RAŚ kończy z Muzeum Śląskim. To cena koalicji PO RAŚ...

  RAŚ kończy z Muzeum Śląskim. To cena koalicji PO RAŚ [ZDJĘCIA]

  Agata Pustułka

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Komisja Kultury w Sejmiku Śląskim w Katowicach, podczas której debatowano na temat Muzeum Śląskiego
  1/12
  przejdź do galerii

  Komisja Kultury w Sejmiku Śląskim w Katowicach, podczas której debatowano na temat Muzeum Śląskiego ©Lucyna Nenow

  Koalicja PO RAŚ uratowana. Ruch Autonomii Śląska nie będzie się wtrącał w Muzeum Śląskie. Wkrótce konkurs na dyrektora tej placówki! - to najważniejsze ustalenia piątkowej komisji kultury ZOBACZ ZDJĘCIA
  CZYTAJ KONIECZNIE:
  Sobierajski: Muzeum Śląskie nie może być gloryfikacją niemczyzny
  PiS i Solidarna Polska chce specjalnej sesji Sejmiku Śląskiego w sprawie Muzeum Śląskiego


  Spotkanie radnych sejmiku poświęcone Muzeum Śląskiemu miało praktycznie jeden cel: przewodniczący Ruchu Autonomii Sląska i członek zarządu województwa śląskiego Jerzy Gorzelik publicznie zadeklarował, że oddaje nadzór nad Muzeum Śląskim.

  Jerzy Gorzelik przekazał w ręce wicemarszałek Aleksandry Gajewskiej-Przydrydze nadzór nad wystawą w Muzeum Śląskim. Tej decyzji Gorzelika oczekiwał nowy marszałek Mirosław Sekuła, który chce, by zakończyć spór wokół Muzeum, bo szkodzi on nie tylko tej instytucji, ale też całemu regionowi. Wybrano więc kompromisowe wyjście.

  Gorzelik zrobił krok do tyłu i czeka. Na razie to Sekuła będzie odpowiadał za "resort" kultury, który dotychczas dzielili miedzy sobą Gajewska i Gorzelik. Być może w przyszły wtorek, podczas posiedzenia zarządu, zostanie przyjęte inne rozwiązanie, ale na razie, jak wyjaśnia sam Sekuła, koalicja PO - RAŚ ma się całkiem dobrze.

  Na wczorajsze posiedzenie komisji kultury zaproszenia wysłano do wszystkich radnych. Ostatecznie do Sali Kolumnowej w Domu Związków Zawodowych przybyło ich dwadzieścioro, ale z biegiem czasu grono wykruszało się.
  Radnych powitała pikieta Ligi Obrony Suwerenności z hasłem Śląsk zawsze polski i puszczaną przez głośniki pieśnią pt. Żeby Polska była Polską.

  Działacze Ligi czekali na Gorzelika, ale ten zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią nie przyszedł tylko przysłał oświadczenie. Stwierdził w nim, że Muzeum w toczącym się od kilku miesięcy sporze o historię jest ofiarą przypadkową. - Prawdziwym celem ataków jest RAŚ - ocenił Gorzelik, który napisał, że nie chce wciągać instytucji kultury do politycznych rozgrywek.

  Dyrektor wydziału kultury Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego Przemysław Smyczek przypomniał, że nasze województwo jest jedynym w kraju, które ze środków unijnych otrzymało tak wysokie dofinansowanie do budowy muzealnego gmachu.

  - To dla nas wykonanie testamentu poprzedników, ale też zobowiązanie, bo Komisja Europejska również ma swoje wymagania dotyczące m.in. frekwencji - stwierdził Smyczek, który przedstawił zaskakującą dla wielu propozycję, by w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu skoncentrować informacje pochodzące sprzed industrializacji Śląska, z jego piastowską przeszłością, zaś w Muzeum Śląskim skupić się na wieku XIX. W ten sposób wilk będzie syty i owca cała, choć wiadomo, że bardziej reprezentacyjny jest budowany gmach.

  - Czy to celowa zagrywka, aby uratować sytuację ? - zastanawiał się głośno radny Piotr Czarnynoga z PiS i trudno mu nie przyznać racji.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (122)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wicewojewoda Spyra się cieszy

   Arc (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 24 / 27

   Spyra chyba pojechał do Rydzyka pomodlić się ? po tak dobrej dla niego wiadomości :),teraz będzie mógł promować swoją fałszywą ideologię w Muzeum Śląskim bo tak o to zabiegał. Osobiście dla mnie...rozwiń całość

   Spyra chyba pojechał do Rydzyka pomodlić się ? po tak dobrej dla niego wiadomości :),teraz będzie mógł promować swoją fałszywą ideologię w Muzeum Śląskim bo tak o to zabiegał. Osobiście dla mnie to antyślązak obok polaczka , buzka i młodego z PiS-u zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   muzeum śląskie -górno śląskie

   tml (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 23 / 23

   co ma obrazować to muzeum czy ma ukazać śląsk górny a może zagłębie dąbrowkie
   już dawno straciłem zaufanie do instytucji raś,i innych serwowanych haseł związanych
   z autonomią śląska .
   polska ma...rozwiń całość

   co ma obrazować to muzeum czy ma ukazać śląsk górny a może zagłębie dąbrowkie
   już dawno straciłem zaufanie do instytucji raś,i innych serwowanych haseł związanych
   z autonomią śląska .
   polska ma piecze w tej chwili nad górnym śląskiem i zrobi sobie historie pod siebie
   nie będzie się liczyła ze ślązakami .

   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Poscig w Pabianicach. Dwoch niemcow ukradlo ciagnik

   Polski Slazak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 38 / 36

   Policjanci z Pabianic po pościgu zatrzymali dwóch młodych obywateli Niemiec w wieku 19 i 20 lat podejrzanych o włamanie do restauracji oraz kradzież ciągnika rolniczego sprzed jednego z marketów....rozwiń całość

   Policjanci z Pabianic po pościgu zatrzymali dwóch młodych obywateli Niemiec w wieku 19 i 20 lat podejrzanych o włamanie do restauracji oraz kradzież ciągnika rolniczego sprzed jednego z marketów. Grozi im kara do 10 lat więzienia.

   W piątek w nocy policjanci otrzymali zgłoszenie o kradzieży zaparkowanego przed sklepem ciągnika rolniczego służącego do odśnieżania. Gdy przyjechali na miejsce, w światłach reflektorów zobaczyli na śniegu ślady bieżnika opon prowadzące w kierunku pobliskich pól.

   Jadąc po śladach, natrafili na ciągnik, z którego wyskoczyło dwóch młodych mężczyzn. Jeden z nich, chcąc utrudnić pościg, pod koła nadjeżdżającego radiowozu wyrzucił dwa rowery. Sprawcy rozbiegli się w różnych kierunkach.
   zrodla: gazeta.pl

   Jeszcze malo nakradli w Polsce przez prawie 1000 lat?zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Radio Erywań...

   Wnuk Ślązaka nie powstańca z poznańskiego (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 38 / 44

   Dziadek Jerzego Gorzelika od strony matki, Zdzisław Hierowski, pochodził z Przemyśla i był polskim pisarzem, krytykiem literackim. Matka urodziła się na Górnym Śląsku. Ojciec Andrzej Gorzelik miał...rozwiń całość

   Dziadek Jerzego Gorzelika od strony matki, Zdzisław Hierowski, pochodził z Przemyśla i był polskim pisarzem, krytykiem literackim. Matka urodziła się na Górnym Śląsku. Ojciec Andrzej Gorzelik miał śląskie korzenie: jeden z jego dziadków był powstańcem śląskim, drugi natomiast komisarzem plebiscytowym. Obaj w czasie plebiscytu opowiadali się za przyłączeniem tych ziem do państwa polskiego. Dziadek (ze strony ojca) był oficerem w Wojsku Polskim, członkiem Związku Walki Zbrojnej, więźniem Auschwitz i Dachau.
   Po wojnie represjonowany i wieziony przez 2 lata. Można rzec polski patriota, a tu niespodzianka ?zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ...

   Wnuk Ślązaka nie powstańca z poznańskiego (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 34 / 38

   Kurt Urbanek (ur. 10 października 1884, Nysa, Śląsk - zm. 14 kwietnia 1973, Frankfurt nad Menem, Niemcy), polityk niemiecki.
   Członek Niemieckiej Partii Demokratycznej (DDP) oraz burmistrz Rozbarku...rozwiń całość

   Kurt Urbanek (ur. 10 października 1884, Nysa, Śląsk - zm. 14 kwietnia 1973, Frankfurt nad Menem, Niemcy), polityk niemiecki.
   Członek Niemieckiej Partii Demokratycznej (DDP) oraz burmistrz Rozbarku (dziś dzielnica Bytomia). Finansował czasopismo „Wola Ludu - Der Wille des Volkes". Niemiecki komisarz plebiscytowy na Górnym Śląsku (niem. Volksabstimmung in Oberschlesien) w latach 1919-1921.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Reflektorem w Mrok

   Lord Wader (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 38 / 40

   Zapytajcie Gorzelika czy tak jak Kutz będzie dalej nadskakiwał każdej władzy byle móc tworzyć za państwowe pieniądze swój wyimaginowany obraz Śląska... w którym Zientek z NKWD, to prawdziwy...rozwiń całość

   Zapytajcie Gorzelika czy tak jak Kutz będzie dalej nadskakiwał każdej władzy byle móc tworzyć za państwowe pieniądze swój wyimaginowany obraz Śląska... w którym Zientek z NKWD, to prawdziwy patriota,a Kościół przewodnia siła narodu ? Mnie nie dziwi,że byli działacze UPR wyznawcy Dmowskiego nagle stali się sojusznikami człowieka,który działał u Morawieckiego czy w Lidze Republikańskiej...ciekaw jestem czy Naród Śląski chce stworzyć państwo na modłę wyznawców PiS ? zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nie warto polemizować

   obserwator3 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 64 / 57

   Nie warto dyskutować z Sadmanem ,Robim,Gliwiczaninem i podobnymi anty ślaskimi kreaturami ,bo sprowadzą cię
   do swojego prymitywnego poziomu.Wystarczy postawić -,niech im się wydaje,...rozwiń całość

   Nie warto dyskutować z Sadmanem ,Robim,Gliwiczaninem i podobnymi anty ślaskimi kreaturami ,bo sprowadzą cię
   do swojego prymitywnego poziomu.Wystarczy postawić -,niech im się wydaje, że są czytani.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   -

   123 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 37 / 40

   Oczywiście, lepiej dyskutować z klikaczami z niemieckich lagrów przesiedleńczych. Oni są z reguły bardziej niemieccy od prawdziwych Niemców.

   Zdjęcie autora komentarza
   "Gorzeli-ku, Gorzeli-ku, kaj żeś ty jest goroli-ku? Kajżeś schowoł sie?"

   Sandman

   Zgłoś naruszenie treści / 57 / 46

   Zupełnie nie rozumiem postawy Pana Gorzelika. Ten zazwyczaj aktywny internauta, który obszernie komentuje każde głupstwo dotyczące Śląska, dziśiej nabrał wody w usta. Gdzie jego gromy na Marszałka...rozwiń całość

   Zupełnie nie rozumiem postawy Pana Gorzelika. Ten zazwyczaj aktywny internauta, który obszernie komentuje każde głupstwo dotyczące Śląska, dziśiej nabrał wody w usta. Gdzie jego gromy na Marszałka Sssekułę, który odebrał mu kulturę? Czyżby Pan Gorzelik przestraszył się, że koalicja może przetrwać bez niego? hehehehezwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @sandman

   szvalbka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 35 / 46

   W domu są rodzinne zasady, w sklepie - kupieckie obyczaje.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   POLACY NA ZDJECIACH NIE ROBIA NIC

   P (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 40 / 48

   przestanmy na Slasku utrzymywac z naszych podatkow bande nierobow i nieudacznikow


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Tak, bande nierobow i nieudacznikow w postaci czlonkow Ruchu Anty Slaskiego

   Polski Slazak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 36 / 40

   Nieroby i nieudacznicy z RASiu z kibolem Gorzelikiem na czele raus z Gornego Slaska.
   Slazacy nie beda was ze swoich podatkow utrzymywac.
   Gorzelik powinien przeznaczyc swoja druga pensje placana...rozwiń całość

   Nieroby i nieudacznicy z RASiu z kibolem Gorzelikiem na czele raus z Gornego Slaska.
   Slazacy nie beda was ze swoich podatkow utrzymywac.
   Gorzelik powinien przeznaczyc swoja druga pensje placana przez podatnikow na jakis cel charytatywny, i nie mam na mysli tu wspomaganie weteranow niemieckich bitwy pod Stalingrademzwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Polski Ślązak

   Slanzok (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 39 / 43

   tys je hajzlowina z ryja ci jedzie anty slaskim gnojem wieprz nie s z tej ziemi nie podowej sie skurwysynie za slazoka yno godwj gnido za sie bie


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wyjazd niemiecka szmato ze Slaska

   Polski Slazak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 34 / 32

   Bo jak nie to Slazacy cie w wagon bydlecy zaladuja i za odre, do swoich

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ty ponizej popyskuj sobie tyle ci jeszcze zostalo

   p (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 62 / 52

   MY SLAZACY ROBMY SWOJE

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama