Katowice stolicą reklamowego chaosu [WYRZUĆMY SZPETNE...

  Katowice stolicą reklamowego chaosu [WYRZUĆMY SZPETNE SZYLDY]

  Justyna Przybytek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Dom handlowy w Berlinie. Gdyby był w Katowicach ciekawą elewację zasłoniłyby płachty reklam
  1/4
  przejdź do galerii

  Dom handlowy w Berlinie. Gdyby był w Katowicach ciekawą elewację zasłoniłyby płachty reklam ©Tomasz Godziek

  Zamiast pięknych miast mamy w aglomeracji salony reklamowe komercyjnych firm. Niechlubnym przykładem jest stolica województwa, w której budowle w ścisłym centrum: domy handlowe Zenit, Skarbek, hotel Katowice czy biurowiec Separator - pokryte wielkimi płachtami - sprawiają wrażenie reklamowych słupów. PRZYŁĄĆZ SIĘ DO AKCJI: WYRZUĆMY SZPETNE SZYLDY
  Na łamach DZ zainicjowaliśmy dyskusję na temat przestrzeni publicznej. Chcemy, aby zniknęły z niej reklamowy chaos, nieporządek i bylejakość. Po naszych publikacjach głos w sprawie zabrał katowicki radny Tomasz Godziek.

  CZYTAJ KONIECZNIE:
  GODZIEK: WYZNACZMY WZORY DOZWOLONYCH REKLAM W KATOWICACH


  Radny interpeluje do władz Katowic o stworzenie polityki, zbioru zasad oraz norm instalacji reklam zewnętrznych w stolicy regionu. Bo reklama zewnętrzna rozprzestrzeniła się po Katowicach niczym zaraza: jest wszędzie. I wydaje się być poza jakąkolwiek kontrolą.

  Zdaniem Tomasza Godźka moment, aby nad chaosem zapanować, jest idealny: trwa przecież przebudowa centrum Katowic, kosztująca, bagatela, 300 milionów złotych.

  - Nawet najlepszy projekt rynku i tak będzie oszpecony "słupami reklamowymi" po obu stronach placu, czyli Zenitem i Skarbkiem, dlatego coś z tym trzeba zrobić - twierdzi radny.

  Na dowód, że reklama na domu handlowym nie musi być krzykliwa ani nachalna, radny załączył do interpelacji zdjęcie budynku z Berlina. W porównaniu z niemieckim odpowiednikiem, Skarbek wygląda jak choinka. Autor jego projektu, Jurand Jarecki, wielokrotnie sprzeciwiał się zasłanianiu elewacji olbrzymimi reklamami. W końcu jednak spasował.

  - Pamiętam, jak w latach 90. przyjechał facet z Warszawy i chciał na Skarbku wieszać billboard. Nie zgodziłem się - relacjonuje architekt. Miała to być, jak zachwalał przedstawiciel handlowy, największa reklama w Polsce. - Powiedział mi wtedy, że za parę lat nie będę miał nic do gadania - dodaje. Stało się tak, jak przepowiedział. Dziś reklamy pokrywają Skarbek przez większą część roku, a Jarecki z rozgoryczeniem mówi, że sam zaprojektował stelaż pod billboardy.

  Tymczasem szpetnych reklam można się pozbyć. Godziek chce, aby Katowice skorzystały z doświadczeń krakowskich. W stolicy Małopolski funkcjonuje Park Kulturowy Stare Miasto, czyli zbiór zasad i reguł, które mają skutecznie chronić tę część miasta przed zalewem tandetnych reklam. Dzięki wprowadzeniu uchwały o parku z zabytkowej części Krakowa zniknęła niemal połowa reklam. Pozbyto się także reklam wielkoformatowych - w Krakowie takie mogą wisieć tylko na modernizowanych elewacjach i najwyżej przez rok. W Katowicach wiszą wszędzie. Czy zatem w stolicy naszej aglomeracji trzeba takiego rozwiązania jak w Krakowie?

  - Proponuję raczej przejrzeć miejskie plany zagospodarowania przestrzennego obejmujące centrum, a potem sprawdzić, czy istnieje na tym terenie samowola reklamowa - wnioskuje radny.

  Może okazać się, że w planie są zapisy zakazujące wieszania na budynkach reklam wielkoforma-towych, czy szczegółowe informacje dotyczące wielkości szyldów reklamowych. Katowicki radny chce też stworzenia odrębnych przepisów dotyczących reklamy w centrum stolicy regionu.

  Katowice będą ładniejsze bez nachalnych reklam? Jakie jest Twoje zdanie ZABIERZ GŁOS W DYSKUJI I SKOMENTUJ
  *Ranking szkół nauki jazdy 2013
  *Restauracja Rączka gotuje otwarta ZOBACZ ZDJĘCIA
  *Granica polsko-niemiecka 1922 na Górnym Śląsku [SENSACYJNE ZDJĘCIA]
  *Podziemnydworzec autobusowy w Katowicach działa! [ZDJĘCIA]

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   tak trzymać!

   Ewa (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 18 / 32

   Tak jest! Długo to potrwa, ale ja bym na miejscu waszej redakcji walczyła aż do skutku, choćbty latami. To jest koszmar, jak Polska, nie tylko Śląsk wygląda. Wróciłam właśnie z Holandii, więc tym...rozwiń całość

   Tak jest! Długo to potrwa, ale ja bym na miejscu waszej redakcji walczyła aż do skutku, choćbty latami. To jest koszmar, jak Polska, nie tylko Śląsk wygląda. Wróciłam właśnie z Holandii, więc tym bardziej to się rzuca w oczy. Trzymam za was kciuki, żebyście dali radę się nie zniechęcili.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Haos

   wojo105 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 18 / 33

   W końcu o zaczęto mówić o tym problemie :)

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jak by to ładnie było :Berlin zawsze polski

   Teryjza S. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 40 / 17

   - tak jak Katowice !

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama