Ważne
  Zrównana z ziemią mozaika Bieńka znowu budzi emocje

  Zrównana z ziemią mozaika Bieńka znowu budzi emocje

  Wanda Then

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Mozaika nieżyjącego już artysty Ignacego Bieńka, która została zburzona podczas prac rozbiórkowych byłego bielskiego zakładu włókienniczego Welux w listopadzie 2000 roku, znowu budzi emocje.
  Przypomnijmy, że pokryty był nią mur zakładu od strony ul. Leszczyńskiej. Inwestor, krakowska firma Interimpex, budujący obecnie w tym miejscu centrum handlowo-rozrywkowe Gemini Park, pod osłoną nocy zrównał mozaikę z ziemią. Podczas procesów toczących się z miastem w dwóch bielskich sądach inwestor obiecał upamiętnić w jakiś sposób zniszczone dzieło. Długo nic się w tej sprawie nie działo.

  Teraz, gdy budowa zbliża się do końca, zaproponował bielskim artystom, że odda im 100 metrów kwadratowych zewnętrznej elewacji, na której będą mogli przypomnieć o mozaice i Ignacym Bieńku. Interimpex zamierza zwrócić się w tej sprawie o pomoc do miasta i artystów.

  - Miała być galeria prac Bieńka, teraz mówi się o oddaniu ściany artystom. To bezczelność, która powala z nóg. Proponują, żeby zagospodarować im elewację, a oni jeszcze będą udawać, że wykonali wiekopomny gest. Gdyby inwestor chciał coś takiego zrobić na własny koszt, to musiałby wydać kilkaset tysięcy złotych - denerwuje się były bielski radny, Andrzej Jakubiczka.

  Członkowie bielskiego ZPAP zapewniają, że są w stanie nawet odtworzyć mozaikę, ale nie na koszt własny i mają nadzieję, że nie na koszt miasta.

  - Na pewno znajdą się plastycy chętni do uczestniczenia w takim projekcie. Każda forma upamiętnienia Bieńka i jego twórczości jest dobra. Konieczna jest też rekompensata za zburzenie jego dzieła. Ciężar takiej inwestycji powinien ponieść ktoś, kto spowodował, że mozaika zniknęła z mapy kulturalnej miasta - uważa prezes bielskiego oddziału ZPAP, Jarosław Szpakowicz.

  Do miasta jeszcze żadna oficjalna propozycja z Krakowa nie dotarła. Stanie się to prawdopodobnie dzisiaj.

  - Za kilka dni będziemy mieli jednak więcej informacji, bo swój przyjazd zapowiedziała przedstawicielka inwestora. Sam pomysł upamiętnienia bielskiego artysty mi się podoba, można to ciekawie rozwiązać. Odtworzenie mozaiki raczej nie wchodzi w rachubę. Nie może też być tak, by miasto finansowało przedsięwzięcie. To zupełnie niezgodne z wcześniejszymi deklaracjami. To w końcu firma pracująca dla inwestora zniszczyła naszą mozaikę. Możemy rzecz zorganizować, ogłosić konkurs, pomóc w wyborze oferty, ale nie ma mowy o pieniądzach - zapewnia Jerzy Pieszka, naczelnik Wydziału Kultury i Sztuki bielskiego UM.

  Do Bielska-Białej wybiera się dzisiaj z krakowskiego Interipmeksu Anna Waluś, odpowiedzialna w Gemini Parku za marketing. Ma zamiar zaproponować miejscowym artystom konkurs na zagospodarowanie elewacji, najprawdopodobniej ułożenie mozaiki, może takiej, jaka była poprzednio. Wcześniej musi jednak poznać stanowisko Ratusza w tej sprawie.

  - Chcemy, by wziął patronat nad całością wydarzenia. Ustalenia wymaga też udział finansowy miasta, my będziemy chcieli pokryć większą część kosztów. Mamy nadzieję, że uda nam się namówić lokal-nych artystów do udziału. Planujemy, by nowa ściana była taką atrakcją, jak oryginalna mozaika. Kwestie finansowe muszą zostać rozstrzygnięte w najbliższym czasie. Koszt zależy od projektu. Do miesiąca powinno być więcej wiadomo - powiedziała nam wczoraj Anna Waluś.

  Gemini Park ma zostać otwarty w kwietniu, czasu jest więc niewiele. Dlatego już dziś zakłada się, że ściana przypominająca o Ignacym Bieńku gotowa będzie później. O ile w ogóle powstanie.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama