Menu Region

KWK Borynia-Zofiówka-Jastrzębie. Co to w ogóle za nazwa?

KWK Borynia-Zofiówka-Jastrzębie. Co to w ogóle za nazwa?

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Dziennik Zachodni

Katarzyna Spyrka

5Komentarzy Prześlij Drukuj
Kopalnia Borynia-Zofiówka-Jastrzębie: tak oficjalnie nazywa się kopalnia w Jastrzebiu Zdrou. To koszmar! Nazwy kopalni zawsze budziły wielkie dyskusje. Tak było między innymi w Rydułtowach i Rudzie Śląskiej
1/3

Kopalnia 1 Maja

(© ARC Dziennik Zachodni)

Kopalnia Borynia-Zofiówka-Jastrzębie - od nowego roku tak nazwano nową, połączoną kopalnię w Jastrzębiu. - Ta nazwa to jakiś koszmar - komentują mieszkańcy. W Jastrzębiu-Zdroju trwa wielka dyskusja wokół nowej-starej kopalni, która powstała miesiąc temu na skutek fuzji trzech dotychczasowych zakładów: KWK Borynia, Zofiówka i Jas-Mos. - Jak mi ktoś teraz powie, że coś się wydarzyło w kopalni Borynia-Zofiówka-Jastrzębie, to nie będę wiedział, gdzie tak naprawdę - mówi Adam Goź-dziewski z Jastrzębia. - Nazwa jest za długa i skomplikowana - krytykują inni mieszkańcy. Właśnie dlatego już jakiś czas temu pojawiały się propozycje nazwania nowej kopalni inną, krótszą, na przykład Porozumienia Jastrzębskiego lub po prostu Jastrzębie.


To miała być krótka, prosta nazwa dla kopalni


- Chciałem, żeby nazwano kopalnię Zespoloną Kopalnią Węgla Kamiennego Jastrzębie. Nazwa ta nawiązuje do nazwy miasta oraz pierwszej oddanej w naszym mieście kopalni i jednocześnie wpisywałaby się w nazwę Jastrzębskiej Spółki Węglowej - argumentował w interpelacji przed zmianą nazwy radny Jerzy Lis. - Nowa nazwa mi się jednak podoba, bo z jednej strony nawiązuje do nazwy miasta, na czym mi zależało, a z drugiej żadna z dotychczasowych kopalni nie poczuje się skreślona - przyznaje Jerzy Lis.

- Były rozpatrywane różne nazwy kopalni zespolonej, również Jastrzębie, ale ostatecznie zarząd firmy zdecydował się na Borynia-Zofiówka-Jastrzębie, gdyż taka nazwa zawiera elementy identyfikacji wszystkich trzech ruchów górniczych, dzięki czemu zachowują swoją tożsamość, co jest ważne zarówno dla ich pracowników, jak i dla odbiorców węgla - wyjaśnia Katarzyna Jabłońska-Bajer, rzecznik JSW.

- Niezwykle ważny jest też aspekt marketingowy, gdyż odbiorcy kojarzą kopalnie z konkretnymi parametrami węgla, a te z kopalni Jas-Mos mogłyby być niezgodne z ich oczekiwaniami. Poza tym kopalnia o nazwie Jastrzębie już była, więc nie chcieliśmy wprowadzać odbiorców w błąd, przywołując nazwę kopalni, która przestała istnieć w połowie lat 90. - dodaje Jabłońska-Bajer.
1 »
5

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

brud na lazniach

+8 / -10

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

HAJER (gość)  •

na ZOFIOWCE JEDEN SYF NA LAZNIACH WYZSZY NIEBYL REMONTOWANY OD POWSTANIA KOPALNI A DYREKCJA JEST NA ZOFIOWCE ALE NAJWAZNIEJSZE TRZY KABINY WYREMONTOWANE.

odpowiedzi (0)

skomentuj

JASTRZĘBIE

+16 / -16

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

awasto (gość)  •

TO JEST PRAWDZIWE KOPALNIA JASTRZĘBIE TO JEST AUTENTYCZNA NAZWA I SŁUSZNA

odpowiedzi (0)

skomentuj

glupota nazewnicza

+29 / -16

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

stary hanys (gość)  •

Od czasu, gdy w spólce jastrzebskiej "rzadza gorole co przyjechali na Slask na kole" takie glupawe nazwy sa wprowadzane. Jak by mysleli logicznie to by takich glupot nie robili .Ale zarobek prezesików jest wielki to inazwy chca wielkie robic. Ale to swiadczy tylko o braku mózgu w ich lepetynach. Gdyby ich glupota umiala furgac, to na niebie bylby wiekszy sztal (Zator) niz na najwiekszych autostradach.

odpowiedzi (0)

skomentuj

nazwa jest tak długa jak...przekręty w górnictwie

+23 / -18

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

b.górnik (gość)  •

przykra prawda,20 oskarżonych biedaków na ławie w Katowicach!!!
A gdzie związki zawodowe?

odpowiedzi (0)

skomentuj

SJZ

+85 / -47

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

SR (gość)  •

Co to za kraina, kaj Hanysów ni ma, a Goroli w wuj? To Jastrzębie Zdrój!

odpowiedzi (0)

skomentuj