zatem w czym tak naprawdę tkwi problem? Zamiast dawnych testów, do których odpowiedzi były powszechnie dostępne, są wideotesty z pytaniami losowanymi z bazy 3000. Zdającemu na monitorze komputera wyświetla się pytanie. Po nim film z konkretną sytuacją na drodze, której to pytanie dotyczy. Po zakończeniu filmu jest czas na udzielenie odpowiedzi: tak lub nie. Niby proste, a jednak... zdaje zaledwie w najlepszym przypadku co piąty egzaminowany! Dlaczego tak się dzieje?

  - Liczy się myślenie, analizowanie sytuacji na drodze, czyli po prostu umiejętność zastosowania teorii w praktyce. To naprawdę nie jest takie trudne. Po prostu boimy się wszystkiego, co jest nowe - podkreśla Roman Bańczyk, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Katowicach.
  *Nowe egzaminy na prawo jazdy 2013 [RANKING SZKÓŁ JAZDY]
  *Nowe egzaminy na prawo jazdy 2013 [ZOBACZ WIDEOTESTY]
  *STUDNIÓWKA 2013: Zobacz najpiękniejsze dziewczyny [SUPERFOTKI]
  *Sześć pomysłów na zmianę wizerunku Górnego Śląska [ZOBACZ I SKOMENTUJ]

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (5)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   76766567

   88776767676 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   JA GRASUJE NEZ PRAWA JAZDY I SIĘ EGZAMINEM NIE PRZEJMUJĘ ZŁAPAĆ TO MNIE TAK NAPEWNO NIKT NIE ZŁAPIE BEZ PRAWKA HAHAHAHAH NIECH SOBIE UTRUDNIAJĄ BEZ TEGO TEŻ SIĘ DA JEZDZIĆ

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Czy na pewno?

   realista (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 89 / 69

   ,,Liczy się myślenie, analizowanie sytuacji na drodze, czyli po prostu umiejętność zastosowania teorii w praktyce. To naprawdę nie jest takie trudne. Po prostu boimy się wszystkiego, co jest nowe...rozwiń całość

   ,,Liczy się myślenie, analizowanie sytuacji na drodze, czyli po prostu umiejętność zastosowania teorii w praktyce. To naprawdę nie jest takie trudne. Po prostu boimy się wszystkiego, co jest nowe - podkreśla Roman Bańczyk, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Katowicach." - Jeli tak sądzi Pan dyrektor to niech mi powie dlaczego egzaminu nie zdał dyrektor WORD w Zielonej Górze? Albo niech ustosunkuje się do tego artykułu.
   ,, Radio Kraków zorganizowało próbny egzamin dla osób z branży motoryzacyjnej.

   Na specjalnie przygotowanym egzaminie pojawili się kierowcy rajdowi, właściciele szkół bezpiecznej jazdy, dziennikarze czy też znany i popularny satyryk, Krzysztof Piasecki. Po obejrzeniu wyników - pogląd, który zakłada, że każdy doświadczony kierowca z nowym egzaminem nie powinien mieć żadnych problemów, może ulec zmianie...
   Grupa kierowców rajdowych zgodnie twierdziła, że pytania są podchwytliwe, że filmiki trzeba oglądać do końca, bo czasem w ostatnich dwóch sekundach znajdziemy odpowiedź na pytanie. Pojawiły się również głosy, że nie wszystkie sytuacje są przejrzyste." Uważam , że chodzi TYLKO o jedno. O wyciągnięcie kasy z kieszeni zwykłych ludzi. ,,Gratulacje" panie ministrze Nowak. Następna FUSZERKA.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   teoria prawo jazdy 2013

   kursantka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 109 / 83

   Czy pytania będące w NOWY EGZAMIN NA PRAWO JAZDY, wersja 1 (NOWY WIDEOTEST) są tymi samymi pytaniami które występują na egzaminie po 19.01.2013 w WORDzie?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   zwijać manatki

   driver's licence (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 83 / 101

   haa, ha, ha, ha!! zwijac manatki i do sprzatania ulic !! ja zrobiłem prawo jazdy w usa, trwało to pół godziny!! w polsce mamy gigantyczne procedury, wielkie kursy, nadzwyczajne egzaminy i co?? a...rozwiń całość

   haa, ha, ha, ha!! zwijac manatki i do sprzatania ulic !! ja zrobiłem prawo jazdy w usa, trwało to pół godziny!! w polsce mamy gigantyczne procedury, wielkie kursy, nadzwyczajne egzaminy i co?? a to, że prawa jazdy wydawane są durniom obu płci, a wypadków jest najwięcej w świecie!!zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   abs

   driver (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 51 / 75

   I poza wiedzą o znaku STOP nie wiesz NIC o przepisach ruchu drogowego...

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama