Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

KWK Borynia-Zofiówka-Jastrzębie. Co to w ogóle za nazwa?

Katarzyna Spyrka
Kopalnia 1 Maja
Kopalnia 1 Maja ARC Dziennik Zachodni
Kopalnia Borynia-Zofiówka-Jastrzębie: tak oficjalnie nazywa się kopalnia w Jastrzebiu Zdrou. To koszmar! Nazwy kopalni zawsze budziły wielkie dyskusje. Tak było między innymi w Rydułtowach i Rudzie Śląskiej

Kopalnia Borynia-Zofiówka-Jastrzębie - od nowego roku tak nazwano nową, połączoną kopalnię w Jastrzębiu. - Ta nazwa to jakiś koszmar - komentują mieszkańcy. W Jastrzębiu-Zdroju trwa wielka dyskusja wokół nowej-starej kopalni, która powstała miesiąc temu na skutek fuzji trzech dotychczasowych zakładów: KWK Borynia, Zofiówka i Jas-Mos. - Jak mi ktoś teraz powie, że coś się wydarzyło w kopalni Borynia-Zofiówka-Jastrzębie, to nie będę wiedział, gdzie tak naprawdę - mówi Adam Goź-dziewski z Jastrzębia. - Nazwa jest za długa i skomplikowana - krytykują inni mieszkańcy. Właśnie dlatego już jakiś czas temu pojawiały się propozycje nazwania nowej kopalni inną, krótszą, na przykład Porozumienia Jastrzębskiego lub po prostu Jastrzębie.

To miała być krótka, prosta nazwa dla kopalni

- Chciałem, żeby nazwano kopalnię Zespoloną Kopalnią Węgla Kamiennego Jastrzębie. Nazwa ta nawiązuje do nazwy miasta oraz pierwszej oddanej w naszym mieście kopalni i jednocześnie wpisywałaby się w nazwę Jastrzębskiej Spółki Węglowej - argumentował w interpelacji przed zmianą nazwy radny Jerzy Lis. - Nowa nazwa mi się jednak podoba, bo z jednej strony nawiązuje do nazwy miasta, na czym mi zależało, a z drugiej żadna z dotychczasowych kopalni nie poczuje się skreślona - przyznaje Jerzy Lis.

- Były rozpatrywane różne nazwy kopalni zespolonej, również Jastrzębie, ale ostatecznie zarząd firmy zdecydował się na Borynia-Zofiówka-Jastrzębie, gdyż taka nazwa zawiera elementy identyfikacji wszystkich trzech ruchów górniczych, dzięki czemu zachowują swoją tożsamość, co jest ważne zarówno dla ich pracowników, jak i dla odbiorców węgla - wyjaśnia Katarzyna Jabłońska-Bajer, rzecznik JSW.

- Niezwykle ważny jest też aspekt marketingowy, gdyż odbiorcy kojarzą kopalnie z konkretnymi parametrami węgla, a te z kopalni Jas-Mos mogłyby być niezgodne z ich oczekiwaniami. Poza tym kopalnia o nazwie Jastrzębie już była, więc nie chcieliśmy wprowadzać odbiorców w błąd, przywołując nazwę kopalni, która przestała istnieć w połowie lat 90. - dodaje Jabłońska-Bajer.

Anna została w Pszowie, bo żądali tego górnicy

Kontrowersje podczas zmian nazw pojawiały się już wcześniej, podczas łączenia innych śląskich kopalni. Do ostatniej zmiany, która łączyła się też z nadaniem nowej nazwy, doszło w 2004 roku w Rydułtowach i Pszowie, gdzie z dwóch zakładów: KWK Rydułtowy i KWK Anna, powstał jeden: Rydułtowy-Anna, choć na początku kopalnia miała się nazywać tylko Rydułtowy - na co środowisko górnicze z Pszowa nie wyraziło zgody.

Na krótszą nazwę zdecydowano się też przy łączeniu KWK Polska-Wirek i KWK Halemba. Z nazwy wyrzucono słowo... Polska, co też wywołało dyskusje.

Historia i geografia decydowały o nazwach

Już od kilku wieków na śląskiej ziemi stawiano kopalnie - gdy Śląsk był poza granicami naszego kraju. Na przestrzeni lat zmieniano więc nazwy, z niemieckojęzycznych na polskie - ku czci bohaterów, polityków. I tak było na przykład w 1936 roku w Rybniku, gdy niemiecką nazwę kopalni Hoym zamieniono na KWK Ignacy na cześć ówczesnego prezydenta Ignacego Mościckiego.

Po II wojnie znów zmieniano nazwy - zazwyczaj łączono je z nazwami geograficznymi miast, gdzie fedrowano węgiel. Albo na cześć ważnych wydarzeń związanych z socjalizmem i socjalistycznymi bohaterami.

Doskonale wiedzą o tym na przykład w Zagłębiu. Tutaj kopalnia Paryż w Dąbrowie Górniczej po II wojnie nazwana została kop. Generał Zawadzki. W 1950 roku w Czeladzi kopalnię Saturn przemianowano z kolei na Czerwoną Gwardię, zaś kopalnię Jan Kanty w Jaworznie na KWK Komuna Paryska. Zakłady te już dziś nie istnieją. Podobnie było w Wodzisławiu Śląskim, gdzie kopalnia Mszana stała się w 1960 roku KWK 1 Maja.

W Jastrzębiu sztandarowym przykładem była kopalnia Manifest Lipcowy, gdzie podpisano słynne Porozumienie Jastrzębskie. Ostatnie zmiany nazw nastąpiły po roku 1989, czyli po upadku bloku socjalistycznego. Wówczas słynny Manifest Lipcowy stał się kopalnią Zofiówka - od nazwy pobliskiego osiedla.
Współpraca: TOS, MIW, KUB.


*Ranking szkół nauki jazdy 2013
*Restauracja Rączka gotuje otwarta ZOBACZ ZDJĘCIA
*Granica polsko-niemiecka 1922 na Górnym Śląsku [SENSACYJNE ZDJĘCIA]
*Podziemnydworzec autobusowy w Katowicach działa! [ZDJĘCIA]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: KWK Borynia-Zofiówka-Jastrzębie. Co to w ogóle za nazwa? - Dziennik Zachodni