Ważne
  Pomnik Jana Długosza powstanie w Kłobucku

  Pomnik Jana Długosza powstanie w Kłobucku

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Projekt pomnika Jana Długosza jest gotowy, monument zostanie odlany z brązu - poinformował w poniedziałek przewodniczący Społecznego Komitetu Budowy Pomnika w Kłobucku. Budowa ma się zakończyć w 2015 roku, w rocznicę obchodów 600-lecia urodzin kronikarza.
  - W 2015 roku będziemy obchodzić 600-lecie urodzin ks. Jana Długosza, który w latach 1434-1448 był proboszczem kościoła św. Marcina i Małgorzaty w Kłobucku (obecnie św. Marcina). Ponad rok temu pomyśleliśmy, żeby jakoś uczcić tak ważną rocznicę i wtedy pojawił się pomysł postawienia na rynku pomnika - powiedział przewodniczący Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Jana Długosza w Kłobucku, Andrzej Sękiewicz.


  Projekt pomnika przygotował częstochowski rzeźbiarz Jerzy Kędziora. - Zostanie odlany z brązu, prawdopodobnie w Krakowie. Wygląd pomnika powstał na podstawie rycin oraz innych wizerunków ks. Jana Długosza, znanych m.in. z obrazów; był także konsultowany z mediewistami - wyjaśnił Sękiewicz.

  Budowa pomnika będzie kosztowała ok. 200 tys. zł. Komitet liczy na wsparcie społeczne; o ewentualnej pomocy przy budowie pomnika jego członkowie rozmawiają również z samorządowcami. Liczymy na społeczeństwo, w tym celu uruchomiliśmy specjalne konto, na które można wpłacać pieniądze - powiedział Sękiewicz.

  Komitet zamierza także złożyć wniosek do parlamentu, aby 2015 rok został ogłoszony Rokiem Długosza.

  Ks. Jan Długosz herbu Wieniawa urodził się 1 grudnia 1415 roku w Brzeźnicy, zmarł 19 maja 1480 roku w Krakowie. Był wybitnym historykiem Polski, kanonikiem krakowskim, arcybiskupem nominatem lwowskim, dyplomatą, proboszczem parafii św. Marcina i Małgorzaty w Kłobucku (1434-1448) oraz wychowawcą synów królewskich. Nazywany jest także ojcem polskiej heraldyki - jako autor pierwszego polskiego herbarza.

  Zaliczany do najwybitniejszych dziejopisarzy średniowiecza pozostawił po sobie m.in. "Roczniki, czyli kroniki sławnego Królestwa Polskiego". Składające się z 12 ksiąg dzieło obejmuje historię Polski od czasów legendarnych do 1480 roku.

  Długosz był także fundatorem kilku kościołów, m.in. w Kłobucku. PAP
  *Ranking szkół nauki jazdy 2013
  *Restauracja Rączka gotuje otwarta ZOBACZ ZDJĘCIA
  *Granica polsko-niemiecka 1922 na Górnym Śląsku [SENSACYJNE ZDJĘCIA]
  *Podziemnydworzec autobusowy w Katowicach działa! [ZDJĘCIA]

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Bardzo dobry pomysł tego pomnika J Długosza.

   anna (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 21

   Bo znów kogos by nawiedziło i chciałby pomnik .L Kaczynskiego którego w Kłobucku nikt nie znał.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama