Częstochowa: Na wiosnę odbędą się konsultacje społeczne w...

  Częstochowa: Na wiosnę odbędą się konsultacje społeczne w sprawie ruchu w III alei NMP

  Bartłomiej Romanek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Od ubiegłego roku obydwie nitki alei NMP są otwarte
  1/2
  przejdź do galerii

  Od ubiegłego roku obydwie nitki alei NMP są otwarte ©Bartłomiej Romanek

  Urząd Miasta przeprowadzi konsultacje społeczne w sprawie ruchu samochodowego w III alei NMP. Przez kilka lat od kwietnia do października była ona zamykana dla ruchu kołowego, dzięki czemu III aleja NMP zamieniała się w wielki deptak przyjazny dla pielgrzymów i turystów.
  W ubiegłym roku miasto podjęło jednak decyzję o całkowitym otwarciu alei NMP, co wzbudziło falę protestów mieszkańców. Argumentowali oni, że ten odcinek powinien zachować charakter deptaku, a wprowadzenie ruchu samochodów powoduje, że jest tutaj bardzo niebezpiecznie. Obowiązuje tu co prawda znak "strefa zamieszkania", ale kierowcy często go nie przestrzegają i przekraczają w tym miejscu prędkość.


  Zwolennikami otwarcia alei NMP byli głównie przedsiębiorcy i właściciele kawiarenek oraz restauracji. Ich zdaniem zamknięcie III alei NMP dla samochodów powodowało spadek liczby klientów i co za tym idzie, mniejsze obroty.

  Już rok temu część radnych postulowała, żeby w tej sprawie przeprowadzić konsultacje. Prezydent Krzysztof Matyjaszczyk co prawda twierdził, że się one odbędą, ale trzeba było na nie czekać długich dwanaście miesięcy.

  - Przygotowujemy się do przeprowadzenia konsultacji społecznych w sprawie ruchu w III alei NMP - mówi Agata Wierny z Biura Inicjatyw Lokalnych i Konsultacji Społecznych. - Odbędą się one w marcu lub kwietniu. Pracujemy nad szczegółami.
  Nie wiadomo, jakie rozwiązania zostaną zaproponowane mieszkańcom podczas konsultacji. III aleja NMP może zostać całkowicie zamknięta dla ruchu albo zamknięcie może obowiązywać w określonych porach lub godzinach. Wielu zwolenników ma również rozwiązanie, w ramach którego zamknięta zostałaby jedynie południowa nitka alei NMP, a północną można byłoby nadal jeździć.

  Radny Marcin Maranda, jeden z orędowników konsultacji społecznych, jest zadowolony, że nareszcie się one odbędą, ale obawia się, że ich termin jest spóźniony i nie będą one przeprowadzone właściwie.

  - Powinno się je organizować już, a nie czekać do marca - mówi Maranda. - Konsultacje będą przeprowadzane w ostatniej chwili, trudno będzie z nimi zdążyć przed majem, kiedy aleja mogłaby zostać zamknięta.

  Także radny Jacek Krawczyk uważa, że konsultacje to dobry, choć spóźniony pomysł. - Nitka południowa powinna być od maja do końca września zamknięta. Poza tym do III alei NMP powinna wrócić komunikacja miejska - twierdzi Krawczyk.

  To nie pierwsze takie konsultacje

  Biuro Inicjatyw Lokalnych i Konsultacji Społecznych prowadziło już konsultacje społeczne w sprawie alei NMP.

  Wcześniej dotyczyły one zniesienia zakazu wjazdu dla rowerzystów w aleję NMP. Po konsultacjach, miłośnikom jednośladów umożliwiono wjazd w aleję. Konsultacje przeprowadzono szybko i skutecznie. Podobnie jak konsultacje społeczne dotyczące zniesienia prohibicji na Dekabrystów. Ich wynik miał dla radnych decydujące znaczenie. Największe kontrowersje wywołały ostatnie konsultacje w sprawie ustawy śmieciowej. Zdaniem wielu mieszkańców i radnych, trwały one zdecydowanie za krótko.

  W konsultacjach społecznych w sprawie alei NMP, podobnie jak w przypadku Dekabrystów, będą mogli wziąć udział wszyscy częstochowianie, także ci, którzy nie mieszkają w alei NMP.
  *Ranking szkół nauki jazdy 2013
  *Restauracja Rączka gotuje otwarta ZOBACZ ZDJĘCIA
  *Granica polsko-niemiecka 1922 na Górnym Śląsku [SENSACYJNE ZDJĘCIA]
  *Podziemny dworzec autobusowy w Katowicach działa! [ZDJĘCIA]

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama