Coraz trudniej o kredyt i dobrą lokatę

  Coraz trudniej o kredyt i dobrą lokatę

  Joanna Pieńczykowska

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Coraz trudniej o kredyt i dobrą lokatę

  ©Maciej Jeziorek/Polskapresse

  Banki coraz bardziej ograniczają dostępność kredytów dla gospodarstw domowych oraz małych i średnich firm - wynika opublikowanej przez Narodowy Bank Polski analizy "Sytuacja na rynku kredytowym". Badanie przeprowadzono w 29 bankach.
  Coraz trudniej o kredyt i dobrą lokatę

  ©Maciej Jeziorek/Polskapresse

  Z analizy wynika, że w ostatnich trzech miesiącach ubiegłego roku, podobnie jak w III kw., banki zaostrzały kryteria udzielania kredytów, m.in. podwyższały wymogi dotyczące zdolności kredytowej i wysokości zabezpieczeń. Ankietowane instytucje tłumaczą zaostrzenie polityki niekorzystnymi prognozami dotyczącymi sytuacji gospodarczej oraz wzrostem ryzyka.

  Z zapowiedzi bankowców wynika, że nadal będą przykręcać kredytowy kurek.
  - Wyjątkiem może być niewielkie złagodzenie polityki w segmencie kredytów konsumpcyjnych - informuje raport. Poza tym banki w I kwartale spodziewają się istotnego spadku popytu na kredyty mieszkaniowe w związku z zakończeniem programu "Rodzina na swoim".

  Banki nie tylko zaostrzają kryteria, ale podwyższają też koszty kredytów. - W ostatnich miesiącach średnie marże kredytowe wzrosły. Dla kredytu w wysokości 250 tys. zł z 20-procentowym wkładem własnym klienta w końcu grudnia średnia marża wynosiła 1,79 p.p. i była wyższa o 0,15 p.p. niż III kwartale - wylicza Michał Krajkowski, główny analityk Domu Kredytowego "Notus".

  I chociaż banki zwiększają zyski z kredytów - to jednocześnie obniżają oprocentowanie lokat. I to już czwarty miesiąc z rzędu. - Banki zmniejszają odsetki z lokat szybciej niż Rada Polityki Pieniężnej tnie stopy procentowe - podkreśla w analizie firma doradcza Open Finance. - Średnie oprocentowanie 6- i 12-miesięcznych depozytów spadło od październikowego szczytu o przeszło 1 p.p. - wyliczają eksperci. Tylko w ciągu ostatniego miesiąca przeciętna stawka na kwartalnych lokatach spadła z 4,41 proc. do 4,08 proc. Półroczne depozyty na początku lutego pozwalały zarobić średnio 4,15 proc. (spadek o 0,52 p.p.). Przeciętne oprocentowanie lokat rocznych to obecnie 4,32 proc., tj. o 0,35 p.p. mniej niż przed miesiącem. Dla porównania, w tym samym czasie RPP obniżyła stopę referencyjną z 4,75 proc. do 4 proc., a stawka rynku międzybankowego WIBOR 3M spadła o 0,99 p.p. Kolejna obniżka stóp procentowych NBP możliwa jest dziś.

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   kredyty

   piotr (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 19 / 8

   Uwazam ze w kazdym okresie czasu mozna znalezc odpowiedni produkt. Kwestia dobrze poszukac. Akurat jezeli chodzi o kredyty, to dobre oferty maja teraz skoki chmielewskiego

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   niestety to prawda.

   wiem (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 31 / 27

   ale ja mam sprawdzony bank tzn getin i jak mam problemy finansowe to udaję się właśnie do nich. a obecnie ich kredyty gotówkowe są najlepsze na rynku.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ...

   Maciek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 23 / 28

   Właśnie co się dzieje niby niewielkie sumy a tworzą takie problemy. Przecież żyją z udzielania kredytów. Niby nie najgorzej zarabiam a chcą nie wiadomo jakich zabezpieczeń finansowych by pożyczyć...rozwiń całość

   Właśnie co się dzieje niby niewielkie sumy a tworzą takie problemy. Przecież żyją z udzielania kredytów. Niby nie najgorzej zarabiam a chcą nie wiadomo jakich zabezpieczeń finansowych by pożyczyć kilka tysięcy na remont kuchni.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama