Blaut: Prawda o historii czy śląskie fobie

Blaut: Prawda o historii czy śląskie fobie

Marek Blaut

Dziennik Zachodni

Aktualizacja:

Dziennik Zachodni

Pod koniec stycznia w Muzeum Miasta Mysłowice odbyła się impreza edukacyjna. Jej współorganizatorem było stowarzyszenie "Ślunsko Ferajna" - pisze w liście do redakcji Dziennika Zachodniego Marek Blaut, pracownik muzeum.
Marek Blaut

Marek Blaut ©ARC

Poniżej zamieszczamy kontrowersyjny list Marka Blauta, pracownika Muzeum Miasta Mysłowic. Listy do redakcji nie odzwierciedlają stanowiska Dziennika Zachodniego.

Tytuł "Obozy pracy przymusowej na Górnym Śląsku po 1945 roku" mógł odstraszyć. Jednak wypowiedzi prelegentów z katowickiego IPN (S. Rosenbaum, prok. D. Psiuk, dr A. Dziurok) były rzeczowe. Systematyzowały wiedzę na temat działania obozów w warunkach obecności wojsk radzieckich na Śląsku.

Nie sposób streścić tych wystąpień bez szkody dla meritum. Warto jednak odnotować wystąpienia niektórych spośród widzów. Ze względu na treść - wołają o komentarz. Tym bardziej że tezy te pobrzmiewają w wypowiedziach członków stowarzyszeń tęskniących za tzw. autonomią.

Tezą numer jeden było postawienie znaku równości między hitlerowskimi obozami koncentracyjnymi a obozami polskimi. I tu, i tu gromadzono ludzi wbrew ich woli; i tu, i tu ludzie tracili życie.

Teza numer dwa: nowe władze wypowiedziały wojnę Bogu ducha winnym Ślązakom i to Żydzi oraz Polacy gnębili Ślązaków po wojnie, co było i jest naganne. Liczba ofiar jest na pewno większa, choć dowodów na to brak.

Teza numer trzy: wszystkim ofiarom powojennych represji należy się życzliwa pamięć, a oprawcom - nawet pośmiertnie - procesy i potępienie. Między linijkami nietrudno było dosłyszeć generalną konkluzję: za doznane krzywdy Śląskowi i Ślązakom - z Polską - nie po drodze.

W skrótowej relacji brzmi to niepoważnie, ale sprawa jest poważna. Młodzież reagowała ostrożnie na te wypowiedzi. Prelegenci z IPN podjęli wyważoną polemikę. Spotkanie miało więc ogromny walor informacyjny. Trudno jednak nie odnieść się do cytowanych tez.

Przypomnijmy więc: celem działania niemieckich obozów była eliminacja ludzi niewygodnych dla reżimu ze względu na rasę, pochodzenie, wyznawaną religię lub poglądy polityczne. Realizowano to zadanie mordując miliony, gazując, rozstrzeliwując, wieszając. Nigdy celem polskich obozów pracy nie była fizyczna eliminacja Niemców. Współczuć można niewinnym, zwłaszcza Ślązakom czującym się Polakami. Bo współczuć śląskim Niemcom można umiarkowanie. Wojna zaczęła się nie w styczniu 1945 r. ,a we wrześniu 1939 r. Niemcy robili w całej Europie rzeczy potworne. Walczyli z nimi nie tylko komuniści, Rosjanie i Żydzi, ale cały cywilizowany świat: USA. Angla, Francja, Kanada, Australia. I Polacy. Powojenny porządek był karą za niemiecką pazerność i szaleństwo całego "narodu panów". Rola niewolników, jaką przewidziano dla słowiańskich podludzi, już sama w sobie upoważniała do bezwzględnej walki z nimi. Niemcy już to zrozumieli, ale prawdy te są dziś zapominane na Śląsku.

Czy w obozach po wojnie siedzieli sami niewinni? Kto więc donosił na gestapo? Kto denuncjował powstańców, harcerzy, AK-owców? Kto grabił mienie Polaków? Ciszej więc może nad tą trumną?

Polemika z wierzącymi w swoje wizje nie ma sensu. Tym większą uwagę należy zwracać na kłamstwa kolportowane 68 lat po wojnie. I wierzyć, że młodzi ludzie dosłyszą prawdę, a nie ksenofobiczne brednie.

* Marek Blaut jest pracownikiem Muzeum Miasta Mysłowice

Marek Blaut, Czytelnik Dziennika Zachodniego

ZGADZASZ SIĘ Z AUTOREM LISTU? NAPISZ KOMENTARZ

CZYTAJ WIĘCEJ LISTÓW DO REDAKCJI DZIENNIKA ZACHODNIEGO

Nasz adres: "Dziennik Zachodni" Media Centrum, ul. Baczyńskiego 25a, 41-203 Sosnowiec
Adres mejlowy: opinie@dz.com.pl

*Ranking szkół nauki jazdy 2013
*Restauracja Rączka gotuje otwarta ZOBACZ ZDJĘCIA
*Granica polsko-niemiecka 1922 na Górnym Śląsku [SENSACYJNE ZDJĘCIA]
*Podziemny dworzec autobusowy w Katowicach działa! [ZDJĘCIA]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Komentarze (43)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
rychlego wyzdrowienia zycze

prezes Ramzes (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 6 / 2

"Polemika z wierzącymi w swoje wizje nie ma sensu."
Zgadza sie, towarzyszu-autorze !

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Panie Plackowski vel placek

edek (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4 / 3

Zrob no pan w tym waszyj muzealnyj ferajnie porzondek , bo jes wos tam za dużo , a Slonzoki z Mysłowic niy bydom płacić podatkow na paciulokow kerzy ni znajom nojnowszyj nawet historii ŚLONSKA.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Panie blaut (nazwisko specjalnie z małyj litery)

hanys -mysłowiczanin łod pokolyń (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 16 / 8

pon jesteś w tym muzeum w Mysłowicach gorolskom "personom- non grata". Gorolskij propagandy na Ślonsku ( a tym barzij w Mysłowicach )my , Ślonzoki i w tym przipadku rodowite mysłowiczoki , momy już...rozwiń całość

pon jesteś w tym muzeum w Mysłowicach gorolskom "personom- non grata". Gorolskij propagandy na Ślonsku ( a tym barzij w Mysłowicach )my , Ślonzoki i w tym przipadku rodowite mysłowiczoki , momy już pełno rzić. Minyły czasy (p. Plackowski , do pana tyż kamyk do łogrodka), kedyście komunistom d*** lizali w Mysłowicach za apanaże.
Dej(cie) se pozor chopie , bo twoje zdanie : cyt. "czy w obozach po wojnie (tj "Zgoda Świętochłowice , "Rosen garten" w Mysłowicach" itp) siedzieli sami niewinni ?). Kto więc .....".
A to twoje ostatnie zdanie gorolsko-polski nacjonalisto , dyskryminuje cię do co do wypowiadania się w tematach o Śląskiej historii , czyli niebawem wreszcie nastąpi proces wyrugania cię z i tak "wątpliwej kadry" prowadzących Muzeum Miasta Mysłowice. Adaś P. to tyż przechta , i nadszed czas ,żeby paczeć jim na palce. SZCZEGÓLNIE blautowi.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
prawda boli

to jo- tyż zwykły Ślonzok (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 5 / 9

Pan Blaut ma rację w tym, co pisze. Ale ma też rację , że nie ma z kim tu dyskutowac, bo "ślonsko ferajna" i temu podobni są niereformowalni. Tylko dlaczego red. DZ asekuracyjnie zaznacza ,z góry,...rozwiń całość

Pan Blaut ma rację w tym, co pisze. Ale ma też rację , że nie ma z kim tu dyskutowac, bo "ślonsko ferajna" i temu podobni są niereformowalni. Tylko dlaczego red. DZ asekuracyjnie zaznacza ,z góry, że zamieszcza tekst kontrowersyjny? Aż tak wam zależy na szlyzjerskiej akceptacji? A jużech myśloł, że to polsko gazeta a niy jakiś "cajtung"!zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
@to jo -..

hanek (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 12 / 5

Niy udowej Ślonzoka gorolu. My rdzynni , wjymy że w tym połosyrowym mieście, som tacy jeszcze jak blaut pieski łosyrowe, kere juz niydugo bydom tu SZCZEKAĆ.
a roboty bydziecie szukać w keleckim...rozwiń całość

