Złodziej! Tak nas widzą w ochroniarze w Media Markt [CO...

  Złodziej! Tak nas widzą w ochroniarze w Media Markt [CO WOLNO OCHRONIARZOWI?]

  Aldona Minorczyk-Cichy

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Możesz zadzwonić na 997 i poprosić o pomoc
  Rozmowa z asp. Sebastianem Fabiańskim, z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w KatowicachJak się zachować, kiedy w sklepie podchodzi do nas
  1/3

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©KWP Katowice

  Mamy ponad 4500 firm ochroniarskich. Z tego co dziesiątą w województwie śląskim. Zatrudniają w sumie przeszło 250 tys. pracowników. Niemal 2,5 raza więcej niż jest zawodowych żołnierzy w armii. Chronią powierzony dobytek i nas. Czasami jednak przesadzają. Oto przypadek z Media Markt w Chorzowie.
  Pretensje o to ma Bartłomiej S., który tydzień temu robił zakupy w chorzowskim Media Markt: - Chciano mnie przeszukać, mimo że kiedy wychodziłem, bramka nie dzwoniła. Godzinę czekałem na policję, w końcu pozwoliłem sprawdzić torbę - opowiada zniesmaczony. Czuł się jak złodziej.

  To nie jest odosobniony przypadek. Mamy z nimi do czynienia co dzień. Wielokrotnie w takich sprawach zasądzano odszkodowania. Zwykle poddajemy się kontroli. Ale czy mamy taki obowiązek? - Nie. To jest tylko kwestia dobrej woli. Przeszukać klienta sklepu i jego rzeczy może tylko policjant - wyjaśnia Sebastian Fabiański z zespołu prasowego śląskiego garnizonu policji.


  Pracownik ochrony nie ma również prawa żądać dokumentu tożsamości. Musi mieć uzasadnione przypuszczenie, że dana osoba popełniła przestępstwo lub wykroczenie i tylko w takim przypadku może osobę ująć. Po ujęciu ma obowiązek oczekiwać na przyjazd policji. Czy w przypadku pana Bartłomieja tak było? Zdaniem Media Markt, dopełniono wszystkich obowiązków. Wioletta Batóg, rzecznik firmy, mimo obietnic, do zamknięcia tego numeru DZ nie przysłała nam wyjaśnień. Przez telefon twierdziła, że procedury zostały zachowane: - Tego klienta kontrolował kierownik ochrony. Mamy nagrania.

  Tylko dlaczego, kiedy okazało się, że pan Bartłomiej został niesłusznie posądzony, nie usłyszał "Przepraszam"?

  Co może ochroniarz w markecie? Tak naprawdę niewiele. Jeśli grzecznie prosi o pokazanie zawartości torebki czy plecaka, najlepiej jest go po prostu posłuchać. Pamiętajmy jednak, że jest to nasza dobra wola, a nie obowiązek. Przeszukać nas w uzasadnionym przypadku może tylko policjant wezwany przez ochronę. W praktyce bywa różnie. A nikt nie lubi czuć się traktowany jak potencjalny złodziej.

  Pan Bartłomiej w ostatni dzień stycznia po pracy pojechał do Media Markt przy ul. Katowickiej w Chorzowie. Chciał rozejrzeć się, poszukać promocji.

  - Kiedy wychodziłem, zatrzymał mnie ochroniarz prosząc o pokazanie zawartości torby, z którą wszedłem do sklepu. Odmówiłem, bo to narusza moje dobra osobiste. Dlaczego ktoś ot tak sobie ma oglądać moje rzeczy osobiste? Ochroniarz powiedział, że zadzwoni na policję, na co się zgodziłem - opowiada chorzowianin.

  Jednocześnie poprosił ochroniarza o podstawę prawną przeszukania.

  - Usłyszałem, że jest to sklepowy regulamin. Ale mi go nie pokazał, wskazując jedynie napis na szybie "rzeczy osobiste zostawiać w depozycie"- opowiada pan Bartłomiej.

  Dodaje, że kiedy wychodził z hali sprzedażowej, bramka nie zadzwoniła. Jego zdaniem nie było najmniejszych podstaw do przeszukania. Żądał też rozmowy z szefem sklepu.

  - Usłyszałem od ochroniarza: "Pan myśli, że do pana dyrektor przyjdzie? No to się pan myli. Może pan sobie skargę napisać. Ludzie piszą, ale i tak nikt tego nie czyta" - mówi chorzowianin.

  Na przyjazd policji czekał około godziny. W końcu zniecierpliwiony postanowił pokazać zawartość torby ochroniarzowi. - Oczywiście, nic w niej nie było, bo nie jestem złodziejem. Ale niestety tak mnie potraktowano. Nigdy wcześniej nic takiego mi się nie zdarzyło - podkreśla.

  Media Markt dokładnie przeanalizowało sprawę chorzowianina i mimo zapewnień i wielokrotnych kontaktów z naszej strony - nie przysłało nam komentarza do nieprzyjemnego dla pana Bartłomieja zatrzymania.

  - Tą kontrolą zajmował się osobiście kierownik ochrony w markecie. Już kończę odpowiedź. Mam jeszcze dodatkowe informacje - wyjaśniała nam przez telefon Wioletta Batóg, rzecznik prasowy Media Markt.

  Po godz. 16 telefonów już nie odbierała.

  Podobnych przypadków jak ten w Chorzowie jest sporo. Trudno dziwić się ochroniarskiej czujności, bo niestety kradzieże na zakupach zdarzają się nagminnie. Z danych KGP wynika, że w skali kraju co miesiąc dochodzi do niemal 2 tys. kradzieży w marketach. Tylko 40 proc. ich sprawców jest wykrywanych. A co znika ze sklepowych półek? Najlepiej "schodzi" kawa i alkohol, odświeżacze do powietrza, napoje, słodycze, drobna elektronika i kosmetyki. Straty sieci handlowych są liczone w milionach złotych.

  Ponad 76 proc. z nas odczuwa dyskomfort w obecności ochroniarzy w sklepie, a aż 24 proc. jest przekonanych, że ochrona przekracza swoje kompetencje. Jednocześnie zaś 64 proc. docenia to, że ktoś dba o ich bezpieczeństwo podczas zakupów. Ponad 81 proc. klientów przyzwyczajonych jest już do obecności ochrony w sklepach i centrach handlowych - wynika z sondy Zakładów Usługowych EZT SA, przeprowadzonej ponad rok temu.

  Połowa pracowników ochrony, wykonując obowiązki, nie ma licencji pracownika ochrony. To cała rzesza ochroniarzy w sklepach, marketach, dozorców obiektów, stróżów nocnych. Właśnie z nimi najczęściej mamy do czynienia.

  Pracownik ochrony to przede wszystkim osoba, która jest odpowiedzialna za zapewnienie bezpieczeństwa. Zakres jego uprawnień zależy od rodzaju chronionego obiektu oraz tego, czy posiada licencję. Z takiego obowiązku zwolnieni są choćby pracownicy zabezpieczający centra handlowe, sklepy, kluby. Wiąże się to jednak z ograniczeniem uprawnień, m.in. do rewidowania zawartości toreb.

  Przed przystąpieniem do takiej czynności pracownik ochrony powinien się wylegitymować: podać imię i nazwisko oraz okazać dokument. Ochroniarz ma również prawo ująć osobę, która stwarza bezpośrednie zagrożenie dla ludzi oraz chronionego mienia i oddać ją w ręce policji.

  Poskarż się

  Skargi na niesłuszne posądzenie lub niegrzeczne zachowanie pracownika ochrony można składać do MSW, Departament Zezwoleń i Koncesji.

  Gdy ochrona rzeczywiście przekroczyła swoje uprawnienia, Departament może cofnąć koncesję wydaną firmie, której pracownik przekroczył kompetencje. W ma-łych sklepach, które nie zatrudniają pracowników ochrony, ich rolę pełni np. wyznaczona pracownica. Gdy mamy zastrzeżenia do jej zachowania, można zgłosić skargę kierownikowi.
  *Ranking szkół nauki jazdy 2013
  *Restauracja Rączka gotuje otwarta ZOBACZ ZDJĘCIA
  *Granica polsko-niemiecka 1922 na Górnym Śląsku [SENSACYJNE ZDJĘCIA]
  *Podziemny dworzec autobusowy w Katowicach działa! [ZDJĘCIA]

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (19)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Chamstwo w bielskiej Sferze

   Gregory (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   https://www.facebook.com/pg/galeriasfera/reviews/?ref=page_internal%2C+recenzent+%3A+Grzegorz+Kobiela

