Nowoczesny system monitoringu pilnuje porządku w mieście

  Nowoczesny system monitoringu pilnuje porządku w mieście

  Piotr Sobierajski

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  W pierwszych dniach tego roku dobiegło końca testowanie nowoczesnego systemu miejskiego monitoringu. Obraz zarejestrowany przez kamery ma pozbawić poczucia bezkarności wandali i chuliganów.
  Dotychczas miasto dysponowało podglądem z siedmiu kamer analogowych, które niestety ze sobą nie współgrały. Pokazywały jedynie fragmenty ulic śródmieścia oraz parku Hallera, gdzie odbywa się większość miejskich imprez.

  W efekcie nie udało się np. zidentyfikować wandali, którzy w jednej z parkowych alejek, w kwietniu ubiegłego roku, zniszczyli 24 ławki.

  Teraz pojawiło się sześć nowych kamer, m.in. przy bazylice Matki Boskiej Anielskiej, na rondzie Merkury oraz przy kładce prowadzącej do Centrum Handlowego Pogoria. Na stanowisku dowodzenia, w Centrum Zarządzania Kryzysowego, stanęły nowoczesne monitory i serwery, do obsługi przekazu cyfrowego obrazu.

  W sumie kamery objęły swoim zasięgiem całe śródmieście, okolice ulic Sienkiewicza, Okrzei, Bandrowskiego, Kościuszki i 3 Maja, a także główny ciąg komunikacyjny od ul. Sobieskiego, przez Królowej Jadwigi, aż do Wojska Polskiego. Na kontrolujących sytuację monitorach będą także widoczne wszystkie wejścia na teren parku Hallera. Po raz pierwszy dwie kamery znalazły się w największym przejściu podziemnym w centrum miasta, pod rondem. Urządzenia sprawdziły się już na początku pracy.

  - Podczas zabawy sylwestrowej, która była organizowana "pod chmurką", jeden z uczestników przewrócił się w przejściu tak niefortunnie, że złamał nos i rozciął sobie rękę. Dzięki podglądowi od razu skierowaliśmy tam ratowników medycznych PCK - mówi Radosław Romanek, komendant Straży Miejskiej w Dąbrowie Górniczej. - Podgląd przydał się także kiedy chuligani próbowali zniszczyć kiosk w centrum miasta. Na sfilmowanym dzięki monitoringowi obrazie dwie widać m.in. dwie osoby w mikołajowych czapkach. Wszyscy zostali zatrzymani - dodaje.

  Nowy monitoring przede wszystkim ma dbać o bezpieczeństwo dąbrowian i ich mienie, ale będzie także przydatny w innych sytuacjach.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama