Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W jaki sposób są wliczane do emerytury okresy nauki zawodu? [PORADNIK DZ]

Monika Krężel
Czy ZUS wliczy uczniowskie praktyki do stażu emerytalnego?
Czy ZUS wliczy uczniowskie praktyki do stażu emerytalnego? Jakub Pokora
Do redakcji "Dziennika Zachodniego" zgłasza się coraz więcej osób, które są absolwentami szkół zawodowych i zastanawiają się, dlaczego okres praktyk uczniowskich nie jest im wliczany do emerytury.

- Odbywaliśmy normalne praktyki, nie tylko na szkolnych warsztatach, ale i w normalnych zakładach pracy - opowiada jeden z Czytelników. - Pracowaliśmy niekiedy równie ciężko jak pracownicy etatowi, a zakłady miały z nas pożytek. A teraz, gdy jestem prawie emerytem, okazuje się, że ten okres nie może być wliczony do emerytury. To niesprawiedliwe - uważa.

Z podobnym problemem zgłosił się do DZ Czytelnik z Sosnowca. - W 1967 roku ukończyłem Zasadniczą Szkołę Górniczą w Zabrzu - mówi. - I teraz chciałbym wiedzieć, dlaczego moja szkoła nie została zaliczona do stażu pracy przez ZUS. Przecież praktyki odbywaliśmy w kopalni Zabrze i to pod ziemią. Co mam zrobić, żeby zaliczono mi ten trzyletni staż?

O wyjaśnienia poprosiliśmy ekspertów z sosnowieckiego oddziału ZUS-u. Urzędnicy wzbogacili wyjaśnienia o informacje, jak należy traktować okres praktyki w czasie nauki w szkole ponadpodstawowej, a także o to, czy staże i praktyki studenckie są wliczane do emerytury.

Uczeń górniczej zawodówki nie jest pracownikiem kopalni. Dlaczego?

Joanna Biniecka, rzecznik prasowy oddziału ZUS w Sosnowcu:
Z uczniem podpisywana jest umowa o naukę w zasadniczej szkole górniczej, w której określone są obowiązki stron, m.in. zapewnienie przyznania uczniowi pomocy materialnej, która jednak nie jest wynagrodzeniem za pracę, gdyż uczeń nie jest pracownikiem kopalni w rozumieniu ustawy z 2 lipca 1958 r. o nauce zawodu, przyuczeniu do określonej pracy i warunkach zatrudnienia młodocianych w zakładach pracy oraz o wstępnym stażu pracy. Uczniowie ZSG odbywają w kopalniach i sztolniach ćwiczebnych zajęcia praktyczne, za co nie pobierają wynagrodzenia przysługującego pracownikowi zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę.

W świetle powyższego, okres zajęć praktycznych wykonywanych przez uczniów ZSG nie może być uwzględniany przy ustalaniu okresu uprawniającego do górniczej emerytury lub renty, a także wzrostu tych świadczeń.

Nauka w szkole ponadpodstawowej

Katalog okresów składkowych i nieskładkowych nie przewiduje możliwości uwzględniania okresu nauki w szkole na poziomie uzyskiwania podstawowych kwalifikacji zawodowych, a więc okresu nauki w szkole zawodowej, technikum czy liceum - nawet jeśli program nauki przewidywał także naukę zawodu, np. w warsztatach szkolnych.

Jeżeli jednak młodociany odbywał praktyczną naukę zawodu w zakładzie pracy na podstawie umowy zawartej między nim a zakładem pracy, wówczas okres praktycznej nauki zawodu może być uwzględniony przy ustalaniu stażu pracy warunkującego prawo do emerytury lub renty. W ta-kim bowiem przypadku młodociany podlegał ubezpieczeniu społecznemu, a w związku z tym była za niego opłacana składka na ubezpieczenia społeczne.

Nie ma natomiast podstaw do uwzględniania stażu pracy okresu praktyk zawodowych, które uczeń odbywał w zakładzie pracy w związku z umową zbiorczą zawartą przez szkołę, ponieważ w tym czasie uczeń nie był objęty ubezpieczeniem społecznym.
Dla ZUS-u decydujące znaczenie ma zatem przedłożenie dowodu (np. zaświadczenia pracodawcy, wpisu do legitymacji ubezpieczeniowej) o zawarciu stosownej umowy rodzącej stosunek pracy między zakładem pracy a osobą zainteresowaną, a więc udowodnienie, że w danym okresie istniał obowiązek ubezpieczenia społecznego osoby ubiegającej się o uwzględnienie okresu nauki zawodu do stażu emerytalnego.

Samo zaświadczenie szkoły stwierdzające okres trwania nauki w szkole zawodowej oraz fakt odbycia praktyk zawodowych są niewystarczające, gdyż fakt zatrudnienia może potwierdzić jedynie zakład pracy.

Jeżeli skończyłeś studia, to...

Staże i praktyki studenckie mogą być wliczane do emerytury pod warunkiem, że była podpisana umowa o pracę z pracodawcą
i z tego tytułu opłacano składki na ubezpieczenia społeczne.

Natomiast okres samej nauki w szkole wyższej uwzględnia się jako okres nieskładkowy (wskaźnik 0,7 proc. - okres studiów mnoży się przez taki wskaźnik określony w ustawie) pod warunkiem ukończenia jej w wymiarze przewidzianym programem studiów (wystarczy absolutorium). Nie ma znaczenia, czy nauka odbywała się w systemie dziennym, zaocznym czy wieczorowym. Jeżeli jednak okres studiów pokrywa się z okresem zatrudnienia, ZUS uwzględni okres ubezpieczenia z tytułu zatrudnienia jako korzystniejszy (wskaźnik 1,3 procent).

Także okresy studiów doktoranckich i aspirantury naukowej - w wymiarze określonym w decyzji o ich utworzeniu - jak również okresy asystenckich studiów przygotowawczych, zostały uznane za okresy nieskładkowe, a w związku
z tym są uwzględniane przy ustalaniu stażu ubezpieczeniowego wymaganego do uzyskania prawa do emerytury lub renty i przy obliczaniu wysokości tych świadczeń.

Staże i praktyki studenckie za granicą mogą być zaliczone przy ustalaniu prawa do renty lub emerytury pod warunkiem, że była podpisana umowa z pracodawcą oraz jeżeli w okresie pracy za granicą były opłacane składki na ubezpieczenia społeczne
w Polsce, jak również okresy ubezpieczenia za granicą - jeżeli tak stanowią umowy międzynarodowe.


*Ranking szkół nauki jazdy 2013
*Restauracja Rączka gotuje otwarta ZOBACZ ZDJĘCIA
*Granica polsko-niemiecka 1922 na Górnym Śląsku [SENSACYJNE ZDJĘCIA]
*Podziemny dworzec autobusowy w Katowicach działa! [ZDJĘCIA]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!