Następcą Benedykta XVI będzie ktoś spoza Europy?

  Następcą Benedykta XVI będzie ktoś spoza Europy?

  Krzysztof Szendzielorz, Wojciech Rogacin

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  W konklawe mogą uczestniczyć kardynałowie, którzy nie ukończyli 80. roku życia. Każdy z nich może głosować za wyborem papieża i zostać wybranym. W przeszłości możliwe było, by papieżem został każdy katolik, który nie miał nawet święceń. Tak było choćby pod koniec XIII wieku z wyborem Celestyna V, który też później abdykował. Był wcześniej skromnym mnichem.

  Dziś podobny wybór jest niemożliwy, bo aktualne przepisy mówią, że kardynałowie wybierają nowego papieża spośród siebie.
  Wybór papieża reguluje konstytucja apostolska o wyborze biskupa rzymskiego Universi Dominici Gregis z 1996 roku. Papież Benedykt XVI nieco ją zmienił listem apostolskim motu proprio, wydanym ponad dwa lata po swoim wyborze.

  Czytamy w nim, że do ważnego wyboru papieża będzie odtąd potrzebna większość dwóch trzecich głosów kardynałów obecnych na konklawe. Wcześniej taka zasada także obowiązywała. Jednak Jan Paweł II wziął pod uwagę sytuację, że głosowania mogą trwać zbyt długo. Wtedy po 33 lub 34 głosowaniach o ważności wyboru papieża będzie decydowała większość absolutna, czyli połowa składu konklawe plus jeden głos. Benedykt XVII przywrócił zasadę wyboru papieża dwoma trzecimi głosów, jednak gdyby konklawe się przedłużało, to kardynałowie mają brać pod uwagę dwie kandydatury, które zyskiwały największe poparcie. Większość duchownych katolickich raczej unika przedstawiania konkretnych kandydatur na następcę Benedykta XVI. Co oczywiście nie oznacza, że duchowieństwo i wierni się nad tą sprawą nie zastanawiają.

  - Moim zdaniem, kolejny następca świętego Piotra powinien łączyć cechy Jana XXIII, Jana Pawła II i Benedykta XVI. Czy tak się stanie, rozstrzygnie Duch Boży, który działa w Kościele - mówi arcybiskup Alfons Nossol z Opola.

  W dyskusji o nowym następ- cy świętego Piotra mówi się o kandydacie spoza Europy. Jedni powołują się na przepowiednie, inni na wymóg czasów, w których Kościół katolicki w Afryce rozwija się najdynamiczniej. Faworytem mediów i watykanis-tów na przyszłego papieża jest 63-letni kardynał Peter Turkson z Ghany. Ten przewodniczący papieskiej Rady Sprawiedliwości i Pokoju jest jednym z najbardziej popularnych biskupów w Kolegium Kardynalskim.

  Świadomość, że nowy papież być może powinien pochodzić spoza Europy, mają duchowni w Watykanie. "The Times" cytuje arcybiskupa Gerharda Muellera, mianowanego w ubiegłym roku przez Benedykta XVI prefektem Kongregacji Doktryny Wiary, który mówi: - Znam bardzo wielu biskupów i kardynałów z Ameryki Łacińskiej, którzy mogą wziąć odpowiedzialność za cały Kościół.

  Szwajcarski kardynał Kurt Koch, głowa watykańskiego departamentu jedności chrześcijan, zgadza się z kard. Muellerem: - Byłoby dobrze, jeśli na następnym konklawe będą kandydaci z Afryki lub Ameryki Południowej - powiedział kard. Koch.
  Wśród innych kandydatów amerykańskich pojawia się m.in. kardynał Oscar Rodriguez Maradiaga z Hondurasu. Duchowny ten był już wymieniany w gronie kandydatów na papieża podczas konklawe po śmierci Jana Pawła II.

  Innym poważnym kandydatem spoza Europy jest kardynał Leonardo Sandri z Argentyny, 68-letni prefekt Kongregacji Kościołów Wschodnich. Amerykański watykanista John L. Allen uważa, że jest on swego rodzaju watykańskim "szefem sztabu", sprawnym zarządcą, który ma opinię umiarkowanego, a nie konserwatywnego duchownego. Zdaniem Allena, kard. Sandri reprezentuje jakby dwa światy: jako urodzony w Argentynie może być nazwany papieżem Trzeciego Świata, a jednocześnie dzięki włoskiemu pochodzeniu oraz wieloletniej pracy w Watykanie doskonale wie, na czym polega służba papieska. Może również zyskać poparcie biskupów z Ameryki Północnej jako były przedstawiciel Watykanu w Waszyngtonie.

  Amerykańscy członkowie Kolegium Kardynalskiego mogą także poprzeć nowo mianowanego kardynałem Timothy'ego Michaela Dolana, arcybiskupa Nowego Jorku. Jak pisał John L. Allen, na Kolegium Kardynalskim wielkie wrażenie wywarła jego przemowa o "Nowej Ewangelizacji" wygłoszona w obecności Benedykta XVI. Do dziś komentuje się ją w kręgach watykańskich, a jeden z watykanistów porównał ją do słynnego przemówienia Baracka Obamy z 2004 r., które uczyniło przyszłego prezydenta USA polityczną gwiazdą. Zdaniem Allena, w Rzymie coraz powszechniej uważa się, że Dolan byłby najbardziej prawdopodobnym kandydatem na papieża z USA. Mankamentem kandydatury ma być fakt, że Dolan nie pełnił funkcji w Watykanie.

  Innym kandydatem jest także 67-letni kardynał Marc Ouellet z Kanady, prefekt Kongregacji Biskupów, intelektualnie uczeń Benedykta XVI. Jego wybitny intelekt oraz głęboka wiara czynią urodzonego w Quebecu kardynała jednym z faworytów do objęcia urzędu papieskiego. Krytycy mówią, że jest zbyt podobny do Benedykta XVI i ceni najbardziej życie intelektualne. Według strony Paddypower, typującej kandydatów na przyszłego papieża, szanse Ouelleta na wybór na papieża są bardzo wysokie.

  Chociaż Kościół - jak mówią niektórzy obserwatorzy - potrzebuje otwarcia się na inne kontynenty, ciągle to reprezentanci Europy mają większość w Kolegium Kardynalskim. Jest ich ponad połowa w 118-osobowym gronie. A wśród nich największą grupę stanowią Włosi. Dlatego za głównych faworytów na następcę Benedykta XVI uważa się mimo wszystko biskupów włoskich: arcybiskupa Mediolanu kardynała Angelo Scolę czy arcybiskupa Genui kard. Angelo Bagnasco. Watykanista John L. Allen zauważa jednak, że włoscy kardynałowie są mocno podzieleni w kwestii wizji przyszłego papiestwa, dlatego kandydat z Włoch zawsze będzie musiał się liczyć z opozycją w Kolegium Kardynalskim.
  *Ranking szkół nauki jazdy 2013
  *Restauracja Rączka gotuje otwarta ZOBACZ ZDJĘCIA
  *Granica polsko-niemiecka 1922 na Górnym Śląsku [SENSACYJNE ZDJĘCIA]
  *Podziemny dworzec autobusowy w Katowicach działa! [ZDJĘCIA]

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (6)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Będzie afrykanin.

   TED (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 26 / 4

   I będzie to sprawiedliwe. Broń boże nas przed amerykaninami (wszelkiej maści geograficznej).

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   papiez

   fimol (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 23 / 37

   Nastepca? A moze by tak ojciec Rydzyk? Na pieniadze jest wystarczajaco lakomy i ludziom umie dobrze dup..e zawracac.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   świadomość

   imc (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 45 / 45

   Bernanke i Dragi i inni finansiści też mają świadomość ,co było przyczyną 2 wojny św. i drukują pieniądze ponad miarę.Obawiam sie, zeCistaruszkowie kardynalscy ,nawet tej świadomości do siebie...rozwiń całość

   Bernanke i Dragi i inni finansiści też mają świadomość ,co było przyczyną 2 wojny św. i drukują pieniądze ponad miarę.Obawiam sie, zeCistaruszkowie kardynalscy ,nawet tej świadomości do siebie nie dopuszczają ,licząc tylko na ducha świętego, czego dają wyraz w mediach polskich.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   benedykt 16

   lelicka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 31

   szkoda że papież benedykt 16 zrezygnował

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   benedykt 16

   lelicka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 27 / 30

   szkoda że papież benedykt 16 zrezygnował

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Tela tych pasibrzuchow...

   Dyro... (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 34 / 33

   a koryto ino jedne..Tyz bych chciol niy robic a miec sie dobrze..i zeby mie ,,Mochery po ryncyskach calowali.!

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama