Ważne
  Prawie pół budżetu idzie na inwestycje

  Prawie pół budżetu idzie na inwestycje

  Piotr Piesik

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  49 procent tegorocznego budżetu powiatu częstochowskiego wydana zostanie na inwestycje. Reszta to wydatki bieżące. Po stronie dochodów zapisano 96,7 miliona złotych, wydanych ma być o 12,8 miliona więcej.
  Brakująca suma będzie pochodziła z kredytu bankowego, który powiat zamierza zaciągnąć na sfinansowanie udziału własnego w kosztach inwestycji drogowych oraz na finansowanie bieżącego utrzymania dróg.

  Właśnie drogi powiatowe, ich modernizacje i remonty pochłoną w sumie najwięcej pieniędzy z powiatowego budżetu, bo niespełna 49 milionów złotych. 14,5 miliona przeznaczono na pomoc społeczną i wykonanie tzw.
  zadań opiekuńczych powiatu. Blisko 14 milionów pochłonie także oświata. Bilans przychodów i wydatków byłoby jeszcze trudniej zamknąć, gdyby na garnuszku powiatu pozostawał przez cały bieżący rok szpital w Blachowni. Prawdopodobnie od drugiego kwartału przejmie go już dzierżawca, który ma wpłacać na konto starostwa comiesięczny czynsz.

  Powiat planuje pozyskanie 26 milionów złotych (czyli czwartą część wydatków)z różnych funduszy unijnych oraz środków pomocowych. Nie ma jednak żadnej gwarancji, że te plany zostaną zrealizowane.

  Poza drogami największe sumy wydane zostaną na budowę i zakup wyposażenia sali gimnastycznej ośrodka opiekuńczego dla dzieci niepełnosprawnych w Bogumiłku. Koszty prac szacowane są na 1,6 miliona złotych. Okrągły milion pochłonie gruntowna przebudowa kompleksu boisk sportowych przy Zespole Szkół w Złotym Potoku, realizowana w ramach ogólnopolskiego programu "Moje boisko - Orlik 2012". Remont pracowni zajęć praktycznych w Zespole Szkół w Koniecpolu ma kosztować już znacznie mniej, około 200 tysięcy złotych.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama