Menu Region

W jaki sposób są wliczane do emerytury okresy nauki zawodu?...

W jaki sposób są wliczane do emerytury okresy nauki zawodu? [PORADNIK DZ]

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Dziennik Zachodni

Monika Krężel

3Komentarze Prześlij Drukuj
Do redakcji "Dziennika Zachodniego" zgłasza się coraz więcej osób, które są absolwentami szkół zawodowych i zastanawiają się, dlaczego okres praktyk uczniowskich nie jest im wliczany do emerytury.

Czy ZUS wliczy uczniowskie praktyki do stażu emerytalnego?

(© Jakub Pokora)

- Odbywaliśmy normalne praktyki, nie tylko na szkolnych warsztatach, ale i w normalnych zakładach pracy - opowiada jeden z Czytelników. - Pracowaliśmy niekiedy równie ciężko jak pracownicy etatowi, a zakłady miały z nas pożytek. A teraz, gdy jestem prawie emerytem, okazuje się, że ten okres nie może być wliczony do emerytury. To niesprawiedliwe - uważa.

Z podobnym problemem zgłosił się do DZ Czytelnik z Sosnowca.
- W 1967 roku ukończyłem Zasadniczą Szkołę Górniczą w Zabrzu - mówi. - I teraz chciałbym wiedzieć, dlaczego moja szkoła nie została zaliczona do stażu pracy przez ZUS. Przecież praktyki odbywaliśmy w kopalni Zabrze i to pod ziemią. Co mam zrobić, żeby zaliczono mi ten trzyletni staż?

O wyjaśnienia poprosiliśmy ekspertów z sosnowieckiego oddziału ZUS-u. Urzędnicy wzbogacili wyjaśnienia o informacje, jak należy traktować okres praktyki w czasie nauki w szkole ponadpodstawowej, a także o to, czy staże i praktyki studenckie są wliczane do emerytury.

Uczeń górniczej zawodówki nie jest pracownikiem kopalni. Dlaczego?

Joanna Biniecka, rzecznik prasowy oddziału ZUS w Sosnowcu:
Z uczniem podpisywana jest umowa o naukę w zasadniczej szkole górniczej, w której określone są obowiązki stron, m.in. zapewnienie przyznania uczniowi pomocy materialnej, która jednak nie jest wynagrodzeniem za pracę, gdyż uczeń nie jest pracownikiem kopalni w rozumieniu ustawy z 2 lipca 1958 r. o nauce zawodu, przyuczeniu do określonej pracy i warunkach zatrudnienia młodocianych w zakładach pracy oraz o wstępnym stażu pracy. Uczniowie ZSG odbywają w kopalniach i sztolniach ćwiczebnych zajęcia praktyczne, za co nie pobierają wynagrodzenia przysługującego pracownikowi zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę.

W świetle powyższego, okres zajęć praktycznych wykonywanych przez uczniów ZSG nie może być uwzględniany przy ustalaniu okresu uprawniającego do górniczej emerytury lub renty, a także wzrostu tych świadczeń.

Nauka w szkole ponadpodstawowej

Katalog okresów składkowych i nieskładkowych nie przewiduje możliwości uwzględniania okresu nauki w szkole na poziomie uzyskiwania podstawowych kwalifikacji zawodowych, a więc okresu nauki w szkole zawodowej, technikum czy liceum - nawet jeśli program nauki przewidywał także naukę zawodu, np. w warsztatach szkolnych.

Jeżeli jednak młodociany odbywał praktyczną naukę zawodu w zakładzie pracy na podstawie umowy zawartej między nim a zakładem pracy, wówczas okres praktycznej nauki zawodu może być uwzględniony przy ustalaniu stażu pracy warunkującego prawo do emerytury lub renty. W ta-kim bowiem przypadku młodociany podlegał ubezpieczeniu społecznemu, a w związku z tym była za niego opłacana składka na ubezpieczenia społeczne.

Nie ma natomiast podstaw do uwzględniania stażu pracy okresu praktyk zawodowych, które uczeń odbywał w zakładzie pracy w związku z umową zbiorczą zawartą przez szkołę, ponieważ w tym czasie uczeń nie był objęty ubezpieczeniem społecznym.
Dla ZUS-u decydujące znaczenie ma zatem przedłożenie dowodu (np. zaświadczenia pracodawcy, wpisu do legitymacji ubezpieczeniowej) o zawarciu stosownej umowy rodzącej stosunek pracy między zakładem pracy a osobą zainteresowaną, a więc udowodnienie, że w danym okresie istniał obowiązek ubezpieczenia społecznego osoby ubiegającej się o uwzględnienie okresu nauki zawodu do stażu emerytalnego.

Samo zaświadczenie szkoły stwierdzające okres trwania nauki w szkole zawodowej oraz fakt odbycia praktyk zawodowych są niewystarczające, gdyż fakt zatrudnienia może potwierdzić jedynie zakład pracy.

Jeżeli skończyłeś studia, to...

Staże i praktyki studenckie mogą być wliczane do emerytury pod warunkiem, że była podpisana umowa o pracę z pracodawcą
i z tego tytułu opłacano składki na ubezpieczenia społeczne.

Natomiast okres samej nauki w szkole wyższej uwzględnia się jako okres nieskładkowy (wskaźnik 0,7 proc. - okres studiów mnoży się przez taki wskaźnik określony w ustawie) pod warunkiem ukończenia jej w wymiarze przewidzianym programem studiów (wystarczy absolutorium). Nie ma znaczenia, czy nauka odbywała się w systemie dziennym, zaocznym czy wieczorowym. Jeżeli jednak okres studiów pokrywa się z okresem zatrudnienia, ZUS uwzględni okres ubezpieczenia z tytułu zatrudnienia jako korzystniejszy (wskaźnik 1,3 procent).

Także okresy studiów doktoranckich i aspirantury naukowej - w wymiarze określonym w decyzji o ich utworzeniu - jak również okresy asystenckich studiów przygotowawczych, zostały uznane za okresy nieskładkowe, a w związku
z tym są uwzględniane przy ustalaniu stażu ubezpieczeniowego wymaganego do uzyskania prawa do emerytury lub renty i przy obliczaniu wysokości tych świadczeń.

Staże i praktyki studenckie za granicą mogą być zaliczone przy ustalaniu prawa do renty lub emerytury pod warunkiem, że była podpisana umowa z pracodawcą oraz jeżeli w okresie pracy za granicą były opłacane składki na ubezpieczenia społeczne
w Polsce, jak również okresy ubezpieczenia za granicą - jeżeli tak stanowią umowy międzynarodowe.
*Ranking szkół nauki jazdy 2013
*Restauracja Rączka gotuje otwarta ZOBACZ ZDJĘCIA
*Granica polsko-niemiecka 1922 na Górnym Śląsku [SENSACYJNE ZDJĘCIA]
*Podziemny dworzec autobusowy w Katowicach działa! [ZDJĘCIA]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera
3

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

BANDA

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Rozgoryczony (gość)  •

Hamstwo studia można zaliczyć A szkołę zawodową z praktyką na warsztatach nie. Powinno też sie zaliczać jako okres nieskładkowy . to chyba trzeba zmienić

odpowiedzi (0)

skomentuj

złodzieje

+1 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

81 (gość)  •

ZUS upada a wiec trzeba okrasc ludzi ,za to dyrektor i taknie beknie a powinien wraz z tymi co uchwalaja takie ustawy ,ale do tej MAFII nie ma szans sie dobrac ,chyba ,że zrobii się MAJDAN ,a wtedy ....

odpowiedzi (0)

skomentuj

przekrety

+1 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

jajco (gość)  •

Madrze jest wprowadzac nowe prawo wiedzac ze instytucje ktore mogly by poswiadczyc nie istnieja a dokumentacja pracownicza zostala zniszczona.

odpowiedzi (0)

skomentuj