Niy udowej Ślonzoka gorolu. My rdzynni , wjymy że w tym połosyrowym mieście, som tacy jeszcze jak blaut pieski łosyrowe, kere juz niydugo bydom tu SZCZEKAĆ.
a roboty bydziecie szukać w keleckim na ...... uprawje tytoniu..zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
slezierzy badz slazakowcy , jeden szajs

zwyczajny Slazak (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 16 / 23

pod wzgledem zaklamywania historii zblizacie sie niebezpiecznie do Rosjan. Dla was wojna rozpoczela sie w 45 a dla Rosjan w 41 ...ale przynajmniej konczycie wspolnie . A tak juz na powaznie,...rozwiń całość

pod wzgledem zaklamywania historii zblizacie sie niebezpiecznie do Rosjan. Dla was wojna rozpoczela sie w 45 a dla Rosjan w 41 ...ale przynajmniej konczycie wspolnie . A tak juz na powaznie, jedyne co wam wychodzi to osmieszanie Slazakow. Pan Blaut ma racje, dyskusja ze slyzierem nie ma najmniejszego sensu. Poza tym do pustego nikt nie naleje...nawet Salomon. Teraz mozecie szczekac dalej.... zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
idiota

slunzouk (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 31 / 4

brak slow, i taki "czlowiek" jest na takim stanowisku??? pana przelozoni powinni dac panu delikatnie do zrozumienia ze powinien sie pan podac do dymisji. gdyby ktos cos pobnego napisal o zydach...rozwiń całość

brak slow, i taki "czlowiek" jest na takim stanowisku??? pana przelozoni powinni dac panu delikatnie do zrozumienia ze powinien sie pan podac do dymisji. gdyby ktos cos pobnego napisal o zydach albo murzynach juz dawno prokurator by sie nim zainteresowal.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Zbieżność nazwisk ??

Schuster (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 14 / 11

Przeczytałem ten tekst i walnęło mi w nozdrza smrodem komunistycznej nowomowy, posypanej drażniącą powonienie naftaliną. Zapytuję zatem czy tow. Blaut opisany poniżej to ktoś inny, czy też jest to...rozwiń całość

Przeczytałem ten tekst i walnęło mi w nozdrza smrodem komunistycznej nowomowy, posypanej drażniącą powonienie naftaliną. Zapytuję zatem czy tow. Blaut opisany poniżej to ktoś inny, czy też jest to nasz przenikliwy mastodont ? Być może to jedynie zbieżność nazwisk...
Oto skromny pościk z października 2005 r.:
"Katowice..
Komentarze do artykułu
"Jezd dobże - Marek Blaut promuje nową książkę"
Marek Balut robi się na Hłaskę trzeciej kategorii co to z niejednego pieca itd.
Ale w Telewizji Katowice, po grudniu 1981 był szefem kadr i członkiem komisji
weryfikacyjnej, która wyrzucała dziennikarzy. Tego akurat nie ma w biografii
"pisarza". Czyż nie ze szkodą dla histroii literatury???" zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Panie Blaut

Ratibor (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 15 / 14

Skoro ci Ślązacy, pana zdaniem wypowiadają "ksenofobiczne brednie", to jak określić ten list?

Kiedy wreszcie przestaniecie wymuszać na nas poddaństwo, a zaczniecie swój rachunek sumienia?
Kiedy...rozwiń całość

Skoro ci Ślązacy, pana zdaniem wypowiadają "ksenofobiczne brednie", to jak określić ten list?

Kiedy wreszcie przestaniecie wymuszać na nas poddaństwo, a zaczniecie swój rachunek sumienia?
Kiedy przestaniecie nas pouczać, co mamy myśleć i mówić, a zaczniecie porządkować swój polski dom, w którym do tej pory nikt jeszcze za komunę nie został rozliczony, a przypomnijmy, strzelał brat do brata....

Nie chciałem w ogóle pisać komentarza, bo omijam takie teksty szerokim łukiem, ale treść tego listu niestety utwierdziła mnie w przekonaniu, że Polak Ślązaka nigdy nie zrozumie , straciłem już na to nadzieję. Pozdrawiam mimo wszystko zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Zgroza!

mart (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 32 / 16

Jak można pisać, że współczuć można tylko jednej grupie narodowościowej?! Czy w obliczu śmierci nie jesteśmy wszyscy równi?!
Represje o których mowa, dotykały ludności cywilnej. Czy wszyscy tam...rozwiń całość

Jak można pisać, że współczuć można tylko jednej grupie narodowościowej?! Czy w obliczu śmierci nie jesteśmy wszyscy równi?!
Represje o których mowa, dotykały ludności cywilnej. Czy wszyscy tam trafili "za grabienie mienia Polaków"? (z rodzinnych opowieści znam przypadki odwrotne, nigdy nie ukarane).
Gdzie na GS przebiegała granica pomiędzy polskością a niemieckością? Czy zawsze tak czarno-biało jak sobie to autor wyobraża?!
Stek bzdur!zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
hę?

cagli (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 14 / 4

"we wrześniu 1939 r. Niemcy robili w całej Europie rzeczy potworne" - to chyba lekka przesada?

1 3 4 »

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

DZ poleca

Wideo