Ważne
  Tak otrzymasz odszkodowanie za zniszczone auto na dziurach...

  Tak otrzymasz odszkodowanie za zniszczone auto na dziurach [PORADNIK DZ]

  Paweł Szałankiewicz

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Tak otrzymasz odszkodowanie za zniszczone auto na dziurach [PORADNIK DZ]
  1/6
  przejdź do galerii

  ©arc.

  Zimowa gehenna na drogach trwa. Niskie temperatury nie sprzyjają i drogowcom, i kierowcom. Ci pierwsi mają pełne ręce roboty przy odśnieżaniu dróg albo łataniu pośniegowych dziur, a ci drudzy robią wszystko, aby uniknąć najechania na taką dziurę. Widoczny atak zimy mieliśmy w styczniu. Zaraz potem na ulicach pojawiły się dziury, a czasem wręcz wyrwy. Są nie mniej niebezpieczne niż śliska nawierzchnia.
  Wjechanie w taką dziurę często oznacza uszkodzenie zawieszenia, kół czy felg w naszym aucie. W skrajnych przypadkach doznajemy z tego powodu nawet uszczerbku na zdrowiu. Do tego wjeżdżając w dziurę, możemy nawet spowodować kolizję albo wypadek. Kto wtedy za to odpowiada?

  Przede wszystkim właściciel drogi, który nie zadbał na czas o zlikwidowanie ubytków w drodze, ani tym bardziej nie oznaczył miejsca, w którym występuje zagrożenie. To sporo kosztuje. Na przykład Częstochowa tylko w ciągu półrocza musiała kierowcom wypłacić około 200 tys. zł odszkodowania. I na tym nie koniec, bo wnioski od kierowców cały czas napływają.

  Dla Częstochowy to i tak niewielka kwota, zwłaszcza że wcześniej sprawami ubezpieczeń za szkody spowodowane fatalnym stanem jezdni zajmowała się wynajęta firma ubezpieczeniowa. Miasto płaciło za ubezpieczenie 1,5 mln zł. W ostatnim przetargu na ubezpieczenie dróg w Częstochowie najtańsza firma zaproponowała 3 mln zł. Drogo, dlatego z usług firm ubezpieczeniowych nie korzysta większość gmin. W Chorzowie, jak powiedział nam Piotr Wojtala, dyrektor Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów, byłoby to nieopłacalne.

  - W ciągu roku wniosków o odszkodowanie wpływa do nas kilka, czasem kilkanaście. Z prostej kalkulacji wynika, że i tak płacimy mniej niż za wynajęcie firmy ubezpieczeniowej - podkreśla Wojtala.

  Koszty odszkodowań to tutaj rocznie do kilku tysięcy złotych, a trzy lata temu nie zapłacono ani złotówki.

  W Katowicach w ubiegłym roku zapłacono zaledwie... 311 zł i 50 groszy! Jak poinformowało nas biuro prasowe UM, do magistratu wpłynął w 2012 roku tylko jeden wniosek o odszkodowanie. Został rozpatrzony pozytywnie.

  Do Zarządu Dróg Miejskich w Gliwicach wpłynęły natomiast w ubiegłym roku 64 wnioski, jednak, jak zaznacza Jadwiga Jagiełło-Stiborska, rzeczniczka gliwickiego ZDM-u, nie wszystkie były rozpatrywane, bo nie dotyczyły dróg miejskich, a na przykład niepublicznych. W Sosnowcu natomiast przyjęto 145 wniosków, z czego 21 uznano za nieuzasadnione, a 124 skierowano do ubezpieczyciela. Między 1 stycznia a 31 sierpnia 2012 roku z tytułu powstałych szkód wypłacono 95 poszkodowanym łącznie ok. 60 tysięcy złotych. Tej zimy, do tej pory do sosnowieckiego magistratu trafiło 17 wniosków o odszkodowanie.

  Jak widać administratorzy dróg jednak płacą. Trzeba się tylko o swoje upomnieć. Co powinniśmy zrobić, by skutecznie wyegzekwować odszkodowanie od gminy za uszkodzenie auta na dziurawej drogi? ZAREJESTRUJ SIĘ W PIANO i DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

  1. Wezwij policję
  Jeśli najedziemy na wielką dziurę, która uszkodzi nam oponę, felgi czy zniszczy zawieszenie, to przede wszystkim zadbajmy o to, aby na miejscu zjawiła się policja, względnie straż miejska. Protokół przez nich sporządzony będzie jednym z istotniejszych dowodów w sprawie o odszkodowanie za szkody spowodowane niezadbaniem o stan dróg w mieście. Protokół z tego zdarzenia warto dołączyć do składanego wniosku lub przynajmniej zaznaczyć w nim, że na miejscu byli mundurowi. Dobrze również zadbać o to, aby mieć świadka lub świadków tego zdarzenia.

  Przykład wniosku, jaki należy złożyć

  2. Zrób zdjęcia
  To bardzo istotny element w wypadku, kiedy będziemy chcieli się ubiegać o odszkodowanie od miasta. Powinniśmy wykonać zdjęcia nie tylko powstałych w wyniku najechania na dziurę czy wyrwę w jezdni uszkodzeń auta. Powinniśmy również sfotografować miejsce, w którym doszło do uszkodzenia, a zdjęcia dołączyć do wniosku złożonego w urzędzie miasta czy w instytucji odpowiadającej za stan dróg w naszym mieście.

  3. Ustal zarządcę drogi
  Koniecznie sprawdźmy, kto jest zarządcą drogi, na której mieliśmy niemiłą "przygodę". Jeśli dokonaliśmy już niezbędnych napraw w naszym pojeździe i dopiero po jakimś czasie chcemy się ubiegać o odszkodowanie, to do wniosku należy dołączyć dokumenty z zakładu mechanicznego, w którym uszkodzenia zostały usunięte. Wniosek i dokumentację należy złożyć w urzędzie miasta/gminy lub jednostce zarządzającej drogą.
  Współpraca: TOS, BR

  wzorzec formularza: um w Lublinie

  Przykład wniosku, jaki należy złożyć w jednostce odpowiedzialnej za drogi

  Zarząd Dróg Miejskich w Gliwicach jest jedną z nielicznych jednostek samorządowych, która ma gotowy do wypełnienia formularz w sprawie uzyskania odszkodowania za szkody powstałe w wyniku dziur na drogach (nawet Katowice gotowego formularza nie posiadają).

  Dlatego możecie państwo skorzystać z formularza przygotowanego przez nas. W razie wątpliwości, urzędnik ma obowiązek poinformować was, jak taki wniosek należy wypełnić i co musi zawierać. Ważne jest, aby od razu skierować problem do urzędu lub jednostki zarządzającej daną drogą. I tak np. w Chorzowie w Miejskim Zarządzie Ulic i Mostów wystarczy zadzwonić do biura obsługi klienta, gdzie wytłumaczą, jak napisać wniosek oraz co należy do niego dołączyć. Wypełniony wniosek najlepiej złożyć osobiście. Niewiele samorządów przyjmuje wnioski wysłane mejlem.
  *Nowe egzaminy na prawo jazdy 2013 [RANKING SZKÓŁ JAZDY]
  *Nowe egzaminy na prawo jazdy 2013 [ZOBACZ WIDEOTESTY]
  *STUDNIÓWKA 2013: Zobacz najpiękniejsze dziewczyny [SUPERFOTKI]
  *Sześć pomysłów na zmianę wizerunku Górnego Śląska [ZOBACZ I SKOMENTUJ]

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Załączniki (1)

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pomoc w uzyskaniu odszkodowania w Krakowie

   Irek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Kancelaria Odszkodowawcza Cito w Krakowie pomaga w dochodzeniu odszkodowań.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama