Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fontanny pełne gronkowców, salmonelli i dzieci

Magdalena Nowacka, Anna Agaciak
fot. TOMASZ HOLOD
Miejskie wodotryski cieszą oko, ale jest w nich pełno gronkowców, salmonelli i pałeczek bakterii kałowych coli.

- Kąpiel w fontannie to nieodpowiedzialność - twierdzi Anna Szkarłat z pracowni mikrobiologii dziecięcego szpitala w Krakowie- -Prokocimiu. - To ulubione siedliska legionelli, drobnoustroju wywołującego zapalenie płuc. Bakteria ta jest groźna zwłaszcza dla osób o obniżonej odporności, czyli dla seniorów i maluchów - dodaje.

Rodzice pozwalający dzieciom na kąpiel w fontannach nie powinni się więc dziwić, gdy ich maluchy zaczną skarżyć się na swędzące wysypki lub na ból brzucha. Dzieciom grożą biegunki, wymioty i inne typowe objawy zakażenia pokarmowego. Mimo to fontanny nie są kontrolowane przez sanepid. - O jakość wody w wodotryskach mają dbać samorządowcy - mówi Bogdan Czapla z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach.

- Do wody w fontannach trzeba dodawać środki chemiczne, które m.in. zapobiegają rozwojowi bakterii (np. chlorek sodu, korektor ph) i środki zapobiegające rośnięciu alg. Fachowiec od razu wie, czy takie środki są stosowane, bo wystarczy, że spojrzy na kolor wody i spróbuje jej smaku (powinien być gorzki). Nie wszyscy jednak takie preparaty stosują - przyznaje Jarosław Grajewski, który zajmuje się konserwacją fontann w Zagłębiu. Twierdzi, że chemia wprowadzana do wody groźna nie jest.

Większość miejskich wodotrysków ma co prawda urządzenia filtracyjne i dezynfekujące, ale wodę w nich zanieczyszczają też zwierzęta, głównie ptaki i psy. Na terenie Katowic jest dziesięć fontann, ale przy żadnej nie ma ostrzeżeń. Magdalena Mazurek z Wydziału Informacji w Katowicach mówi, że "zwyczajowo nie powinno się tam kąpać". Podobnie jest w Krakowie i w Żorach. - A niby dlaczego mielibyśmy zabraniać wchodzenia do wody w fontannie? - pyta Tomasz Górecki, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Żorach.

Na szczęście tablice z wyraźnym zakazem korzystania z wody w fontannach są w wielu miastach, m.in. ma je Łódź, Bydgoszcz, Dąbrowa Górnicza, Białystok czy Piotrków Kujawski.

- Mieszkańcy przestrzegają przepisów i straż miejska nie musi interweniować - mówi Marzena Karolczyk z Urzędu Miasta w Będzinie.

Za kąpiel w niedozwolonym miejscu, zgodnie z art. 55 kodeksu wykroczeń, grozi mandat do 250 zł. Powodem kar jest nie tylko zagrożenie epidemiologiczne, ale też ryzyko uszkodzenia instalacji. Za to grozi nawet 500 złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!