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   z**

   adrian (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   co za debil pisze o takich bzdurach , k**** nie macie co z czasem robic jaki problem pokazac torbe skoro nie ma sie niczego na sumieniu,afera jak huj

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Media markt dla idiotow

   Pinki (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

   Nie polecam robic zakupow w Media Markt Chorzow! Sprzedaja wadliwy sprzet i robia straszne problemy z wymiana i ja nie jestem pierwsza osoba oszukana przez ten sklep!!!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   "ochrona"

   l (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 5

   ochroniarze po pospolici debile bez mózgu


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   odp

   Robert (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 5

   A Ty Cebulaku kim jesteś.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   sposób

   sauron (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   Można szepnąć mu żeby uważał czy nikt go nie śledzi jak wraca z pracy, i patrz sie trosto w oczy. Gwarantuje obsranie jeśli nie jesteś karzełkiem

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ochrona

   piotr (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

   Z opisanej sytuacji dziwię sie wogóle po co ochrona jest w sklepach skoro nic nie może !!! zamiast nich postawmy odżwiernych którzy beda klientom otwierać drzwi a jak cos im wypadnie za pazuchy...rozwiń całość

   Z opisanej sytuacji dziwię sie wogóle po co ochrona jest w sklepach skoro nic nie może !!! zamiast nich postawmy odżwiernych którzy beda klientom otwierać drzwi a jak cos im wypadnie za pazuchy będą wkładać im to torby , usmiechać się ,i życzyć miłego dnia , taki bajzel moze być tylko w polsce ten zawód mija się z celem , to tak jest jakby policja na drodze i w zyciu codziennym musiała nas prosić o wszystko , to jest chore !!!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   NIE

   NIE (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   NIE

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Raus Polnische Sch...

   Od dziś były klienta Media Markt (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 4

   Dziś kupowałem kabel za 9 złotych w Media Markt na Śląsku. Pan ochroniarz już czekał na mnie przy kasie żeby dokładnie sprawdzić czy aby nie dokleiłem do tego kabla drugiego. Oglądał dokładnie a...rozwiń całość

   Dziś kupowałem kabel za 9 złotych w Media Markt na Śląsku. Pan ochroniarz już czekał na mnie przy kasie żeby dokładnie sprawdzić czy aby nie dokleiłem do tego kabla drugiego. Oglądał dokładnie a potem sprawdzał rachunek który mu dała kasjerka czy aby sie zgadza... zastanawiałem sie czy w tej firmi panuje jakaś schizofrenia czy rasizm ukierunkowany w Polski naród. Zapytałem Panią kasjerke czy ten Pan ochroniarz ma jakieś wątpilowści do tego kabla... zapadła cisza potem zapytałem drugi raz czy sprawdza ten kabel czy aby nie jest "ukradziony przezemnie" dodam że wszystko miało miejsce podczas płacenia za kabel w kasie. Pani sie tylko za śmiała a Pan ochroniarz odparł że "to tylko takie tam..." Już nigdy moja noga w tym sklepie nie postanie bo traktują normalnych klientów bez powodu jak złodzieji.... HERZLICHE GRUSSE POLNISCHE MEDIA MARKT!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   nie kupujmy tam gdzie nie chca...

   fdssdfdsf (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

   Po co kupowac w Media-Markt - wiekszosc rzeczy jest taniej kupic w Internecie, nawet jesli jest to kabelek za kilka PLN, to w tej firmie czesto kosztuje np. 4-10X drozej, co pozwala na pokrycie...rozwiń całość

   Po co kupowac w Media-Markt - wiekszosc rzeczy jest taniej kupic w Internecie, nawet jesli jest to kabelek za kilka PLN, to w tej firmie czesto kosztuje np. 4-10X drozej, co pozwala na pokrycie kosztu wysylki. Dwa oni maja tam kamery jak nie umieja ich uzywac to ich problem...zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   fabian

   sufo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 5

   Fabian jak zdałeś na licencję ???? zapomniałeś jaka jest różnica miedzy przeszukaniem a obszukaniem ??? Przeszukania dokonują służby z nakazem prokuratorskim a obszukane dopuszcza ustawa o...rozwiń całość

   Fabian jak zdałeś na licencję ???? zapomniałeś jaka jest różnica miedzy przeszukaniem a obszukaniem ??? Przeszukania dokonują służby z nakazem prokuratorskim a obszukane dopuszcza ustawa o ochronie ... A pyzatym fajnie cię widzieć w mediach poz. sufozwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama